Prípad Coinbase ilustruje príliv inštitucionálnych investorov do kryptomien

Písmo: A- | A+

Kryptomeny sa snažia vytvoriť nový, digitálny finančný systém, ktorý by svojou flexibilitou nahradil ten starý, uzavretý v národných rámcoch. Túto víziu v poslednom čase podporujú inštitucionálni investori.

Za rastúcim dopytom kryptomien a cenných papierov pre ich infraštruktúru sú inštitucionálni investori. O procese sa dá podľa môjho názoru hovoriť ako o inštitucionalizácii bitcoinu a ďalších kryptomien. Tento proces dobre ilustruje štruktúra akcionárov online platformy Coinbase Inc. V priebehu dvoch rokov sa podiel inštitucionálnych investorov do Coinbase zvýšil z jednej štvrtiny na dve tretiny.

Cieľom spoločnosti Coinbase je podľa jej vlastných slov vytvorenie otvoreného finančného systému pre celý svet. To, ako v dnešnej dobe ľudia investujú, míňajú, šetria a vo všeobecnosti zachádzajú s financiami, zostáva ťažkopádne, neprístupné, drahé a regionálne izolované. Zatiaľ čo internet premenil našu spoločnosť prepojením celého sveta a umožnil bezproblémovú výmenu informácií, finančný systém za rýchlosťou technologického pokroku zaostáva. Tvorcovia Coinbase a celá kryptomenová komunita sú preto presvedčení, že je nutné vytvoriť nový, digitálny finančný systém.

V súčasnosti na platforme Coinbase operuje asi 43 miliónov maloobchodných užívateľov, 7 000 inštitúcií a 115 000 partnerov vo viac ako 100 krajinách sveta. Spoločnosť v roku 2020 utŕžila hrubé príjmy v hodnote 1,27 miliardy dolárov, čo predstavuje 40 % medziročný rast. Oproti strate 30 miliónov dolárov v roku 2019 spoločnosť vlani vykázala zisk 322 miliónov dolárov.

Skryť Zatvoriť reklamu