reklama

Ivan Mikloš: Na reformu školstva by som si trúfol

Z rozhovoru s bývalým ministrom financií a poradcom Richarda Sulíka, ktorý bol nielen o vzdelávaní.„Igor Matovič sa určite zapíše do slovenskej histórie, tvrdí Mikloš v rozhovore.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pár týždňov dozadu som strávil polhodinu v debate s bývalým ministrom financií Ivanom Miklošom. Rozprávali sme sa hlavne o reformnom pláne vlády a veľkú časť rozhovoru sa týkala vzdelávania. O niečo neskôr som sledoval súčasného ministra financií Hegera v diskusii taktiež o reformách, na ktoré bude mať Slovensko z Fondu obnovy k dispozícii zhruba 6 mld. Eur. Aj on vyzdvihol potrebu reforiem v školstve. 

V tomto sa slovenská politika za ostatných desať rokov zmenila. (A nemalú zásluhu má na tom aj bývalý prezident Kiska). Kým v minulosti o potrebe zmien v našom vzdelávacom systéme hovorilo pár ľudí z neziskoviek, rovnaký počet opozičných politikov a výsledky našich žiakov v PISA testoch, dnes je to mainstream. Ba čo viac, na reformy máme aj peniaze, a nie málo. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V spomínanom reformnom pláne (Moderné a úspešné Slovensko), ktorý pred pár týždňami predstavil minister Heger, sa o.i. píše o rozširovaní siete škôlok, obsahovej zmene a tiež o “skokovom raste platu učiteľov.” Aj Mikloš hovorí, že platy by sa mali zvýšiť. Ale podľa neho ten nárast musia sprevádzať reformy v iných oblastiach, ktoré slovenskej ekonomike prinesú ďalší rast. Bez toho by vraj nárast platov nebol udržateľný. 

Nie celkom v tomto bode s Miklošom súhlasím. Nespochybňujem potrebu postupnej transformácie našej ekonomiky. Ale nemyslím si, že sa ňou musí podmieňovať zvyšovanie platov v školstve. Lebo ak zvýšenie platov učiteľov (spolu s ďalšími zmenami vo vzdelávacom systéme) bude mať za následok šikovnejšiu a múdrejšiu mládež, potom je to dobrý krok bez ohľadu na to, či ho bude sprevádzať prechod nášho hospodárstva od montážnych hál k niečomu s vyššou pridanou hodnotou aj životnosťou. Kvalitnejší absolventi našich škôl môžu uskutočniť reformy, ak sa to tejto generácii nepodarí. Výrazná investícia do školstva (a platov pre ľudí v ňom pracujúcich) je v prvom politické rozhodnutie, až potom fiškálne. Hoci chápem, že po zverejnení výsledkov prieskumu, podľa ktorého je pre tretinu učiteľov dôveryhodným médiom časopis Zem a vek, veľu ľudí nebude mať pre túto investíciu pochopenie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z titulku tohto blogu je zjavné, že sme sa rozprávali aj o Miklošovej politickej budúcnosti. Viete, ktoré zo súčasných politických strán sú mu najbližšie a s lídrom ktorej z nich sa naposledy stretol? Odpovede na tieto, aj ďalšie otázky si môžete vypočuť v prvej epizóde môjho podcastu s názvom Proti noci. Nájdete ho medzi Apple podcastami, na streamovacej službe Spotify alebo na stránke Podbean: 

https://protinoci.podbean.com/e/s-ivanom-miklosom-a-martinom-santom-o-nemoznosti-reforiem/

Obrázok blogu

Ak sa vám podcast bude páčiť, prihláste sa na jeho odber alebo ma sledujte na facebooku

Pavel Sibyla

(Titulná fotka: TASR)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Pavel Sibyla

Pavel Sibyla

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  70x

Pochádzam z Hriňovej, žijem v Bratislave, Európsku úniu považujem za najlepšie miesto pre život. Napísal som dve prozaické knihy a množstvo článkov do Trendu, Sme a pre Denník N. Pracoval som v kancelárii prezidenta Kisku, viedol som Nadáciu Zastavme korupciu, som členom PS. Stále píšem, príležitostne učím. Vypočuť si ma môžete na adrese protinoci.podbean.com. Najťažšia a najdôležitejšia výzva, ktorú dnes Slovensko pred sebou má, je posunúť náš vzdelávací systém od podpriemeru k najvyššej kvalite. Všetko podstatné pre život jednotlivca, aj celej spoločnosti závisí od toho, či túto výzvu zvládneme. Ak je niečo, čo môžete spraviť, aby sa nám to podarilo, urobte to. Zoznam autorových rubrík:  VzdelávanieKorupciaPodcastNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu