Ako sme v Thajsku jedli (buchty)

3. časť Ako sme v Thajsku jedli a čo sme jedli to je kapitola sama o sebe. V tejto časti sa budem snažiť priblížiť ako vyzeral a čo obsahoval náš jedálniček pri návšteve Thajska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Všetci nám pred cestou hovorili, aby sme jedli na ulici – doslova, jedzte na ulici, hovorili, je tam kopa dobrého jedla, majú tam všade samé stánky s jedlom a nápojmi, niečo si vyberiete, strašne je to dobré, hovorili… Tak sme prvé 3 dni jedli v Mc Donalde.

Prvé dni sme mali veľký problém s tým, čo ideme zjesť, kedy a hlavne kde. Boli sme skupina 6 ľudí, takže sme sa najprv museli dohodnúť, potom vybrať miesto a keď sme sa dopracovali do tretieho levelu a už sme sa niekde usadili, tak vždy niekto zahlásil, že sa mu tam vlastne nepáči a nemá si čo vybrať. Nuž vedeli sme sa aj diplomaticky dohodnúť a ten chudak si buď niečo vybral alebo zostal hladný. Bol to aj môj prípad párkrát, ale sila väčšiny je sila väčšiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
thajské mňamky
thajské mňamky (zdroj: súkromná galéria)

Keď sme sa trošku okukali, tak sme zistili, že nie všetko je také odpudzujúce ako to vyzerá (a hlavne smrdí). S tým smradom som mala ja osobne veľký problém, všetko mi tam tak intenzívne voňalo, až mi to smrdelo. Všetky tie jedlá, čo sa predávali na ulici a rovno aj pripravovali boli strašne aromatické, do toho sa tie vône miešali a spolu to vytváralo neskutočný smrad. Toto bol asi prvý dôvod, prečo sme jedlá na ulici málokedy skúšali.

 tento obrázok sme najprv našli na instagrame a popravde, neverili sme, že je to pravda, ale pri jednej návšteve trhu s jedlom, sme sa o tom presvedčili na vlasné oči (BTW 100g za približne 10 eur) - neskúšali sme, takže nevieme aké to bolo
tento obrázok sme najprv našli na instagrame a popravde, neverili sme, že je to pravda, ale pri jednej návšteve trhu s jedlom, sme sa o tom presvedčili na vlasné oči (BTW 100g za približne 10 eur) - neskúšali sme, takže nevieme aké to bolo (zdroj: súkromná galéria)

Druhým dôvodom bola hygiena. Neviem ako sa do thajčiny toto slovo prekladá, ale mali by to mať vyvesené pri každom stánku a hlavne dodržiavať. Nemám nič proti tomu, ak so surovinami, ktoré sa ešte budú variť (alebo inak tepelne upravovať) niekto nezaobchádza v rukavičkách, ale aby mi niekto ošúpal a nakrájal mango bez rukavíc a potom si odo mňa zobral tou istou rukou peniaze, to je už trochu cez. Možno si pomyslíte, že som rozmaznaná, ale veľmi som ľutovala, že som si to očkovanie proti žltačke typu A a B nedala pred cestou spraviť.

SkryťVypnúť reklamu
thajské mňamky
thajské mňamky (zdroj: súkromná galéria)

Ďalšia vec, ktorú sme si všimli a mňa osobne pichla v zadku vždy keď sme si niečo kupovali boli obaly do ktorých nám to kupené jedlo zabalili. Jedlo na tácku, tácku do krabičky a to ešte šupneme do sáčku a ten sáčok do tašky. Ku všetkému plastové slamky, plastový príbor a dáme aj servítky, koľko chcete? Celé balenie? Ja osobne sa snažím plasty a jednorázové produkty zo svojho života vylúčiť, alebo ak sa to nedá úplne, tak aspoň obmedziť, ale čo sme videli tam, to ma strašne mrzelo. Možno, že sa snažili tú hygienu znova nastoliť, tým nadmerným balením jedla alebo sa im iba nechcelo drzať studený plastový pohárik so smoothie v ruke, tak si to nechali zabaliť do polotašky (polotašku sme tam videli na každom kroku, je to taška/sáčok s odrezaným dnom, aby sa tam presne zmestil spodok plastového pohárika a zvyšok trčí vonku. Ľudia tak nemusia držať studený pohárik v ruke, ale držia iba ušká tašky).

SkryťVypnúť reklamu
ovocie bolo všade, ale asi iba banány predávali bez tašky a sáčku a ďalšej tašky
ovocie bolo všade, ale asi iba banány predávali bez tašky a sáčku a ďalšej tašky (zdroj: súkromná galéria)

No, ale povedali sme si, že keď už sme v Thajsku, bolo by dobre ak by sme niečo vyskúšali, lokálne, tradičné. Tak sme začali skúšat. Nie všetko bolo dobré, veľakrát sme snívali o starkinom segedíne alebo o mamkiných haluškách, vyprážanom syre, treske, čiernom chlebe, vode z kohútika (v Thajsku sa pije iba balená voda), pečených buchtách so slivkovým lekvárom, ale po čase sme si aj my našli jedlá, ktoré nám chutili s potom sme si ich objednávali v reštauráciách stále dookola. Asi by som nenapočítala, koľkokrát sme si objednali cashew nut chicken, ale poviem vám, po našom odchode si kuchár asi vydýchne. Dokonca aj včera, keď som varila na večeru kuracie prsia, mi priateľ povedal, že keby sme do nich dali aj cashew nut, tak už by to bolo dokonalé. Áno, cashew nut chicken navždy zostane v našich spomienkach.

SkryťVypnúť reklamu
cashew nut chicken
cashew nut chicken (zdroj: súkromná galéria)

Veľmi nám chutili aj ovocné šťavy a smoothies, ale po pár dňoch som sa prestala pozerať tým ľuďom, čo nám to pripravovali na ruky, či na nich majú rukavice a radšej som zavrela oči. Viem, nie je to veľmi zodpovedné, ale ak by sme sa mali stále ovládať a kontrolovať prípravu všetkého, čo sme jedli, asi by sme zomreli od hladu. Aj v McDonalde by sa asi slovenská hygiena vybúrila a napálila by im také pokuty. Občas sme si robili srandu, že ak by sem prišla hygiena, tak by musela zavrieť asi celé Thajsko.

kokosy predávali naozaj všade a rovno pred vami ich osekali mačetou a otvorili - samozrejme slamka nesmie chýbať, veď prečo by sme mali byť ekologickí
kokosy predávali naozaj všade a rovno pred vami ich osekali mačetou a otvorili - samozrejme slamka nesmie chýbať, veď prečo by sme mali byť ekologickí (zdroj: súkromná galéria)

Ale zase aby som nebola stále taká negativistická, musím povedať, že sme mali aj dobré gastronomické zážitky. Raz sme si na trhu kupovali suši. Robil to pán, priamo pred nami a s napätím som čakala, že keď to dorobí, či si od nás zoberie peniaze tými rukami, ktorými pripravoval suši. Nezobral, povedal svojmu synovi, aby peniaze od nás zobral on a pán sa ďalej venoval príprave suši pre iných zákazníkov. Pána chválim, za prístup aj za suši, bolo vynikajúce.

suši - pripravené priamo pred nami
suši - pripravené priamo pred nami (zdroj: súkromná galéria)

Ale aby som sa vrátila na úvod a k názvu tohto článku, buchty bolo naše jedlo číslo jedna. Nie len také obyčajné buchty… Už ani neviem kto s tým prišiel, jedného dňa si ich niekto kúpil a odvtedy sme ich hľadali v každom meste, či už na ostrove alebo na pevnine. Všetkým chutili a mali sme ich ako obživu na pláž, keď niekto dostal hlad, alebo ako večeru, keď nám nechutilo v reštaurácii kde sme boli alebo len tak, ako sladkosť. Mali rôzne príchute a už teraz mi tečie slinka, keď si pomyslím na tú čokoládovú, ktorá mi chutila najviac. Boli to balené buchtičky, ktoré vydržali asi pol roka (riadna chémia, ale radšej si nepredstavujem) a mali ich v každých potravinách 7/11. Buchty boli super, ocino ich potom ešte vylepšil jahodovým mliečkom a už to nemalo chybu!

buchty
buchty (zdroj: súkromná galéria)

A skoro by som zabudla na tyčinky. Našli sme tam tyčinky, ktoré boli duté a plnené čokoládou, stračatelou, jahodami atď. Každý večer po večeri prišiel na rad desert a tieto tyčinky sme kupovali na desiatky. V posledný večer nášho výletu sme išli do obchodu, že kúpime viac balíkov, donesieme domov rodine a zobrali sme ich tak veľa, že predavačky sa na nás začali smiať a po thajsky si niečo šuškať. Vravím si, áno, už nás tu poznajú.

Patrícia Longauerová

Patrícia Longauerová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Patrícia, mám 27 rokov a píšem Vám sem o veciach, čo ma zaujímajú, čo som zažila a čo som sa v živote naučila. Žijem v Bratislave, pochádzam z Banskej Bystrice, rada behám, spím, pijem gin s tonikom, jem halušky od mamči a segedín od babky, cestujem, nakupujem, strašne rada sa smejem, pijem dobrú kávu a najnovšie objavujem čaro skialpinistického sveta. Zoznam autorových rubrík:  cestovanie _Thajsko 2019Spoločnosť_na zamyslenieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu