Sexualita v ohrození

To bol názov X. Lábadyho sexuologických dní, ktoré sa konali v dňoch 26.9.-28.9.2013 v Trnave. V čom alebo kým by mala byť sexualita ohrozená, kto to bol vlastne Lábady a prečo bola táto odborná konferencia v istom zmysle historická, píšem v tejto krátkej správe z (pre mňa krásnych) uplynulých troch dní. Tiež zrnko o sadomasochistoch a dámach, čo by chceli konzumovať vlastnú placentu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)
Light of the harem
Light of the harem (zdroj: Frederic Leighton)

Lábady bol prvým predsedom Slovenskej sexuologickej spoločnosti a odborné podujatie, ktoré sa hrdí jeho menom, zaokrúhlilo svoju existenciu mladíckymi dvadsiatimi rokmi. Prezidentkou konferencie bola, na problémy doby mimoriadne senzitívna, doktorka Dana Šedivá. Dosvedčuje to jej uvedenie do odborného programu, kde okrem iného píše:

"...Minulosť bojovala proti sexuálnym impulzom, sexualita bola redukovaná na plodenie detí, žiadostivosť považovaná za hriech. V súčasnosti sme naopak svedkami straty akejkoľvek tabuizácie. Devalvácia nahoty, strata zábran, výsmech intimite, masový voyerizmus publika, konzumný sex. Kde je zdravá hranica medzi slobodou a reštrikciou? Sú súčasné postoje správne pre sexuálne zdravie spoločnosti a jednotlivca? Ocitla sa sexualita v ohrození?..."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomenováva sa tu to, čo sa už dlhšie ja sám snažím artikulovať a čo sa vo mne bez uvoľnenia hromadí ako žeravá a nabitá magma. Inštinktívne mám pocit, že čo do sexu, jeho pretláčania do všetkých sfér spoločnosti, jeho nutkavého charakteru, v ktorom na nás svojimi všadeprítomnými prienikmi útočí a jeho bezbrehosti, v ktorej sa vylieva, aby sexualizoval všetko, čoho sa len dotkne, sa tu deje niečo, čo nemá riadenie a čo dokonca kolektívne a súhlasne pripúšťame pod vlajkou slobody. Nepoznám riešenie na položené otázky a neboli dešifrované ani nami, čo sme nimi boli počas tých troch dní obklopení ako vysokou a nedosiahnuteľnou strechou.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto zložité problémy neponúkajú rozuzlenie na striebornej tácke so šampanským.

Stretnutie však bolo v niečom zásadné až historické, ako poznamenala Anežka Imrišková. Prvýkrát sa na odbornej pôde otvorila téma homosexuálnych katolíckych kňazov, pedofílie v radách kňazstva a priniesli sa systematicky spracované štatistiky z cirkevných údajov. Hovorilo sa o vražde duše dieťaťa, dôverujúcemu Bohu i kňazovi, ktorý ho následne tak smrteľne raní. Po prvý raz sa vyzdvihla eventualita psychoterapeutickej práce s homosexuálnymi kňazmi a akosi latentne poukazovalo, že je ťah na cirkvi, aby k takýmto možnostiam, ako aj diskusiám okolo nich, otvorila svoje ťažké brány. Dotazmi smerom k cirkvi boli aj alternatívy skríningu alebo zachytenia adeptov na kňazstvo, najmä čo sa týka psychosexuálnej nezrelosti alebo prípadnej spoločenskej nebezpečnosti. Ochota na strane cirkvi by tu bola nielen sympatická, ale aj znakom priblíženia sa k skutočnému sebaobrazu, ktorý má doteraz ako „nevesta bez škvrny a vrásky" pokrivený a narušený.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, debata o celibáte sa podujatím tiahla ako zdobená niť. To je však téma, ktorú si musí vyriešiť cirkev sama.

Placentofágia, teda konzumácia vlastnej placenty po pôrode, bola nesporne zaujímavou témou. Lotosový pôrod je údajne pôrod dieťaťa aj s placentou, kde sa pupočník neprestrihne, ale ponechá sa na pár dní, kým sám neodpadne. Dovtedy matka dojčí dieťatko spojené s placentou. Ten nie je (zatiaľ?) veľkým trendom, množia sa však prípady žien, ktoré po pôrode žiadajú od lekára svoju placentu. Účel môže byť rôzny, či už rituálny, aby ju zakopali (pochovali?) niekde v lese či na záhrade, alebo tiež zjedli. Dokonca som sa dozvedel, že existujú aj recepty, ako si pripraviť vlastnú placentu s brokolicou alebo cestovinami a cibuľkou. Zdá sa, že tieto „bioľuďmi" a istou vierou a presvedčením žiadané praktiky sa budú ďalej epidemicky šíriť. Propagácia nastáva v štýle jedna žena povie druhej. Ide o kultúrne podmienený fenomén, ku ktorému psychiatria (ako k poruche) zrejme nemá čo povedať. Zaujímavé je však generovanie vierou („biopresvedčením") a spomínané pozoruhodné šírenie.

SkryťVypnúť reklamu

K placente sa aktuálne v medicíne (i v zákone) staviame ako k nebezpečnému odpadu.

V deviantológii vyvstala aj zaujímavá debata o sado-masochistických praktikách a ich prípadnom vyňatí zo zoznamu diagnóz, keďže títo ľudia navštevujú sexuológov minimálne a zväčša si anonymne a spokojne žijú. Opäť iskra zo vzájomného nárazu istého spoločenského tlaku a odbornej tradície...

Uvidíme, ako to všetko dopadne a k čomu nás dynamicky sa meniaca spoločnosť privedie nabudúce.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu