Staroba alebo radostný život v rokoch?

Dnes som sa pozerala na jednu babičku. Je to jednoduchá dedinská žena, ktorá sa má už nejaké tie rôčky za sebou ale aj tak je generálom svojej rodiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 Rozdávala príkazy, hádala sa........(veď mala pravdu), organizovala. Na dvore mala päť dospelých chlapov, ale všetci ju počúvali ako malé deti, ktoré stoja pred matkou a počúvajú, čo majú urobiť. Traja z nich aj boli jej synmi. Pozerali sa na ňu pohľadom v ktorom sa ukrýval obdiv, skrytá hrôza a niekde v hĺbke ich sŕdc aj trocha lásky.

 Táto žena...by som povedala až matróna ich zvládala obyčajným slovom a argumentom. Vôbec nepociťovala svoj vek, nezaťažovala sa tým, že musí myslieť na to, čo ju dnes bolí, koľko tabletiek by mala zjesť, a ktorej babke od susedov sa posťažovať. Stála tam, plná sily, odhodlania a pôžitku z jarného slnka.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pozerala som na ňu a musela som ju obdivovať. Ona, ktorá nepotrebuje najmodernejšiu techniku k životu, ona, ktorá pozná cenu vlastnej práce, ona, ktorá si váži seba a aj iných si žije pokojným životom. Celý život prežila na dedine, pozná skoro každého na koho sa jej opýtate, má láskavý pohľad a humor, ktorý je tak nákazlivý, že i ten najchmuravejší človek sa musí usmiať, keď sa s ňou rozpráva. V jej irónii sa skrýva toľko právd a v jej dlaniach je ukrytých toľko mozoľov, ktoré si pamätá len ona sama.

 Pri pohľade na ňu som premýšľala, aká budem keď budem v jej veku....alebo či sa k nemu aspoň priblížim. Keď sme sa minule na túto tému rozprávali s kamáratkou, hovorili sme si, že keď my budeme už "staré" budeme sedieť doma na zadku, lebo nás bude všetko bolieť, budeme chmuravé, lebo nás bude rozčuľovať mládež vrieskajúca naokolo a budeme si mailom posielať pozvania na čaj. Budeme preberať politickú situáciu, hromžiť na počasie a sťažovať sa na naše kĺby. Budeme sa snažiť ísť s dobou, rozmaznávať vnúčence a zabúdať na svoje deti.

Skryť Vypnúť reklamu

 A potom ma napadlo, že svoju starobu by som chcela prežiť ako ona. Samozrejme len v tom, že by som si nepripúšťala to, koľko mám rokov, nepremýšľala by som nad smrťou a nepočítala dni ktoré ešte strávim so svojimi blízkymi. Chcela by som mať jej pokoj, jej odhodlanie jej radosť z každého dňa. A napadlo ma aj, že nebudem čakať do staroby. Že budem vnímať každý deň ako príležitosť, a že vždy, keď túto babku stretnem, tak sa na ňu pozriem a venujem jej tajomný úsmev, v ktorom bude ukryté všetko to, čo mi pohľad na ňu dáva. hmm..... kiež by ste ju mohli spoznať aj vy........

Ľudmila Petergáčová

Ľudmila Petergáčová

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som.....v podstate večný optimista, ktorý má rád všetko a všetkých...ale len kým ma nenahnevajú:o)...a som človek v každom zmysle slova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu