Pozastavenie sa nad ľahostajnosťou k životnému prostrediu

Bola krásna novembrová sobota a posledný termín ko bol vyhláseny starostom obce na zber odpadu na dvore obecného úradu. Samozrejmosťou boli kontajnery a zbieral sa komunálny odpad ako napr. elektro. Vzhľadom k tomu, že platia isté zákony týkajúce sa životného prostredia a odpadového hospodárstva a keď si odmyslím neporiadok na dvore obecného úradu (podobnosť s Luníkom IX. čisto náhodná) tak som predpokladal, že odpad bude naložený do kontajnerov a odborne zlikvidovaný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
takto to vyzeralo z ulice
takto to vyzeralo z ulice (zdroj: autor)

V tejto domnienke ale zároveň aj v neradostnej predtuche z rokov minulých som sa vybral odniesť pár prebytočných vecí.

Predtucha sa naplnila v tom najhoršom. Dozor nad zberom odpadu vykonávalo pár spoluobčanov z neďalekej osady. Nič proti nim, je jasné, v akých podmienkach žijú a je jasné, že ak je možnosť, tak sú ochotní všetko čo sa dá využiť speňažiť alebo si nechať. Najviac ma ale prekvapilo a to dávam za vinu obci je, že to, čo nebolo vhodné do kontajnerov, pripadne by sa už nevošlo, tak sa veselo pálilo. Nešlo pri tom o drevo, ale o plasty a iné materiály, ktoré keď horia, sú toxické. Robilo to asi radosť obyvateľom okolitých domov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde hľadať vinu v takejto situácii? Jednoznačne si myslím, že vo vedení obce, ktorá nezabezpečila včasný odvoz, dostatok kontajnerov, ako aj odborný dozor pri zbere odpadu.

To je len jedna perlička z obce. Stačí, ak sa človek vyberie navštíviť cintorín neďaleko kostola a zablúdi aj k prameňu v koryte potoka pri ňom. Odporúčam vtedy radšej sa obrniť slepotou a nevidieť bordel starých vencov, plastov, dielov z áut, ktoré sa v danom koryte potoka nachádzajú. Veď jasne, čo oči nevidia, srdce nebolí. Veď stromy to zakryjú spolu s burinou.

Ak sa vyberieme do okolia obce , napríklad k rieke Torysa, čaká nás rovnaké keď nie horšie prekvapenie. Hromada divokých skládok (autobatérie , stavebná suť, plasty, sklo, azbestové dosky, no proste bordel)

Skryť Vypnúť reklamu

V mojom detstve nie tak dávnom sme sa chodili k rieke kúpať, bolo tam veľa miest na oddych. A dnes? NIČ.

Teda prejde chuť na prechádzku popri rieke a vyberieme sa do lesa, veď je blízko z oboch strán , či východu alebo západu. Aké nás tam čakajú prekvapenia ? Ako by napísal E. M . Remarque ,, Na západe nič nového ,, doplním o nový titul ,, Na východe nič nového,,. Plastové vrecia s odpadom pekne pobalené a vyhádzané ľuďmi, čo ,, veľmi milujú,, prírodu.

Kde sú zákony, kde sa v ľuďoch berie toľko zloby voči prírode? Áno, nájde sa pár oponentov. Veď čo oči nevidia, srdce nebolí, prípadne, že odvoz je drahý a nemáme na to. Lenže čo necháme svojim potomkom? Smetisko? Chcem, aby môj syn zažil a pamätal si prírodu krásnu bez odpadu, aby som sa nebál, že ak bude niekde pobehovať ako ja v mladosti, aby si ublížil na ľudskej nezodpovednosti voči životnému prostrediu.

Skryť Vypnúť reklamu

Videl som zranenú zver kvôli ľudskej ľahostajnosti, vidím aj prírodu, ako s tým bojuje, bojujme aj my a neničme si to krásne, čo je kolo nás.

Keď som sám v lese, pri rieke, pýtam sa Boha, prečo sú ľudia takí ľahostajní, prečo ničia samých seba. V tom rozjímaní ma napadla len jedna myšlienka a odpoveď : Ak si človek neváži sám seba a nemá rád blížneho, nemôže mať rád ani prírodu a neváži si ju.

Starí pustovníci žili v jaskyniach v lesoch. Prečo asi? Aby pocítili silu Boha a prežili všetko krásne, čo im ta sila dala.

Blížia sa Komunálne voľby, zo svojej pozície viem, že to chce zmenu, zmenu zmýšľania vo vedení obce a hlavne ľudí, čo chcú niečo dokázať pre obec. Preto aj osobne kandidujem a dúfam, že ak sa mi podarí dosiahnuť cieľ, ktorý som si vytýčil, zmeniť obec k lepšiemu.

Branislav Pešák

Branislav Pešák

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Introvert zo zmyslom pre poriadok a krásu maličkosti.Osamotený tulák v lese, milujúci ticho, šepot lístia a vôňu dreva na pni starého stromu.,,Já les - vítám Tebe kdož jsi mě přišel navštívit. Jsem teplem Tvého domu v době studených dnů, Jsem stínem, který Tě chrání v době letních úpalů...,, Zoznam autorových rubrík:  ÚvahyKomunálna politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu