Potrebujeme protimafiánsky balíček!

Písmo: A- | A+

Tvrdý protimafiánsky balíček, skutočné preukazovanie pôvodu majetku a nekompromisný štátny aparát, lojálny k občanom. To potrebujeme, inak sa z toho marazmu nedostaneme.

Na tom našom malom slovenskom dvore sa pozná každý s každým. Je to skôr jeden veľký Augiášov chliev a vymiesť ho bude nadľudská úloha pre Herkulesa. Bohužiaľ ani súčasná vláda to asi nedá. Je v nej príliš veľa ľudí napojených na oligarchov a ľudí s majetkami, ku ktorým sa dostali všelijako.

Preto aj táto, akože protikorupčná vláda, ako prvý nepriniesla nejaký protimafiánsky balíček zákonov, ale zopakovala len osvedčený Ficov model selektívnej sociálnej korupcie. Má ešte tri a pol roka času. Ale čas rýchlo plynie a volebné sľuby sa zabúdajú ešte rýchlejšie. Sú prekrývané stále novými škandálmi a kauzičkami. Druhá vlna Covidu - 19 tiež pomôže vyliečiť pôvodné ambície.

V rozsiahlom investigatívnom článku na sme.sk, Adam Valček popisuje neuveriteľné prepojenia dnes už obvineného N. Bödöra a Penty. Citujem perex: "Norbert Bödör je roky milionárom. Kde prišiel k peniazom, ktoré skrýval v investičnom fonde, nie je jasné."

Na tom našom slovenskom dvore
Na tom našom slovenskom dvore (zdroj: P. Macko, sme.sk)

Demokracia sa na Slovensku nikdy poriadne ani nerozvinula. Nemala šancu. Korene našich problémov siahajú až k Mečiarovi. Jeho "kapitálotvorná vrstva" tu priamo, alebo cez nastrčené osoby, vládne dodnes. Občas len z radu vystúpi pár novších, ešte agilnejších "biznismenov", či mafiánov.

Vieme, čo boli zač Fico a spol. Otázkou je, kto koho vlastne stvoril, keď Fico zháňal peniaze vlastnou hlavou. Od koho ich zohnal? Nezodpovedanou otázkou je aj to, kde Ficov učeň Pellegrini zobral peniaze pre svoju stranu a mohutnú kampaň. Sám ich isto nezarobil, keď má problém uveriteľne vydokladovať aj svoj luxusný byt.

Slovenská verejnosť postupne rezignuje a mnohí predstavitelia štátu a úradníci dávno pochopili, že je lepšie spolupracovať s mafiou ako so štátom. Mocensko-politická klika má svojich ľudí všade: na polícii, v prokuratúre, na súdoch, v tajných službách. Je to skutočná mafia podľa definície a jej obeťami ani zďaleka nie sú len J. Kuciak a M. Kušnírová. Nemá jednu hlavu a má množstvo pešiakov. 

Nič sa na tom nezmení, pokým nebudeme mať radikálne zákony na potláčanie mafie vo všetkých sférach života a na skutočné preukazovanie pôvodu majetku. Súčasťou zákonov musí byť aj efektívne zhabanie nelegálneho majetku. Hlavne však potrebujeme armádu nekompromisných a štátu lojálnych úradníkov, policajtov, prokurátorov a sudcov. Takých, čo budú odhodlaní a nebudú sa musieť báť, že budú politikmi obetovaní, až pôjde do tuhého.

Dovtedy sa dočkáme maximálne len výmeny figúrok, ktoré sa časom opäť vyfarbia. A budú nám rásť noví "naši ľudia", noví predražení právni poradcovia a audítori...

Lebo na rozdiel od poctivých zamestnancov štátu, títo vedia vygenerovať vývar z verejných peňazí. A o ten tu predsa ide celý čas!

Článok A. Valčeka si môžete prečítať tu:

https://domov.sme.sk/c/22467934/norbert-bodor-roky-tajne-podnikal-s-pentou.html

Skryť Zatvoriť reklamu