Kriminalizácia, mravnosť lekára a pohľad na jeseň 2011

Približne od januára tohto roku zachytávam informácie o príprave legislatívnych úprav, podľa ktorých by lekárovi, ktorý odmietne pracovať počas núdzového stavu, hrozila pokuta alebo väzenie. Zdá sa, že rozporuplným cieľom týchto návrhov je znemožniť lekárovi vykonávať svoje povolanie, ak sa dopustí trestného činu. To niekto azda môže vnímať ako legitímnu snahu ministerstva o "morálnu očistu" lekárskeho stavu garantovanú zákonom a ako využitie moci v prospech občana, ktorý by bol v prípade, že lekári opäť začnú s protestmi, ohrozený v práve na zdravotnú starostlivosť. Po istej zdržanlivosti voči týmto návrhom mám však dojem, že ide len o pokračovanie arogancie moci, ktorá si chce zastrašením lekárskej obce („bububu, nieže vám niekedy zase napadne protestovať...") zaistiť cestu k zdravotníctvu a k jeho prípadným manipuláciám. Zároveň je tu široký priestor pre iróniu, v ktorej sa môžeme pýtať, prečo podobná morálna očista neexistuje aj pre iné profesie, povedzme poslancov NR SR alebo rôznych verejných činiteľov. Vieme dobre, ako dopadol nevinný Škripekov pokus iba čo sa týka zákazu alkoholu v parlamente.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Titulná strana slávneho Corpus Hippocraticum
Titulná strana slávneho Corpus Hippocraticum (zdroj: http://www.scoliosisjournal.com/content/4/1/6/figure/f10?highres)

Veľmi nerád sa vraciam k jeseni 2011, už len pre stres, ktorý som vtedy sám pociťoval, nehovoriac o protispoločenskom rozmere, ktorý bol zvonka protestom lekárov sústavne vtlačovaný. Nedá mi však nespomenúť fakt, že vtedy nešlo o štrajk, ale o mesiace dopredu avizované výpovede lekárov, o ktorých bolo ministerstvo podrobne a v dostatočnom predstihu informované. Zároveň som presvedčený, že vyhlásenie núdzového stavu, ku ktorému sa Radičovej vláda uchýlila, bolo skôr jeho zneužitím, než skutočnou aplikáciou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snáď nikdy som toľko nepočul oháňať sa Hipokratovou prísahou, ako v tom napätom období. Rád si ju občas prečítam, aby som nezabudol, že byť lekárom nie je len prácou, ale aj umením a poslaním. Práve na rozpor zamestnania a „posvätného" životného poslania poukazovali kritici protestov, rozpor, ktorý však ja vnímam ako súčasť integrálnej jednoty. Nemôže byť poslanie, keď nie je zamestnanie, pretože poslaniu sa bez zamestnania zamedzuje v činnosti (čo je mimochodom hrozbou spomínaných legislatívnych návrhov).

Dodávam aj podozrenie, že text Hipokratovej prísahy drvivá väčšina tých, ktorí ju mali vtedy v ústach, nikdy nečítala. Píše sa tam totiž okrem iného:

SkryťVypnúť reklamu

Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám na to nedám nikdy podnet."

Nijakej žene nepodám prostriedok na vyháňanie plodu."

Zástancovia eutanázie a potratov nech teda radšej zmĺknu. Zároveň nás tieto citáty vedú k reflexii, kam až súčasná medicína vo svojej morálke došla, respektíve, že sama v sebe stráca mravnosť, na ktorú prisahá.

Na záver len pripomenutie pre všetkých lekárov, že my sme sa už k mravnej čistote predsa zaviazali, teda k tomu, k čomu sa nás niektorí z tých hore teraz pokúšajú priviesť:

Svoj život a svoje umenie vždy budem chrániť v čistote a udržím ich bez akejkoľvek viny."

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že je jasné, že chystaný návrh sankcií voči lekárom nič nerieši, len rozširuje manipulačné pole moci v rezorte zdravotníctva a prehlbuje nedôveru medzi zdravotníkmi a ich ministerstvom.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu