Škrvna a jeho malé škrvnky

Z fotografií trochu pripomína Brada Pitta. Najprv túžil byť maliarom, no napokon sa zabával so škvrnami atramentu. Už v detstve mu vraj hovorili „Škvrna", lebo ho fascinovalo, ako sa dá z rôznorodých machulí sformovať rozpoznateľný obraz. Ktovie koľko času strávil ich odtláčaním do papiera a koľko ich vlastne vytvoril, než sa zrodilo tých slávnych desať. Zomrel necelý rok po tom, čo svoj test uverejnil a tak mu už nebolo dopriate vidieť, ako sa jeho atramentových hier chopil celý psychiatrický svet. Google si dnes pripomína 129. výročie jeho narodenia a Rorschachov test sa dodnes používa, ba čo viac - je najrozšírenejším projektívnym testom vôbec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Obrázok blogu

Volal sa Hermann Rorschach a keď si do google chlievika zadáte meno Hermann, ako prvé doplnenie sa ponúkne práve jeho priezvisko. Bol psychiatrom vo Švajčiarku a to v neuveriteľne vzrušujúcej dobe Freudovej psychoanalýzy a ako spolupracovník Carla Gustava Junga, jednej z najväčších postáv psychoterapie vôbec. Bolo to obdobie, kedy sa výskumníci zameriavali práve na oblasť duševného sveta, ktorá dovtedy nebola osvetlená, ktorú si neuvedomujeme a ktorá aj tak do nepredstaviteľnej miery ovláda to, čo robíme a akí sme. Je to nevedomie, v laickom svete často nazývané podvedomím. Jednou z možností, ako sa nevedomie prejavuje, je projekcia. Freud ju opísal ako mechanizmus, v ktorom svoje vlastné odmietané a neakceptované duševné obsahy alebo pocity premietame mimo seba, na druhých. Klasickým príkladom je žiarlivosť manžela na manželku, ktorá sa objavuje potom, ako začal pociťovať isté mimomanželské túžby. Tie sa však snaží potlačiť - nechce ich vidieť, lebo sa nezhodujú s jeho presvedčením o sebe samom. Napokon ich zrazu zbadá na manželke, ktorá akoby sa celým svojím správaním snažila upútať pozornosť iných mužov. Kvôli svojej žiarlivosti (teda kvôli jej provokatívnosti) na ňu začne byť nevrlý a zlostný, prípadne ju rovno obviňuje z chlípnych chúťok a nevery.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V širšom zmysle je projekcia vo všetkom, čo robíme. Pretože, nech už je to čokoľvek, stále sme ako maliari, ktorí premietajú svoje vnútro do obrazov navonok a často ani nevedia presne povedať, čo ich k tomu a k tomu dielu priviedlo. A preto ich zrod nazývajú inšpiráciou, ktorá prichádza odniekiaľ zďaleka (zvnútra). Mechanizmus, ktorý popísal Freud, je len užším vymedzením všadeprítomnej projekcie.

Práve túto projekciu využívajú projektívne testy a ten Rorschachov je najpoužívanejším a podľa mňa i najelegantnejším z nich. Desať škvŕn slúži nášmu psychickému aparátu ako manželka partnerovi zo spomenutého príkladu. Je vlastne obrazcom, do ktorého vyšetrovaný človek premieta svoj vlastný vnútorný svet. Svet, o ktorom snáď ani netuší a ktorý nedokáže ovládať tak, ako by chcel. Človek si aj povie, že nevypustí nejakú blbosť, možno sa aj snaží prefiltrovať nejaký ten nápad, ktorý mu prvý skrsne v mysli. Avšak aj to, čo predsa len vysloví, ho vlastne prezrádza.

SkryťVypnúť reklamu

A v tom je práve tá genialita.

Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu