Ľudia s dierami v hlave: samo-trepanácia padlých na hlavu

Písmo: A- | A+

Trepanácia je zrejme najstarším chirurgickým zákrokom vôbec. Používala sa vo všetkých kútoch sveta už v dávnoveku a vlastne sa používa dodnes. Ide o odstránenie časti lebečnej kosti, čím sa vlastne, jednoducho povedané, vytvorí diera v hlave.

Obrázok blogu

Potiaľ by to bolo všetko v poriadku. Keby som nevidel zostrihy z filmu Hole in the head, ktorého názov je označením lebečného výsledku trepanačnej metódy. Film totiž propaguje trepanáciu, ktorú si svojpomocne môže urobiť každý z nás a údajne z nej potom bude nemálo profitovať, dokonca sa z takéhoto človeka stane niekto osvietený a šťastný.

Fúha.

V začiatkoch objavu pravekej trepanácie sa malo zato, že ide o akýsi druh náboženského rituálu a pochybovalo sa o tom, že ľudia s dierou v hlave takýto zákrok prežili. Neskôr sa však prišlo na to, že vo veľkej časti si aj s pribudnutou dierou žili veselo ďalej. Stále viac sa uvažovalo nad tým, že išlo o chirurgické riešenie posadnutosti alebo akési vyháňanie démonov. Nechávalo sa to v rovine hrubého zásahu do lebečnej kosti s očakávaným spirituálnym efektom. Hippokrates však pomerne fundovane píše o trepanácii, ako o chirurgickom výkone so svojimi špeciálnymi indikáciami. Gréci vedeli o tom, že rana pod lebkou môže krvácať ako každá iná rana a potrebuje, aby z nej krv odtiekla. V lebke sa totižto nemá kam podieť, čo je vlastne dôvodom, prečo sa trepanuje aj v súčasnosti. Nahromedaná krv po úraze hlavy (subdurálny, epidurálny hematóm) sa musí odsať, aby netlačila na mozog a nepoškodila ho. V medicíne platí slávna Monrova-Kelieho doktrína hlásajúca, že objem štruktúr (krv + mozgomiechový mok + mozgové tkanivo) v lebečnej dutine je konštantný. Ak sa teda zväčší objem krvi, vytvára to tlak na ostatné štruktúry, samozrejme, na úkor ich anatomického usporiadania a na úkor ich životne dôležitých funkcií.

Že by sa však protagonistri filmu riadili touto doktrínou?

V zásade boli štyri druhy trepanácie (uvedené na obrázku). 1. Stieranie kosti pazúrikom alebo iným inštrumentom. Muselo byť vskutku časovo (a emocionálne) náročným kúskom. 2. Žliabkovanie si nepredstavujem o nič viac príjemne. 3. Vŕtanie sa vlastne používa aj dnes, či už na chirurgickom stole alebo elektrickou vŕtačkou v domácnostiach istých nadšencov. 4. Metódou pravouhlých rezov si v lebke môžete zase vyrezať elegantné okienko.

Corpus Hippocraticum vystríha lekára pred poškodením dura mater, respektíve mozgových obalov, ktoré sú pod lebkou ako nejaká blana a tesne susedia s mozgom. Ich poškodenie znamená buď priame narušenie štruktúry mozgu alebo prinajmenšom možnosť jeho infekcie.

Tejto nástrahy sú si vedomí aj adepti vystupujúci vo filme. Prezentujú sa ako problematiky znalí ľudia a ja im to ani neberiem. Kto z nás má väčšie skúsenosti s trepanovaním, ako oni, „nasledovania hodní" auto-trepanátori?!

Téma má svoje bohaté historické rázcestia. Trepanovalo sa aj v renesancii, čo málokto vie, do hlavy sa vŕtalo kvôli epilepsii a blázneniu, ale aj kvôli fraktúram lebečných kostí a vážnym poraneniam hlavy. Niekedy hneď po úraze ako prevencia, niekedy až po vážnom zhoršení pacientovho stavu.

Ale prečo si vyrobiť dieru v hlave dnes a len tak?

Údajne s tým začal v šesťdesiatych rokoch istý doktor Hughes. Závidel deťom ich prekrvenie mozgov, pretože ich lebka ešte (vďaka fontanelám) nie je uzavretá. Ako starneme, naša lebka priberá na hmotnosti, zaceľuje sa, na krv v hlave pôsobí vraj aj gravitácia a prekrvenie mozgu je obmedzené. Ako vtipne poznamenáva Crankmagazine, situáciu môžeme zvrátiť skákaním z horúcej sprchy do studenej, státím na hlave alebo dokonca užitím drog. Doktor Hughes však hľadal metódu s o niečo trvalejším výsledkom a urobil si elektrickou vŕtačkou dieru v hlave. Nikdy predtým sa necítil lepšie, ako hrdo vyhlasoval.

To je príbeh čo? Dejom síce krátky, ale ten obsah!

Podnecujúca je i skúsenosť Joya Mellena, ktorému vŕtačkou urobila dieru jeho priateľka Amanda. Mohol pozorovať, ako mu spolu s pulzáciou mozgu z diery stúpa a zase klesá krv. Pomocou takéhoto niečoho dosiahol konečne stav slobody a pokoja, ktorý tak dlho hľadal a nevedel nájsť. Amanda si bez anestézy spravila dieru sama a natočila to na video ako film Heartbeat in the brain. (Toto musí byť už ozajstný krvák a na internete sa mi ho napriek námahe zdeseného zvedavca nepodarilo nájsť). Odvtedy všetkých vyzývajú štýlom „Do it by yourself!".

Amanda si v roku 2000 urobila dieru novú, cítila totiž, že sa jej tá stará už uzavrela. Istý čas bola aj hlavnou aktivistkou kampane Trepanácia pre národné zdravie. Existuje aj spoločnosť obhajujúca túto samo-chirurgiu vedúcu k osvieteniu a vyššiemu vedomiu (absolútne sa mi nepodarilo zistiť, ako sa tento vyšší stav prejavuje, okrem tupej exaltácie v tvári jednotlivých protagonistov filmu Hole in the head). Ide o ITAG (International Trepanation Advocacy Group), ktorú vedie Peter Halvorson. Na svojej stránke www.trepan.com je však značne skúpy na slovo a pre ďalšie informácie vyžaduje registráciu.

Komu by nebolo jasné, že ide o neuveriteľne drastickú a zbytočnú techniku bez akejkoľvek racionality, že ide o ponorenie do bezbrehej stupídnosti so pseudovedeckým vysvetlením, pre toho to tu na konci článku explicitne uvádzam, aby som nebol obvinený z nejakej šialenej propagácie.

Ako psychiatra ma totiž zaujíma všetko, čo súvisí s hlavou. O tomto však zatiaľ môžem povedať len toľko, že niekto musí byť nutne najprv poriadne padnutý na hlavu, aby to potom ešte nadôvažok zaklincoval vŕtačkovou samo-trepanáciou.

Skryť Zatvoriť reklamu