Miesto pre vašu tvorbu. Staňte sa súčasťou komunity
Michal Patarák

Michal Patarák

Bloger 
 • Počet článkov:  156
 •  | 
 • Páči sa:  3x

Odmalička sú mojim skutočným svetom najmä knihy a ľudská psyché. Zrejme sa nadmieru vŕtam do vecí, ktoré máme tendenciu považovať za ustálené a nemenné. Možno sa až príliš hrabem v špine a v čiernom bahne. Z toho bahna mi však napokon vždycky svietia hviezdy...(Tak trochu jungiánsky orientovaný psychiater s fókusom na neuropsychiatriu, psychologicko-psychiatrické aspekty sexuality, duchovný život a symbolicko-meditačnú psychoterapiu. V osobnom živote schopný donekonečna uvažovať nad interpretáciami Nietzscheovej filozofie, milujúci poéziu, prudké stúpanie do kopcov a prvé tri hlty z fľaškového piva) Zoznam autorových rubrík:  Ach tá naša sexu-ach-litaMarihuana kazí chuanaBebida alcohólicaZo sveta psychiatrieMuž a ženaPatologické hráčstvoŤažká hlava psychiatrova(Neuro)psychiatria a vedaVám, nedosiahnuteľnýmZ hlbín vyviera vieraHľadanie pôvodu zlaZápisky z pavučinyHomoparanojaPremýšľam o sveteMeditationesPolitické tvoryRecepisyReflexie a reakcieKauza BezákKauza HedvigaKríza zdravotníctva

Kríza zdravotníctva

Celou svojou váhou stojím za Jozefom Haštom

Michal Patarák

Celou svojou váhou stojím za Jozefom Haštom

V máji 2010  som o psychiatrovi Jozefovi Haštovi okrem iného napísal: „Skutočne zrelý človek vníma morálku a pravdu ako nutnosť, nie ako voľbu. Doktora Hašta si vážim práve preto, že zvolil túto nutnosť"...bolo to na margo prípadu Hedvigy Malinovej a vtedajšej kritiky otvoreného Haštovho listu Robertom Kaliňákom, ktorému bol adresovaný. Nemohol som ani len tušiť, že táto kauza (pomaly o ďalšie tri roky) bude nielen pokračovať, ale naberie ešte obludnejšiu fazónu s „potrebou" ústavného sledovania Hedvigy Žákovej-Malinovej. Rovnako sa vtedy nedalo čakať, aké praktiky čakajú nemocnice a vlastne celé zdravotníctvo. Odžil som si „doktorské" protesty, rušenie nášho Protihráčskeho oddelenia v Banskej Bystrici a globálne paranoidnú atmosféru voči „lekárskemu stavu", ak ho tak môžem nazvať. V medicíne povýšenie ekonomických faktorov nad mnohými medicinálnymi, až som pochopil, že to všetko nie je o politickej pravici alebo ľavici (to sú len farby košele), ale o ľuďoch, slušnosti a o princípoch.

 • 9. dec 2012
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 12 696x
 • 75
List od lekárky žilinskej nemocnice o potápajúcej sa lodi.

Michal Patarák

List od lekárky žilinskej nemocnice o potápajúcej sa lodi.

Pred pár hodinami som dostal spolu s niekoľkými ďaľšími adresátmi/kolegami/priateľmi veľmi úprimný a pre mňa krásny list od priateľky, ktorá je lekárkou v žilinskej nemocnici. Krásny preto, lebo pripomína ešte živú nádej pasažiera obrovskej lode so vzácnym poslaním, ktorú chce jej vlastný kapitán potopiť. Pasažier kričí o pomoc a záchranu. Jeho zúfalstvo je o to väčšie, o čo lživejšie informácie sa podávajú o lodnej situácii ostatným plavidlám i staniciam na pevnine. S láskavým súhlasom autorky uverejňujem list v plnom znení, keďže uznávam potrebu pravdivého informovania, na ktoré máme predsa všetci právo, ako aj právo na zdravotnú starostlivosť, ktorá je opäť v jednom nezanedbateľnom regióne reálne ohrozená.

 • 1. dec 2012
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 34 257x
 • 69
Môj sen o špičkovej psychiatrii v Banskej Bystrici stále snívam

Michal Patarák

Môj sen o špičkovej psychiatrii v Banskej Bystrici stále snívam

Navzdory rýchlym plánom k presťahovaniu banskobystrickej psychiatrie ešte stále nedošlo, čo vnímam spolu s pár nadšencami pre vec ako (zrejme už len krátko) trvajúcu šancu k zvráteniu scenára. Redukcii lôžok na psychiatrickom oddelení v Banskej Bystrici a jeho plánovanému presunu do nevyhovujúcich priestorov nového areálu Rooseveltovej nemocnice sa venovala veľká mediálna pozornosť, vďaka ktorej sa zrejme na istý čas stala budova našej psychiatrie jednou z najznámejších stavieb na Slovensku. V júni 2011 som upozornil v súvislosti s plánovanými zmenami na niekoľko závažných faktov. Bohužiaľ, hoci verejnosť a niektoré médiá sa postavili na našu stranu, tento sumár ostal odborným uchom nevypočutý (hoci istú proklamáciu k daným zmenám vydala Slovenská psychiatrická spoločnosť, zdá sa však, že má čisto deklaratívnu hodnotu) a hlavne, zo strany vtedajšieho riaditeľstva FNsP FDR ignorovaný. Napriek tomu, že stereotypné verklikovanie už raz povedaného nie je mojou obľúbenou činnosťou, niekedy to treba. Dovolím si teda jedno malé pripomenutie v pôvodnom znení, s pridaním aktuálnych informácií, ktoré budú písané kurzívou.

 • 17. júl 2012
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 2 342x
 • 11
Ešte nikdy taký nepochopený, ešte nikdy taký sám.

Michal Patarák

Ešte nikdy taký nepochopený, ešte nikdy taký sám.

Zdravotníctvo už zažilo roky prísľubov. Že len musí vydržať a že všetko sa v určitom (a vždy nejasnom) horizonte vyrieši. Každá vláda a politické strana (najmä pred voľbami) sľubovala lepšie a kvalitnejšie zdravotníctvo, ale k daným cieľom neviedla takmer žiadnymi konkrétnymi krokmi, až na výnimku zásahov, ktoré možno právom označiť skôr za dramatické a drastické, než vskutku ozdravné.

 • 2. dec 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 6 716x
 • 63
Osobný nesúhlas voči protilekárskym afektom a osobný protest

Michal Patarák

Osobný nesúhlas voči protilekárskym afektom a osobný protest

Ako psychiater si uvedomujem, že nie je možné jednoducho nesúhlasiť s afektom alebo nejakou náladou, pretože tá sa deje viac menej automaticky. Afekty, proti ktorým vystupujem, však vnímam ako cieľavedome generované a navyše, čo je dôležité, každý afekt sa dá rozobrať a racionálne orámcovať i prerámcovať a teda predsa len napokon pozmeniť. Toľko k dôvodu môjho protestného vyjadrenia.

 • 16. sep 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 7 497x
 • 117
Zarábam viac ako britský lekár

Michal Patarák

Zarábam viac ako britský lekár

Nemôže to byť inak. Článok Jána Krempaského (uverejnený 12.8.2011) obsahuje grafiku s vlajkami niekoľkých krajín a k nim priradené násobky priemernej mzdy, ktorú zarába lekár toho-ktorého štátu. Podľa tejto štatistiky môžem byť vlastne rád, že som lekárom na Slovensku a nie v Británii. Pre mnohých slovenských doktorov v zahraničí môže byť mimoriadne inšpiratívne vyjadrenie môjho kolegu J.M. k spomínanej tabuľke: „Týmto (zistením, že zarobíme tu viac ako tam) by som chcel poprosiť všetkých lekárov, ktorí kvôli zárobkom odišli do Anglicka alebo Írska kvôli, aby už neboli trápni a vrátili sa. Teraz už aj tak všetci vieme, že tam robia za menej a sú tam zrejme len z nenávisti k Slovákom:-)" Nanajvýš zaujímavá je aj fotografia kvarteta lekárov nad úhľadnou farebnou štatistikou. Sú na nej pohŕdavé pohľady dvoch mužov a dvoch žien so založenými rukami. Ich hľadenie z výšky si ktokoľvek ihneď vysvetlí ako pocit nadradenosti až apartheidu, kým založené ruky zrejme symbolizujú nič-nerobenie, za ktoré títo príživníci vydieračským spôsobom požadujú zvýšenie už aj tak hrozitánsky vysokého platu.

 • 19. aug 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 21 623x
 • 221
Prečo je v hre samotná koncepcia psychiatrie

Michal Patarák

Prečo je v hre samotná koncepcia psychiatrie

V predchádzajúcich blogoch som uviedol jednak niekoľko odborných a vecných argumentov proti redukcii lôžok na psychiatrickom oddelení vo FNsP FDR v Banskej Bystrici, jednak úmysel primára oddelenia skončiť s výkonom svojho povolania na základe vzniknutej situácie. Jeho odchod chápem ako dištancovanie sa od neodborných a iracionálnych zmien nariadených ministerstvom zdravotníctva, inak povedané, ako odchod kapitána z lode, ktorá stráca všetky svoje navigačné systémy a bude tak možno odkázaná na bezcieľne blúdenie morom. V tomto texte by som rád povedal, prečo je pre psychiatriu budova v areáli Starej nemocnice doslova nenahraditeľná a prečo mnohí pacienti, ktorí o nej doteraz hovorili ako o oáze alebo prístave pokoja (ich vlastné vyjadrenia) to zrejme onedlho hovoriť prestanú.

 • 25. jún 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 3 856x
 • 19
Primár Nábělek odmieta naďalej viesť bystrickú psychiatriu

Michal Patarák

Primár Nábělek odmieta naďalej viesť bystrickú psychiatriu

Dnes primár Ludvik Nábělek oznámil psychiatrickému oddeleniu FNsP F.D.Roosevelta, že so svojou dlhoročnou funkciou v situácii nových, pre psychiatriu drastických zmien, končí. Odmieta reči ministerstva zdravotníctva o zlepšovaní kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ktorej súčasťou by mala byť aj takzvaná optimalizácia nášho psychiatrického oddelenia, a to v zmysle nezmyselných škrtov, ktoré som opísal v minulom blogu. Ich realizáciou by už nešlo o skutočnú psychiatriu, za ktorú sa dlhé roky zasadzoval, ale o niečo, čo síce nepomenováva, ale začo nechce prevziať zodpovednosť. Jeho krok na tomto blogu nezamýšľam komentovať, ani sa v tejto chvíli nechystám sústrediť na svoje emócie. Chcem len zverejniť dnešné osobné vyhlásenie primára Nábělka:

 • 24. jún 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 11 042x
 • 86
Škrty psychiatrie v Banskej Bystrici: argumenty proti

Michal Patarák

Škrty psychiatrie v Banskej Bystrici: argumenty proti

Nedávno zrušili psychiatrické oddelenie v Brezne, k prvému júlu 2011 zatvárajú psychiatriu vo Zvolene. Včera som sa dozvedel o pripravovaných krokoch voči Psychiatrickému oddeleniu Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, na ktorom mám tú česť pracovať ako lekár. Plánovaná je zásadná redukcia lôžok, o ktorej sme sa mohli dočítať už minulý týždeň. V skutočnosti ide o redukciu lôžok zo 60 na 30, čiže na polovicu. Okrem toho VšZP nezazmluvnila geriatrické oddelenie, čo znamená jeho koniec. Plánuje sa sťahovanie psychiatrického oddelenia zo samostatného areálu v takzvanej Starej nemocnici (v ktorej sa nachádza teraz) na ôsme poschodie budovy FNsP FDR Banská Bystrica. V kombinácii s úplným zrušením psychiatrickej hospitalizačnej starostlivosti v dvoch susedných okresných mestách bude redukcia lôžok, ako aj premiestnenie redukovanej psychiatrie na poschodie FNsP FDR, pre psychiatrickú starostlivosť v Banskobystrickom kraji doslova likvidačné. Dovolím si proti týmto krokom uviesť niekoľko odborných a technických argumentov.

 • 22. jún 2011
 • Páči sa: 0x
 • Prečítané: 5 179x
 • 38
SkryťZatvoriť reklamu