Láska ako šialenstvo

Nebolo to tak dávno, čo som sa zabával nad textom istého anglického psychiatra, ktorý prirovnával lásku k akútne prepuknutej psychóze. Tým, ktorí majú záľubu v antike, príde takéto porovnávanie ako starodávne, veď i Platón na adresu lásky hovorieval, že je to božské šialenstvo. Zmieňujem sa o ňom preto, že napriek istej komickosti, ktorou na mňa pôvodne pôsobilo, nesporne v sebe obsahuje zrnká pravdy. Konieckoncov, posúďte sami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Sapfó spieva Homérovi
Sapfó spieva Homérovi 

Sapfó spieva Homérovi

To, čo vedie k porovnaniu zamilovanosti ku psychóze (tzv. milenecká psychóza) je istá strata kontaktu s realitou. Tá sa dá zhrnúť do niekoľkých bodov:

I.

Zmena nálady na povznesenú, či doslova euforickú. To sa premieta aj do zvýšeného sebavedomia a náhleho vnímania sveta ako krásneho miesta, či života ako nadmieru štedrého a zmysluplného.

II.

Paranoidné zameranie na každého, o ktorom sa domnievame, že by mohol lásku ohroziť. To vrcholí vydráždenou žiarlivosťou v prípade príchodu (reálneho, či domnelého) konkurenta milujúceho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

III.

Poruchy myslenia hraničiace s bludnými. Sú napríklad doložené okamžitými myšlienkami na manželský zväzok, len čo láska vypukne alebo dokonca bludom, že láska bude trvať večne a nič ju nerozdelí (viď Romeo a Júlia, Tristan a Izolda, Jack a Rose z Titanicu...)

IV.

Nakoniec to môžu byť i poruchy vnímania pripomínajúce halucinácie. Neraz sa zamilovanému totiž stáva, že si zozadu spletie úplne cudziu osobu s tou milovanou. Často vyhlasuje, že milovaný/á je najkrajší/á, muž/žena, ktorú videl, čo mu okolie spoľahlivo a pomerne jednoznačne vyvracia („Kde si nechal oči?", „Čo na nej vidíš?", „Zobuď sa konečne!")

SkryťVypnúť reklamu

K menovaným bodom by sme mohli pripojiť ľubovoľný počet ďalších, každý podľa svojej skúsenosti: napríklad, že jedinec zanedbáva vzťahy, ktoré dovtedy považoval za plodné a podnetné („nemám teraz čas", „nedá sa mi", „prepáč, mám dôležité stretnutie"), že sa mu mení vnímanie času (samozrejme, plynie pomalšie, až do chvíle, kedy sa stretne s milovaným: potom sa naopak tok času exponenciálne zrýchľuje). O ťažkej poruche spánku sa snáď ani netreba zmieňovať...

Nuž, ako hovorí W. Congreve: „Ak to nie je láska, tak je to šialenstvo, a potom je to ospravedlniteľné."

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu