Koniec „našich“ ľudí na NAKA alebo akých mala NAKA doteraz riaditeľov?

Písmo: A- | A+

Dnes sme sa z médií dozvedeli informáciu o zmenách v polícii na významných postoch. Odchádza riaditeľka NAKA Eva Kurrayová a od 15. októbra ju nahradí Branko Kišš.

Koľko mala doteraz NAKA riaditeľov a akí boli?

Mal som tú možnosť, že som poznal osobne všetkých. Prvým bol Milan Tököly. Vekovo odo mňa starší kolega, ktorého na toto miesto vybral Tibor Gašpar. Milan bol niekedy Gašparov zástupca na Úrade boja proti korupcii a vedel, že sa môže na neho spoľahnúť. Aj napriek ich vzťahu vo svojej pozícií dlho nevydržal. Za presne nevyjasnených okolností musel „dobrovoľne“ odísť, pretože nechcel pristúpiť na niečo, s čím jeho nástupcovia nemali problém. NAKA už v tej dobe vyšetrovala niekoľko pálčivých prípadov, kde figurovali tzv. „naši“ ľudia a jeho odchod podľa všetkého súvisel s iným názorom ako mali vyšší nadriadení.

Po ňom nastúpil Daniel Goga. Možno si viacerí spomeniete na smutný prípad z roka 2008, počas ktorého v rámci nevydarenej policajnej akcie došlo k vražde policajta KR PZ Nitra. D. Goga podpísal plán akcie a teda bol za ňu zodpovedný (tu je link https://bit.ly/3oJUGni ). Po jeho nástupe na miesto riaditeľa NAKA, začal šliapať na päty niektorým čestným policajtom z obavy, že majú zacielené na dnes všetkým známu osobu, Norberta Bödöra. Goga nemal tiež dlhú životnosť a po medializovanom prípade vydierania podnikateľa funkcionárom NAKA (tu je link https://bit.ly/3Fsgytk ) odstúpil.

Tretím v poradí bol Peter Hraško. Poznal som ho ešte z jeho pôsobenia na OR PZ Trenčín. V tej dobe bol podľa viacerých kolegov čestný a odborne zdatný policajt. Bol. Po vzniku NAKA sa stal zástupcom riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky a korupcia sa mu stala osudnou ( https://bit.ly/3iIYbqr ). Predpokladám, že prípad, za ktorý má vznesené obvinenie (nachádza sa vo vyšetrovacej väzbe), nie je posledným.

Štvrtým v poradí bol Branislav Zurian. Poznáme sa asi od roku 2008, kedy nielen ja som ho vnímal ako čestného policajta. Po mojom odchode z polície v roku 2019 som sa aj s ním rozlúčil služobným emailom a tak ako ostatným kolegom poprial veľa úspechov. Vo funkcii riaditeľa NAKA som ho už ako kolega nezažil, preto sa mi ťažko vyjadruje k tomu, čo sa medializuje. Samozrejme, že svoj názor mám, ale zatiaľ si ho nechám pre seba.

Prvou ženou vo funkcii riaditeľky NAKA sa stala Eva Kurrayová. Spomínam si na ňu, keď v roku 2012, tesne pred vznikom NAKA ešte s jedným kolegom chodila ku mne do kancelárie, preberať pracovné záležitosti. Jej menovanie do funkcie bolo pre mňa obrovským prekvapením. To pramenilo z dôvodu, že počas jej pôsobenia vo funkcii zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície na expozitúre Stred, bola nadriadená dvom mediálne známym policajtom (Barochovský, Jombík), o ktorých média písali, že vyšetrovali rôzne kauzy v Kočnerov prospech. Ak to je pravda, dobrý nadriadený by musel o tom vedieť. Zatiaľ sa nič také procesne nepotvrdilo, ale čas snáď ukáže, kde bola pravda.

Podľa dnes medializovanej informácie bude od 15.10.2021 poverený riadením NAKA Branko Kišš.  Podobne ako s predchádzajúcimi riaditeľmi, aj s ním sa poznám osobne. Policajný prezident sa na jeho adresu dnes vyjadril nasledovne: Ide o dlhoročného policajta, ktorého výber konzultoval s viacerými kolegami a na jeho mene bola široká zhoda. Dodal, že je to expert na nadnárodné vyšetrovanie, ktorý dokáže odolať „temným tlakom.“

Jeho slová môžem len a len potvrdiť a dodám, že spravodlivosť zvíťazila a zločinci môžu vyvesiť bielu zástavu.

Myšlienka na záver

Predstavte si situáciu, že máte podstúpiť dôležitú operáciu a zisťujete, kto bude zákrok vykonávať. Dozviete sa, že to bude lekár, ktorý je odborník vo svojom odbore a vtedy sa s dobrým pocitom zveríte do jeho rúk. Po zverejnení dnešnej informácie o zmene vo vedení NAKA, môžu mať všetci oznamovatelia trestnej činnosti a svedkovia vystupujúci v prípadoch na NAKA pocit spokojného pacienta. Naopak, osobám z druhej strany zákona odzvonilo a „našich“ ľudí už na NAKE po najbližších personálnych výmenách nenájdu.

Skryť Zatvoriť reklamu