Modrá planéta, poznačená čiernou

Odosobnite sa, rozviňte zemeguľu na jednu veľkú plochu... Hnedozelené kontinenty, kde na "fliačkoch" zeme, oddelených medzi sebou modrými oceánmi... žijú. Niečo ako - "božie oko", pozorujúce "ľudské mraveniská", farebne označené podľa ich sociálnej príslušnosti... Hladujúci sú sfarbení "tmavo" a vtedy sa vám to ukáže !

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 Potraviny sú teraz najdrahšie za posledných 21 rokov, vyhlásila organizácia spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Sú drahšie, ako počas potravinovej krízy v roku 2008 a vo všeobecnosti je to dôsledok cien ropy, výpadku úrody v Rusku, Ukrajine, Argentíne a Austrálii, spôsobené počasím... U nás na Slovensku aj napĺňaním štátnej kasy !

 Niektoré kontinenty, napríklad Afrika, majú svoju prirodzenú farbu veľmi silne poznačenú tmavou, až čiernou. Je to farba utrpenia a chorôb z hladu... Čierna bledne v Južnej Amerike a Ázii. Vždy tmavne najimä na vidieku a okolo metropol štátov. Prirodzene sa nevyhýba ani Severnej Amerike - kde tmavá na juhu, prechádza cez svetlejšiu do čiernych malých bodov v každom osídlenom mieste, až hore na sever... Všade je známy "pán Hlad" ! Na ostrovoch i vnútrozemí, v Austrálii, Európe... Miliarda, teda šestina ľudstva, trpí hladom !

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Rastúce ceny potravín, sú vážnou hrozbou pre svet a podľa prezidenta Svetovej banky, Roberta Zoellicka, môžu destabilizovať niektoré časti sveta, vyvolanými nepokojmi ! Ani len zmienka o špekuláciách na burze !Stalo sa a vojna začala... U nás, na východe sa očakáva ! Na západe sociálne akcie bez účinku !

 Na druhej strane, z výsledkov Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), tretina vyrobených potravín končí v "odpadkovom koši" ! Vo vyspelých štátoch plytvaním, v chudobných neošetrené pri skladovaní. Nemecko vyhodí ročne 20 mil ton ptravín, Veľká Británia vyhodí 220 tisíc chlebov, 1,6 mil banánov a 5 mil zemiakov, každý obyvateľ Viedne vyhodí ročne 44 kg ešte nerozbalených potravín, no a supermarket 17 ton. Američan sa zbavuje až polovice vyrobeného jedla, čo by nasýtilo v prepočte - všetkých hladujúcich Afričanov ! Podľa údajov WWF, Švédi s 27% podielom vyhodených potravín škodia ovzdušiu tak, ako jedna sedmina počtu všetkých vozidiel v krajine. A planétu dusíme skleníkovými plynmi - aj z hniloby potravín !

SkryťVypnúť reklamu

 Naše sídliská, s objemnými kontajnermi ako skladmi, sú podelené medzi stálych zákazníkov, bránia svoje teritórium aj bitkou. Ich dotrieďovanie a nákup, je udivujúco bohatý, podľa plných kočíkov a kár. Tlačia ich pravidelne tí istí, oblečení v pestrom štýle celebrít umeleckého neba...určite ich oblieka a vizážuje ten istý stylista. Cennosťou sú speňažiteľné suroviny, lebo vedia, že žijú v dobe, keď - za peniaze kúpia všetko...! Potraviny neseparujeme ako papier, plast a sklo - podľa somrákov, sa takto lepšie zachovajú tie použiteľné pre nich... Ide o hygienu ?! Veď predstavte si na kope všetko biologické, rozmazané riedkymi zvyškami a hnilobou ! Títo hladom netrpia, ba hovoria...niekedy by z toho boli bakchanálie... Koľko potravín v tejto situácii vyhadzujú Slováci v mestách ?!

SkryťVypnúť reklamu

 Hlad plodí jednoznačne rozbroje, napätie a vojny. Pre niektorých výnosný podnik ! Vojny sú dočasné riešenie hladu, s jedinou daňou - smrť...

 Čierna preniká postupne viac, aj do krajín, kde túto farbu hladu nepoznali celé desaťročia. Keby tak pažravá skupina nemala možnosť zhromažďovať zisky a žila skromnejšie bez nadbytku všetkého...?! Dobrovoľne to však nebude !

Pavol Štulajter

Pavol Štulajter

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj som odjakživa konfliktný typ a rebel... Argumentujem, že to tak nie je a - som v konflikte! Zoznam autorových rubrík:  FíčerKritikaNázorUtajená realitaSociálnospoločenskéZo života - reminiscencie

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu