Ako Vás môžu obrať o byt

Včera sa zastavil u mňa jeden môj kamarát a vyzeral byť dosť nešťastný. Keď sme si dali troška  vína, tak som sa ho opýtal, čo ho trápi. Porozprával mi jednu neskutočnú príhodu, o ktorú sa musím s Vami podeliť tu na tomto blogu, pretože som si myslel, že už ma nedokáže prekvapiť hocičo, ale tento príbeh ma naozaj prekvapil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (107)

Pred niekoľkými rokmi sa mladý pár, ktorým sa začal spolu život, nasťahovali do bytu po nebohej tete jedného z nich. Rozhodli sa, keď odkúpili byt do osobného vlastníctva a vysporiadali si všetky doklady, že by odišli na nejakú dobu do zahraničia. Aby sa proste postavili na vlastné nohy a potom mali v pláne sa vrátiť naspäť a zobrať sa.

Ale čo zatiaľ s bytom? 

Rozhodli sa, že bytovú jednotku by mohli zatiaľ prenajať. Cez inzerát si našli nemenovanú realitnú kanceláriu a tá im našla klientku. Pani okolo štyridsiatky. Podpísali zmluvu s tým, že sa s pani dohodli, že budú dlhodobo v zahraničí, ale keby boli nejaké problémy, aby kontaktovala ich rodičov. Doporučenú poštu, nakoľko tam mali trvalé pobyty, aby im ju odkladala, alebo poprípade dávala ich rodičom. V prípade, keby bola v byte nejaká porucha, aby si to pani dala opraviť, že oni jej to potom uhradia. Toto bolo, mimochodom, napísané aj v zmluve, čo sa ukázalo neskôr ako jedna obrovská chyba.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pani mala posielať na ich účet financie za nájomné, aby si v zahraničí potom vedeli v podstate nimi vypomáhať a čerpať.

Odišli do zahraničia a všetko fungovalo bez problémov niekoľko mesiacov. Asi po takom trištvrte roku mali pocit, že na tom účte, na ktorý chodili peniaze za nájom, nie je toľko peňazí, koľko by malo byť, teda ako keby tam niečo chýbalo. Tak zavolali jednej z mám, aby skontrolovala, čo sa tam deje, že či sa to platí – neplatí.

Mama prišla do predmetného bytu a zistila, že tam býva nejaká rodina. Z bytu ju vyhodili s tým, že oni ten byt kúpili. Tak tam prišla následne s políciou. Polícii sa preukázali listom vlastníctva a kúpno-predajnou zmluvou. Takže neskutočne trápna situácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Matka dostala skoro infarkt, pretože sa jednalo o byt po jej nebohej sestre. Okamžite kontaktovala svojho syna a ten so svojou vtedajšou priateľkou, dnes už manželkou, sa vrátili čo najrýchlejšie, ako to situácia dovoľovala, na Slovensko.

Zistili, že to, čo si nedokázali predstaviť ani v tej najhoršej nočnej more je skutočnosťou a že byt je predaný.

Vlastní ho rodina, ktorá ho legálnym spôsobom kúpila, tiež cez realitnú kanceláriu. Preukázali sa im listom vlastníctva aj kúpno-predajnou zmluvou.

Okamžite sa skontaktovali s právnikom a tu nastala prvá chyba, ktorú spravili. Stratili dva roky na súde zle podanou žalobou, nakoľko sa ich právnik snažil dokázať, že bola sfalšovaná kúpno-predajná zmluva a sfalšované ich kópie občianskych preukazov.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže nič takéto sa nestalo.

Potom stratili ďalší rok a pol policajným vyšetrovaním. Mimochodom, tiež nie najlepším podaním.

No a aby som nezdržoval, tak Vám napíšem, akým spôsobom dotyčná, ktorá mala na začiatku prenajatý byt, potom tento byt kúpila a následne aj predala ďalej. A získala ho v podstate „legálne“.

Údajne mala v byte niekoľkokrát vážne poruchy súvisiace s bývaním. Bola vytopená a mala tam nejaké poruchy, ktoré vyžadovali zásah servisnej spoločnosti. Je pravda, že spoločnosť, ktorá uvedené servisy vykonala si za vykonané služby vypýtala na dnešné pomery niekoľko tisíc eur, ktoré údajne dotyčná uhradila. Následne vyzývala prenajímateľov bytu doporučenými listami, aj keď teda vedela, že sú dlhodobo v zahraničí, na úhradu. Keďže k úhrade nedošlo (veď ako by aj mohlo, keď o tom ani nevedeli, veď pošta chodila k dotyčnej) dala ich na súd.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže sa žiadneho súdu nezúčastnili oni a ani ich právny zástupca, súd rozhodol v prospech ženy, ktorá mala byt v prenájme a to tak, že jej túto sumu musia uhradiť.

Súd nezisťoval kde sú, ale len to, že sa nezúčastňovali súdneho pojednávania. Následne to išlo k exekútorovi, kde suma aj vrátane poplatkov za súdne trovy, začala dosahovať závratných výšok a exekútor dal byt do dražby.

Jediný záujemca, ktorý sa na predmetnej dražbe objavil a hneď aj zaplatil symbolickú cenu za byt v centre mesta Bratislavy a byt odkúpil, bola práve táto dotyčná, ktorá tento byt potom pekne mastne, za dobrú mastnú sumičku odpredala tejto rodine, ktorá tam teraz býva.

Podľa názorov dnešných právnych expertov je byt nezískateľný späť a podľa zistení polície sa ani nejedná o žiadny podvod, pretože žena, ktorá mala byt v prenájme v podstate neporušila žiadny zákon. Mala poruchu, v zmysle zmluvy si ju dala opraviť, faktúry uhradila, voči výške faktúry nemal kto namietať, pretože ju nemala s kým „konzultovať“. Vyzvala prenajímateľov, aby jej to bolo uhradené. Nikto ju nekontaktoval, veď ako aj mohli, keď boli dotyční v zahraničí a ani o tom nevedeli, ale nie je jej povinnosťou niečo takéto zariaďovať.

Preto každému, kto si prečíta tento článok, dávam jednu dobrú radu na záver:

Keď prenajímate byty, nemajte tam nahlásené trvalé pobyty, alebo minimálne si to zariaďte tak, aby Vám doporučená pošta, ktorú dostávate, chodila k niekomu, komu dôverujete. Aby Vás nemohol nikto takýmto spôsobom okradnúť o niekoľko miliónový majetok tak, ako sa to stalo môjmu známemu, ktorý sa už niekoľko rokov nevie k svojmu majetku dostať a už ani neverí, že sa k nemu vôbec niekedy dostane.

Patrik Dvořák

Patrik Dvořák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vždy treba mať dobrú náladu a vďaka nej vie byť život vždy veselý.Nepodliehajme panike. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu