Publikácia Drevený artikulárny kostol v Kežmarku, 2021

Vo Vydavateľstve JADRO vychádza ďalšia publikácia o významnej umeleckej a architektonickej pamiatke mesta Kežmarok. Predstavujeme Drevený artikulárny kostol od autora Mgr. Romana Porubӓna.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Úplne nové a podmanivé zábery maľby nebies na strope dreveného kostolíka v Kežmarku vás prenesú priamo do tohto chrámu, do jeho ticha, príjemného chládku a takmer hmatateľnej Božej prítomnosti. Ďalšie fotografie odkryjú históriu, ktorú autor prináša pútavo a odborne. Dozviete sa, čo to vlastne je artikulárny kostol, prečo má okrúhle okná a ako to bolo s povestným zákazom železných klincov. Tento umelecký a architektonický skvost je tiež od roku 2008 zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Publikácia pokračuje v predstavovaní pamätihodností v meste Kežmarok, čo odštartovala v roku 2019 kniha Nový evanjelický kostol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prečítaní knižnej novinky získate prehľad v spletitých udalostiach protihabsburgských povstaní, zistíte, čo priniesol Šopronský snem a že na výstavbu Dreveného artikulárneho kostola bola dokonca zorganizovaná zahraničná zbierka, na ktorú boli do severských krajín vyslaní dvaja Kežmarčania v rokoch 1688 – 1690.

Autor prináša aj porovnanie s inými artikulárnymi kostolmi a ukážky premysleného spájania trámov drevenými klinmi v podaní starých majstrov. Nesmieme vynechať barokový organ, ktorý je vsadený do centra organového chóru. Pochádza od levočského organára Lorentza Čajkovského, ktorý ho dokončil v rokoch 1719 – 1720, a patrí medzi najstaršie dvojmanuálové nástroje na území Slovenska. Čitatelia uvidia úžasné výtvarné spracovanie výzdoby píšťal, ktoré vyzerajú ako obludné hlavy s otvorenými ústami.

SkryťVypnúť reklamu

Z nebeskej klenby na nás hľadia apoštoli s rôznymi predmetmi. Podľa kresťanskej tradície symbolizujú spôsob ich mučeníckej smrti. Na každého sa môžu čitatelia pozrieť zblízka a dozvedieť sa jeho príbeh.

A na záver malá záhada: Je Drevený artikulárny kostol v Kežmarku postavený na základoch hostinca? V knihe sa to s určitosťou dozviete.

Pohľad na Drevený artikulárny kostol v Kežmarku v pozadí s Vysokými Tatrami
Pohľad na Drevený artikulárny kostol v Kežmarku v pozadí s Vysokými Tatrami (zdroj: Ján Kučovský)
Strop s výmaľbou nebies Artikulárneho dreveného kostola v Kežmarku
Strop s výmaľbou nebies Artikulárneho dreveného kostola v Kežmarku (zdroj: Mgr. Peter Olekšák)
Titulná strana knihy Drevený artikulárny kostol
Titulná strana knihy Drevený artikulárny kostol  (zdroj: Jaroslav Zwrtoolka Pitoňák)
Zuzana Pavlisová

Zuzana Pavlisová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Ako textová korektorka a historička sa neustále venujem knihám. S tými, ktoré ma zaujmú, sa chcem podeliť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu