Ako sme cestovali do Thajska, Thajskom a v Thajsku

1. časť  Cestovať do Thajska na dovolenku v januári sme sa rozhodli, lebo je tam teplo, je to exotika a ešte preto, lebo v roku 2019 má môj ocino 50 rokov, tak sme to chceli patrične osláviť netradičným výletom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
výletníci, zľava: Romanka, Miško, mamina Daduša, oslávenec - ocino Peťušo, Ja, Július
výletníci, zľava: Romanka, Miško, mamina Daduša, oslávenec - ocino Peťušo, Ja, Július (zdroj: súkromná galéria)

Ako prvé sme si potrebovali vyriešiť letenky. Tie sme začali hľadať už koncom augusta, kedy sme si povedali, že najskôr vyberieme letenky do Thajska a z Thajska a potom všetky ostatné – medzimestské.

Keďže sme nechceli zostať v Thajsku iba na jednom mieste počas celého pobytu, tak sme sa rozhodli, že si vyberieme viacero miest. Rozhodli sme sa pre Bangkok, Chiang Mai, a ostrov Koh Samui. Letenku do Thajska a z Thajska sme si vybrali pomerne rýchlo. Zaujímala nás predovšetkým cena a dĺžka letu, takže zvíťazila letecká spoločnost Austrian, keďže ako jedna z mála ponúka let bez prestupu za celkom zvládnuteľných 11 hodin a približne 500 eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď už sme mali kúpenú letenku do a z Thajska, mohli sme sa začat obzerať po medzimestských letoch. Pristáli sme v Bangkoku, z tadiaľ sme sa rozhodli po 6 dňoch letieť do Chiang Mai, kde sme zostali 5 dní, a potom sme putovali na ostrov Koh Samui, kde sme zostali 12 dní. Medzi mestami sme lietali leteckou spoločnosťou Air Asia. V pomere ceny a kvality nám táto letecká spoločnost vyšla asi najlepšie a cena letenky bola niekedy lacnejšia ako cena autobusu. Najviac sa mi páčilo, ako nás nakladali do lietadla podľa toho, kto má aké číslo sedadla. Stretla som sa s tým po prvýkrát, ale bolo to podľa mňa riadne premyslené. Najprv nastupovali pasažieri, ktorí mali najvyššie číslo sedadla po najnižšie. Nevznikali tlačenice ako pri každom nástupe, keď ľudia z predných sedadiel zablokujú uličku lietadla iba preto, že sa chcú usadiť, napraviť si batožinu atď. a celé lietadlo musí čakat, kým sa naložia a uložia aj ľudia zo zadných radov. Ďalšia vec, ktorú má táto letecká spoločnost dobre premyslenú je doprava na thajské ostrovy. Keď sme si kupovali letenku, ešte sme vlastne netušili, ze nedoletíme na ostrov. Na letenke síce bolo uvedené, že nás tam dopravia, ale nie lietadlom. Leteli sme z mesta Chiang Mai a vysadili nás v Surat Thani, čo bolo mesto ešte na pevnine. Z tadiaľ nás autobus prepravil na ferry (veľká ľoď), ktorá nás odviezla na ostrov. Všetko bolo koordinované touto leteckou spoločnosťou, čiže sme sa už nemuseli starať o nejaké lístky na ferry alebo na autobus.

SkryťVypnúť reklamu

Cestovať Thajskom bol veľký zážitok. Veci, ktoré sme cestou videli sme ešte doteraz nevideli a veci čo sme zažili, sme doteraz ani nevedeli, že dokážeme prežiť. Cestovali sme naozaj hocičím, či už to bolo lietadlo, autobus, ferry, taxi, rôzne dodávky, tuk-tuky, dokonca aj motorkami asi na 5 min a po každej ceste sme si vraveli:,,zlatá Európa”.

doprava v Thajsku
doprava v Thajsku (zdroj: súkromná galéria)

Cestovať v Thajsku je zmätočné. A to doslova. Jazdí sa vľavo, jazdí sa na všetkom a jazdí všetko. Veľmi sme sa tešili, ako si požičiame skútre a ako si budeme v pokoji vychutnávať cestu a robiť si fotky, videá a ako budeme pánmi svojej cesty a svojich plánov. Nakoniec z toho nič nebolo, lebo nie, že sme neboli pánmi svojej cesty, tam nikto nie je pánom ničoho. Všetko sa deje tak akoby náhodou a väčšinou je to o šťastí. O šťastí, že ťa nikto nezrazil, že si prešiel po prechode celý, že si prežil cestu do hotela alebo že si sa neotrávil z výfukových plynov, len čo ferry zapla motory.

SkryťVypnúť reklamu
teraz už len podliezať
teraz už len podliezať (zdroj: súkromná galéria)

Veľa sme cestovali dodávkami (keďže nás bolo 6 a do štandardného taxi sme sa nezmestili), ktoré sa dajú objednať priamo v hoteli, kde všetko zabezpečia a dodávka vás vyzdvihne a doručí na miesto určenia. S tým, aby prišli na čas sme nikdy nemali žiadny problém, takže ak má niekto strach, že zmešká lietadlo cestou na letisko, tak toto by malo byt safe (výnimkou sú už len zápchy, ktoré sú v Bangkoku na dennom poriadku). V Bangkoku sme sa vačšinou prepravovali metrom. Majú síce iba 2 linky, ale úplne nám to stačilo na tých pár dní, čo sme tam boli. Stihli sme si obzrieť všetko, čo bolo určené ako hlavná atrakcia a keď sme chceli ísť niekam inam, tak sme si objednali taxi alebo sme sa prešli pešo.

SkryťVypnúť reklamu
zápchy v Bangkoku
zápchy v Bangkoku (zdroj: súkromná galéria)

V Chian Mai sme na prepravu používali tuk-tuky. Je to o dosť menšie mesto ako Bangkok a preto nám Tuk-tuk úplne postačoval. Odviezli sme sa v ňom všetci 6 a vodiči boli vždy veľmi milí a ochotní, vás za vopred dohodnutú sumu, niekam odviesť, počkat vás na mieste a doviesť naspäť. Podotkla som, že za vopred dohodnutú sumu, lebo sumu si vždy radšej dopredu s akýmkoľvek vodičom (aj tu v Bratislave) radšej dohodnem vopred. 

vitajte v Thajsku
vitajte v Thajsku (zdroj: súkromná galéria)

V jeden deň sme absolvovali výlet na Wat Phra That Doi Suthep a dohodli sme sa v veľmi milým vodičom tuk-tuku, že nás tam zoberie. Počkal nás, kým sa poprechádzame a potom sme si ešte vygooglili, že trošku vyššie je ešte jedna vyhliadka, a že tam by sme sa chceli ísť pozrieť. Veľmi ochotne nás tam odviezol, zase na nás počkal, kým sa popozeráme a zviezol nás dole na miesto, ktoré sme si povedali.

vyhliadka na Wat Phra That Doi Suthep v meste Chiang Mai
vyhliadka na Wat Phra That Doi Suthep v meste Chiang Mai (zdroj: súkromná galéria)

Na ostrove sme si objednávali taxi, keď sme potrebovali niekam ísť alebo sme chodili pešo. Veľmi som snívala o krásnej promenáde, ktorá by sa tiahla popri mori, kadiaľ by sme sa chodili po večeroch prechádzať, ale zostávalo mi len snívať. Na ostrove bol síce chodník popri ceste, ale tento slúžil na všetko ostatné, len nie pre chodcov. Ľudia na ňom predávali rôzne veci, rozložili si stánočky s jedlom, s oblečením, s nafukovačkami s rôznymi farebnými nápojmi alebo sa stávalo, že motorkárom bola cesta priúzka a tak si to skrátili cez chodník. Ak sa už aj dalo prejsť, a nič nám nebránilo v ceste, tak sa tam zrazu vyskytla dopravná značka. Bola postavená tak, aby si okoloidúci, ak už nenarazí, aspoň poriadne buchne hlavu, lebo bola presne v strede a bola asi 150 cm od zeme.

cez deň cesta, večer trhovisko
cez deň cesta, večer trhovisko (zdroj: súkromná galéria)

Jedno však musím uznať, s dopravou sme nikdy nemali vážny problém. To, na čom sme sa dohodli, to vždy platilo. Problém bol dohodnúť sa, keďže tam málo kto rozprával po anglicky, ale to je už iná story.

Patrícia Longauerová

Patrícia Longauerová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Patrícia, mám 27 rokov a píšem Vám sem o veciach, čo ma zaujímajú, čo som zažila a čo som sa v živote naučila. Žijem v Bratislave, pochádzam z Banskej Bystrice, rada behám, spím, pijem gin s tonikom, jem halušky od mamči a segedín od babky, cestujem, nakupujem, strašne rada sa smejem, pijem dobrú kávu a najnovšie objavujem čaro skialpinistického sveta. Zoznam autorových rubrík:  cestovanie _Thajsko 2019Spoločnosť_na zamyslenieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu