Marihuana verzus alkohol

Nielen tínedžeri, ale aj mnohé skupiny intelektuálov sa v súčasnosti stavajú k problému marihuany príliš laxne. Medzi mladými, s ktorými sa stretávam v psychiatrickej praxi, prevláda názor, že marihuana je neškodná droga, prípadne, že je len neškodná (pri veľavravnom, významuplnom vynechaní slova „droga"). I to prezrádza atmosféru zvýšenej tolerancie a zníženej senzitivity spoločnosti (najmä v jej mladších zložkách) voči marihuane. Skúsenosť s ňou udáva väčšina mladých pacientov hospitalizovaných na akútnom oddelení s diagnózou psychotickej poruchy. Napriek tomu chcem týmto článkom upozorniť na podobnosti medzi poškodením psychického zdravia alkoholom a marihuanou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Alkohol i účinná zložka marihuany, tzv. δ-9- tetra-hydro-kannabinol (THC), sa radia medzi psychoaktívne látky, t.j. látky pôsobiace na psychiku človeka a spôsobujúce v nej zmeny. Nie každá psychoaktívna látka je aj látkou návykovou, t.j. vyvolávajúcou závislosť psychického alebo fyzického typu. V prípade alkoholu a marihuany (u ktorej sa v tomto bode viedli spory) tomu tak je. Obe látky majú potenciál spôsobovať závislosť, zvyšovať opätovnú túžbu po danej chemickej substancii po jej predchádzajúcom požití a prahnutie po pociťovaní nimi navodených psychických účinkov. V prípade alkoholu ide v počiatočných štádiách závislosti skôr o psychickú potrebu, neskôr už aj potrebu telesnú, ktorej nenaplnenie vyvoláva povestné abstinenčné symptómy. THC vedie skôr k dependencii psychického charakteru, časom sa však po jeho vynechaní objavujú i telesné abstinenčné príznaky. Existencia abstinenčného syndrómu pri odvykacom stave, pri ktorom dochádza k prerušeniu prísunu drogy do organizmu, spätne potvrdzuje diagnózu závislosti v danom prípade.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K závislosti u porovnávaných substancií dochádza po opakovaných akútnych intoxikáciách, ktoré sa nazývajú v prípade alkoholu opitosť, ebrietas simplex, v prípade THC v subkultúrnej terminológii jeho užívateľov ako spráskanie, sfajčenie.

V rámci intoxikácie THC dochádza k ovplyvneniu emotivity, nastáva eufória, neprimerané nútenie k smiechu a k ovplyvneniu vnímania, pri ktorom pozoruje subjekt zmeny časového toku, derealizačné a depersonalizačné stavy, často v kombinácii s iluzívnymi a pseudohalucinačnými zážitkami. Zvyšuje sa sebavedomie a miznú komunikačné bloky.

V opitosti dochádza k zvýšeniu sebavedomia, psychickému uvoľneniu, zlepšeniu komunikácie. Pri raste alkoholémie, čiže hladiny alkoholu v krvi, nad 1,5 ‰ môžeme okrem zmeny chôdze a motoriky často pozorovať prudké afekty až agresívne prejavy. Tie sa množia v súvislosti s osobnostnými zmenami závislého človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka straty sebakontroly, spomalenia reakčného času, zhoršenia kognitívnych schopností, nastávajú v obidvoch intoxikáciách, i keď v rozdielnej kvalitatívnej i kvantitatívnej miere. Z toho vyplývajúce riziká pri riadení motorového vozidla alebo v práci vyžadujúcej bdenie a sústredenosť, nie je potrebné diskutovať.

Závislosť je skupina psychologických, behaviorálnych (týkajúcich sa správania) a kognitívnych (týkajúcich sa rozumových schopností) fenoménov, kde užívanie určitej látky je prednejšie ako aktivity, ktoré si subjekt kedysi cenil viac. V súvislosti s ňou dochádza teda k nesprávnemu preskupeniu priorít a osobnostným zmenám.

SkryťVypnúť reklamu

U závislého od alkoholu dochádza k spustnutiu osobnosti, zhrubnutiu správania, poklesu celkovej duševnej i telesnej výkonnosti, narastaniu sociálnych dôsledkov pitia, ako sú rozleptané interpersonálne vzťahy, rozvody, finančné dlhy, tieseň a kriminálna činnosť.

Závislý od THC tiež osobnostne regreduje. Klesá psychická i fyzická výkonnosť, zhoršujú sa kognitívne funkcie, pozornosť a sústredenosť, nastávajú poruchy pamäti, celkovo vyššia dráždivosť až emočná labilita. Aj táto závislosť kráča spoločne s negatívnym spoločenským dopadom na jedinca.

V oblasti telesného zdravia je alkohol substancia nepomerne škodlivejšia, so vzťahom k množstvu komplikácií: cirhóza pečene, pažerákové varixy, karcinóm pečene a pankreasu, nekróza pankreasu, ischemická choroba srdca, vredová choroba žalúdku a dvanástnika, zrážacie poruchy krvi, polyneuropatie, poruchy imunity a množiace sa infekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho vedie závislosť od alkoholu k ďalším duševným poruchám. Ak opomenieme delirium tremens pri odvykacom stave, ktoré je prechodnou poruchou (hoci aj v dnešných časoch potenciálne smrteľnou), môže dôjsť k alkoholickej halucinóze (stav charakteristický prítomnosťou intenzívnych halucinačných zážitkov a strachom z nich), k amnestickému syndrómu (poškodenie vštiepivosti pamäte, pri ktorej si jedinec nepamätá určitú časť doterajšieho života a nevie sa naučiť nové informácie, pričom značne konfabuluje) až k syndrómu demencie (podmienenému atrofiou mozgu).

THC má potenciál vyvolávať psychózy, tzn. okruh duševných ochorení, pri ktorých dochádza k odklonu od reality, s nepriliehavým prežívaním, bludným myslením a halucinatórnym vnímaním. Taká látka „má právo" byť označovaná nielen za psychotoxickú, t.j. poškodzujúcu ľudskú psychiku, ale aj psychotogénnu, t.j. vyvolávajúcu psychózu. V prípade toxickej psychózy ide viac menej o priamy následok užívania THC. Je prechodná, udáva sa ústup potiaží do mesiaca (celkových do polroka), jej existencia ale prakticky dokladá toxický účinok THC na centrálny nervový systém. THC v odbornej literatúre figuruje aj ako faktor zvyšujúci riziko vzniku schizofrénie (resp. jej manifestácie). U človeka užívajúceho marihuanu je toto riziko cca 2%.

Pri porovnávaní oboch uvádzaných substancií netreba zabudnúť na tzv. gateway theory, hovoriacu o marihuane ako o ľahkej droge, ktorá je bránou k ťažším drogám. Prívrženci legalizácie majú tendenciu zľahčovať túto teóriu, posúvajú ju do roviny mýtu. Štatistiky, ako aj klinická prax, ju však de facto potvrdzujú ako správnu.

V článku nechcem nakláňať misku váh na jednu alebo druhú stranu. Pri uvažovaných dôsledkoch závislosti chcem len podnietiť k zamysleniu.

Ak súčasný výskum a prax potvrdzujú závažné dôsledky užívania THC, javí sa jeho nezákonnosť vo väčšine krajín ako pochopiteľná. Faktum zdravotných rizík rastúce množstvo užívateľov THC nezmení. Argumentovať číslom je v tomto prípade prinajmenšom sporné. Ani teória brány nie je len konštruktom, ale reálnym pozorovaním. Na druhej strane, alkohol vedie k nemenej závažným, hoci kvalitatívne iným zdravotným problémom. Tolerancia spoločnosti voči nemu, napriek tomu, že jeho účinky sú značne antispoločenské (kriminalita, agresivita, rozvodovosť, rodinné násilie, bezdomovectvo, autonehody) je interpretovaná tradíciou. Pred čisto racionálnym pohľadom taký argument neobstojí. A vice versa: Ak by sme po stáročia v Európe pestovali konope siate pre jeho psychoaktívne účinky, legálna by bola pravdepodobne marihuana, nie alkohol...

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu