Prečo sa ľudia vyhýbajú realitným maklérom ?

Písmo: A- | A+

Časť prvá.

V skutočnosti sú to len dva prípady. Jeden, na prvý pohľad rozumný dôvod, že si svoju nehnuteľnosť predajú (alebo kupujúci kúpia) sami a tým pádom ušetria peniaze za províziu pre realitného makléra.

Podľa štatistiky človek za svoj život uskutoční 1,8 predaja nehnuteľnosti. S kupujúcim je to v podstate rovnaké (pre vysvetlenie – bežný človek za svoj život kúpi/predá 2 nehnuteľnosti: napr. v 25ke ideš bývať sám, zoberieš si hypotéku a kúpiš byt. V 45ke, keďže si 20 rokov šetril si kúpiš rodinný dom). Kúpa a predaj nehnuteľnosti je teda pre 99% ľudí tou najväčšou investíciou v živote. Niekoho to stretne raz, niekoho viac krát. Bežný človek, ktorý sa nezaujíma o dianie v realitnom biznise bude mať len ťažko potrebné znalosti aby takúto transakciu uskutočnil na „vlastnú päsť“ bez väčších či menších komplikácií. 

V súčasnosti väčšina ľudí rozmýšľa nasledovne: Skúsim si predať svoj byt sám. Dám si inzerát do pardonu, na realitný portál a uvidím čo sa stane. Pozriem si nejaké ostatné inzeráty za koľko sa asi tak predáva byt, ktorý je môjmu podobný. Aha veď tento je v našom paneláku, raz som tam bol na návšteve, ale náš byt je krajší tak chcem za neho o tisícku viac. (ak toto spraví niekoľko ľudí, čo sa reálne aj deje, tak hádajte či je ich stanovená cena reálna?)

Po týždňoch, mesiacoch a niekedy aj rokoch odmietania akejkoľvek pomoci od realitnej kancelárie majiteľ zistí, že jeho byt nielenže nepredá za jeho požadovanú cenu, ale ani za cenu, ktorú by mu niekto ochotne ponúkol napr. pred pol rokom. Dôvod je veľmi jednoduchý: svojím zmýšľaním a hlavne nereálnou cenou, čo je najväčší problém pri „samopredaji“, zo svojho bytu spravil neatraktívnu ponuku (v zmysle: ak je tam ten byt na portáli už 7 mesiacov a ešte sa nepredal, tak ja sa tam ani pozrieť nepôjdem, isto je tam nejaká vada).

Veľa ľudí takto premýšľa, pričom si neuvedomujú, že škodia hlavne sebe. Poznáte to keď vás bolí zub? Niekto ihneď navštívi zubára, niekto počká pár dní keď už je bolesť neznesiteľná a niekto si potrebný zákrok chce vykonať sám. Ktorý je ten najlepší spôsob liečenia? 

Pri „samokúpe“ nehnuteľnosti je trošku iný problém. Tam si bežný človek neuvedomí prácu poctivého a seriózneho makléra a pýta sa, začo chce vlastne tak veľkú províziu? O tomto „probléme“ si povieme inokedy.

V druhej časti si povieme druhý a podľa mňa ten hlavný dôvod prečo sa ľudia vyhýbajú realitným maklérom. A to sú sami makléri, ich podvodné taktiky a slabá angažovanosť v snahe spraviť všetko pre klienta. 

Skryť Zatvoriť reklamu