Koľko ľudí ešte musí zomrieť?

Čo všetko sa musí stať, aby začali kompetentní niečo robiť? Aké nešťastia sa musia udiať v našej krajine, aby sa konečne začalo niečo meniť a aby kompetentní začali niečo riešiť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

V pondelok sa stala na Slovensku veľká tragédia. Myslím tým streľbu, ktorá sa udiala v Devínskej Novej Vsi a ktorá už stihla dostať určité nálepky od rasistickej až po neviem akú...

Ale nech sa o nej hovorí čokoľvek, je to jedna z najväčších tragédií, ktorá nemá na Slovensku obdobu.

A ukázalo sa, ako aj vždy, že po takejto tragédii sa zrazu objavil kompetentný minister vnútra pán Lipšic s ďalším kompetentným, prezidentom Policajného zboru SR, pánom Spišiakom, ktorí nás začali presviedčať, čo všetko sa musí urobiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


A ja ale si kladiem otázku: „Prečo AŽ teraz?“


Pokiaľ ma pamäť neklame, tak od roku 1998 až do roku 2006 to boli práve nominanti a ľudia z okruhu KDH, ktorí ovládali toto ministerstvo. Je veľmi zaujímavé, že vtedy sa neriešili centrá zločinu. Vtedy sa neriešilo odoberanie zbraní športovým strelcom. Ani to, čo momentálne pán minister spomína. Vtedy sa neriešilo prezbrojovanie polície.


Ja si kladiem otázku: „Prečo?“


Alebo nám chcú hádam tvrdiť, že všetok zločin a všetky centrá zločinu vznikli za vlády pána bývalého premiéra Fica? Tak potom nech sa to povie na rovinu, že za celých osem rokov sa nič neurobilo, alebo, že všetok zločin vznikol za posledné štyri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Začať teraz robiť opatrenia, že ideme prezbrojiť políciu, tak si treba uvedomiť jednu vec. Policajti a mnohí príslušníci polície mi dajú určite za pravdu, že sú vyzbrojení zbraňami, ktoré pochádzajú ešte z čias komunizmu. To znamená, že zbrane pomaly nefunkčné, malých kalibrov a nie sú peniaze ani na výcvik ani praktické streľby. Sú minimálne pripravení na takýto zásah, proti takejto ťažkej situácii, aká sa odohrala v Devínskej Novej Vsi a ktorá si myslím, že bola tak nesmierne zložitá a ojedinelá, že na takéto niečo sa ani nedá poriadne pripraviť.


Ja nejdem hodnotiť zásah, ktorý sa stal, pretože tu na tomto blogu ho už hodnotili aj menší aj väčší odborníci, ktorí hovorili, čo všetko bolo zlé. Ja iba reagujem na niektoré veci, ktoré som postrehol od niektorých kompetentných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Preto si kladiem stále otázku, čo všetko sa ešte musí stať, koľko nešťastí, aby sa zrazu začalo niečo riešiť?

Mali sme tu povodne a už sa hovorí: „Mali by sme s tými povodňami niečo urobiť.“ Koľko ľudí musí zomrieť v povodniach, alebo koľko ich musí prísť o majetok v povodniach, aby sa začalo hovoriť, že naše protipovodňové opatrenia nie sú dostatočné.


Koľko musí prísť takýchto Ľubomírov Harmanov a strieľať v Devínskej zo samopalu, aby sa povedalo: „Ideme prezbrojovať políciu.“?


No poďte počítať so mnou:

Na políciu idú miliardy ročne. Za tých osem rokov sú to strašné, strašné miliardy. Čo sa dovtedy robilo? Výberové konania? To mi chce niekto tvrdiť, že naozaj sa tu nenašli aspoň nejaké peniaze na prezbrojenie polície? Teraz sa idú hľadať centrá zločinu? Po 20-tich rokoch, čo tu máme v podstate demokraciu?

SkryťVypnúť reklamu

Toto sú veľmi zbytočné a nekompetentné vyjadrenia, z ktorých som bol ja osobne veľmi, veľmi prekvapený . Pán minister Lipšic sa tváril, ako keby bol na ministerstve prvý deň. Pritom má skúsenosti, síce z ministerstva spravodlivosti, ale je to dosť blízky rezort. A na druhej strane, jeho kolegovia riadili tento rezort dlhé roky.

Tak potom treba veci nazývať pravými slovami a povedať: „Veľa sme toho za tie roky neurobili. Prišiel čas to napraviť“

Ale nereagovať až potom, čo sa stane takéto nešťastie.


Samozrejme, ďalší výkrik zo strany pána ministra a už kritizovaný aj viacerými športovými asociáciami: „Ideme zobrať zbrane všetkým športovým strelcom.“


Ja si kladiem otázku, že keby náhodou vznikla dopravná nehoda, pri ktorej „zájde“ väčší počet ľudí, ideme odobrať všetkým ľuďom na Slovensku vodičské preukazy, alebo im odoberieme aj autá? Lebo toto je v podstate, aj keď je to pritiahnuté za vlasy, to isté.

Alebo športovým jazdcom ideme odobrať vozidlá, pretože sa stávajú dopravné nehody na Slovensku?


Ale o tomto už samozrejme minister mlčí. A čaká sa, kedy zase ľudia zabudnú.

Lenže ja nezabúdam. Pamätám si kauzy, ktoré sa diali: nevýhodné nákupy vozidiel, nevýhodné tendre , kauzy odpočúvania a "stratených" nahrávok a veľa ďalších. Veď stačí si pospomínať. Alebo si prečítať staršie noviny, čo sa robilo za tých osem rokov. A samozrejme, keď sa robí viacero nevýhodných vecí, tak potom zrazu nie sú peniaze pre policajtov, pre ich výcvik, pre ich vybavenie, pre zásahy a potom sa vždy, v absolútnej nahote, ukáže pravá skutočnosť, keď sa stane takéto nešťastie ako sa stalo teraz.


V pondelok sa stalo jedno veľké nešťastie a mám pocit, že mnohí sa snažia využiť toto nešťastie vo svoj prospech. A zneužívajú ho pre svoje vlastné záujmy.


Ale nech si každý hovorí, čo chce. Je to jedna z najväčších tragédií a nikdy na túto tragédiu nesmieme zabudnúť.


Patrik Dvořák

Patrik Dvořák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vždy treba mať dobrú náladu a vďaka nej vie byť život vždy veselý.Nepodliehajme panike. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu