Unikli policajti NAKA o vlas smrti?

Písmo: A- | A+

Počas môjho pôsobenia v PZ som pripravoval mnoho policajných zásahov proti ozbrojeným páchateľom. Vždy sme akciu plánovali tak, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia a života policajtov. Dnes opíšem zásah, ktorý mohol skončiť smutne.

V prvej polovici letných prázdnin sa odohral policajný zákrok, na aký si za moju 30 ročnú policajnú kariéru nespomínam. Dňa 21.07.2021 policajti zásahovej jednotky Úradu hraničnej a cudzineckej polície (so sídlom v Sobranciach) Prezídia Policajného zboru vykonali v Pezinku na pokyn policajnej inšpekcie zásah smerujúci proti osádke osobného motorového vozidla. Nebolo by na tom nič zvláštne, ak by vo vozidle sedeli osoby podozrivé zo závažnej násilnej trestnej činnosti a zvlášť, ak by boli ozbrojené.

V tomto prípade to však boli dvaja operatívni pracovníci Národnej kriminálnej agentúry  (ďalej len „NAKA“) Prezídia Policajného zboru, ktorí počas plnenia služobných úloh smerovali k objektu Úradu špeciálnej prokuratúry (ďalej len „ÚŠP“). Počas jazdy im cestu podľa medializovaných informácií zahatali tri autá, ktoré neboli označené príslušnosťou k polícii. Vyskočili z nich muži so zbraňami v rukách a kričali na policajtov NAKA, aby vystúpili. Počas tejto, nielen na Slovensku, ale snáď vo svete nezvyčajnej kontroly (policajní kukláči zasahujú proti elitným policajtom), im prehľadali vozidlo a batožinový priestor. Policajti NAKA v tom čase netušili, že akciu riadi vyšetrovateľka policajnej inšpekcie a na miesto zavolali policajnú hliadku. Tá prišla v čase, keď ozbrojení kukláči odišli.

Čo sa mohlo stať?

Z môjho nedávneho pôsobenia vo funkcii zástupcu riaditeľa národnej protizločineckej jednotky NAKA veľmi dobre poznám operatívnych pracovníkov tejto jednotky. Viacerí z nich sú fyzicky zdatní chlapi a členovia zásahovej skupiny NAKA. Výborní strelci so špeciálnym výcvikom. Zakročujúci proti ozbrojeným páchateľom, vycvičení rýchlo tasiť zbraň. Zbraň, kde v nábojovej komore sa nachádza náboj pripravený zasiahnuť cieľ. Asi už každý vie, o čom píšem.

Teraz si predstavme (to čo sa stalo reálne), že týchto policajtov nečakane obkľúčia vozidlá bez označenia príslušnosti k polícii a vycvičení policajti NAKA vytiahnu služobné zbrane v úmysle brániť sa neznámym páchateľom. Takáto situácia sa dá prirovnať k tomu, keď policajný konvoj prepadnú ozbrojené osoby. Čo by sa stalo, ak by policajti NAKA začali strieľať na neznámych chlapov? Policajti zásahovej jednotky zo Sobraniec určite nie sú amatéri, pretože majú rovnaký výcvik ako policajní kukláči z krajských riaditeľstiev. Vedeli vôbec špecialisti v kuklách proti komu zasahujú? Ak nie, ten kto vydal rozkaz na zásah, by sa mal nad sebou zamyslieť, zavesiť policajnú uniformu na klinec a ísť predávať pukance na jarmoky.

Dnes môžeme ďakovať policajtom NAKA za profesionálny prístup a rozvážnosť, že  nepostupovali tak, ako sú vycvičení. V opačnom prípade, by na mieste zostalo niekoľko zranených alebo dokonca mŕtvych policajtov na oboch stranách.

Pretože areál ÚŠP dokonale poznám, riadiaci policajt mohol jednoduchým spôsobom predísť prípadným stratám na životoch. Areál ÚŠP je vlastne objekt bývalých vojenských kasárni. Na priestrannom parkovisku mohli takticky vykonať zákrok po vystúpení policajtov NAKA z vozidla. Aj to len v prípade, ak by s nimi vystúpili osoby, o ktoré mala policajná inšpekcia záujem. Pýtate sa, čo to znamená takticky? Stačili na to dvaja policajti v uniformách s vyšetrovateľom policajnej inšpekcie a prípadne ďalšími kolegami z operatívy. Policajti NAKA by nemali dôvod tasiť zbrane ako v prípade neočakávaného agresívneho útoku, ktorý sa odohral pred bránami ÚŠP.

Myšlienka na záver.

Poznáte televíznu paródiu na slovenskú políciu s názvom Profesionáli? Zásah voči policajtom NAKA mi pripadá, akoby ju riadili televízni policajti s menami Boborovský, Húrka a spol. Vlastne nemôžem zabudnúť na Skarlet Balážikovú aj keď nebola vyšetrovateľkou ako skutočná riadiaca akcie Diana Santusová.

Skryť Zatvoriť reklamu