reklama

Poďme voliť ...

Európska Únia nie je vzdialený, cudzí a ani bezchybný projekt. Ráno, na obed aj večer sme jeho neoddeliteľnou súčasťou. Ak niekto tvrdí opak vedome zavádza, alebo rovno klame. Asi preto, aby z toho niečo mal ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Suverenita Slovenska je dnes záujmom celej EÚ. Ani Československo nebolo dosť silné aby sa dokázalo správať samostatne bez cudzieho vplyvu. Slovensko je z neho tretina. Neverme rozprávkam. Dnes nikto racionálne mysliaci ani neuvažuje o oddelení sa od EÚ. Je to symbióza, ktorá je oveľa viac prínosom pre Slovensko ako pre ostatných Európanov. Ani jedna cesta, ani jedna verejná budova a ani jeden väčší projekt nedokážeme na Slovensku realizovať bez podpory EÚ. Dá a musí sa diskutovať či sú napríklad dotácie správne a v akom rozsahu. Faktom ale je, že nebyť EÚ, mali by sme život oveľa ťažší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko nikdy nebolo tak rešpektovanou krajinou ako je dnes. Vo veľa otázkach sme lídri v regióne. A nie je to dokonca zásluhou našich politických reprezentantov, ale skôr každého z nás.

Paradoxne si nevážime ani EU a tým ani svoju vlastnú snahu. Prečo?

Rumuni sa hanbili po posledných voľbách za svoju 30%tnú účasť. Slovenská účasť vo voľbách do Europarlamentu bola 13%. Kašleme na vlastnú krajinu a na našu vlastnú budúcnosť? Máme EÚ iba na to aby nám financovala takmer celý verejný sektor, aby sme sa mali na koho vyhovoriť a aby sme sa mali kým strašiť? My nemáme voči EU žiadnu zodpovednosť?

Na Slovensku stačí veľmi málo aby sa dostal do Európskeho Parlamentu hocikto. To si už dokázali zrátať aj voliči, ktorí majú problém aj s gramatikou. Preto je dnes ponuka kandidátov taká široká. A čo kvalita?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naozaj si niekto myslí, že „kotleby“ idú do EP riešiť záujmy Slovenska? Bolo by výhrou ak by chceli iba zaujímavý plat a minimálnu zodpovednosť lenivého europoslanca. Nie, oní tam idú vedome a zámerne škodiť. Následky ale budeme znášať všetci. Brexit je exemplárnym príkladom toho k čomu sa zaviazali svojim voličom. Lenže my nemáme vlastné banky, priemysel, kolónie a bilióny na to aby sme takéto niečo ustáli. Zdá sa, že to neustojí ani taká veľmoc ako Británia. Vystúpenie z pod „modrej okupačnej handry“ je existenčným hazardom pre tak malú krajinu ako je Slovensko. Odídu tri fabriky a máme ekonomiku pred kolapsom. Našťastie fašistov nikto do žiadnej významnej frakcie nezoberie. A v EP nerozhodujú poslanci, ale práve frakcie. Preto sú ich snahy iba primitívnym útokom na prvú signálnu sústavu toho najjednoduchšieho voliča. Oni to vedia, preto to robia tak dobre.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za také kvantum ľahko manipulovateľných voličov sú u nás sú zodpovední aj samotní europoslanci. Práve tí, ktorí v EP sedia dnes. Význam EÚ, obsah práce europoslanca a význam kvalitnej voľby je na Slovensku pre voliča neuchopiteľná vec napriek tomu, že ju má doslova v chladničke. Europoslanci z Nemecka sa zodpovedajú svojim voličom presne tak isto ako domáci politici. Veď si ich volia rovnako a majú ich zastupovať a reprezentovať pred svetom. Naši poslanci majú mizernú aktivitu a žiadnu snahu pracovať na komunikácii EU – SK a naopak. Prečo? Takto im to vyhovuje, takto sa nemusia zodpovedať. Nie je komu, nie je za čo. Neinformovaný volič je zlatou baňou pre flákačov a manipulátorov. V Londýne to už berú vážne. Drahá skúsenosť. Poučme sa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bezobsažní ukričaní populisti majú schopnosť strhnúť jednoduché masy a hrať to na kvantitu. Nemajú v rukách nič, vedia sa oháňať fantasmigrantami, fantasdiktátmi, fantaslgbti a hocičím, čo je v kurze. Používajú strach ako pracovný nástroj. Nikdy nepovedia celú pravdu. Škodila by ich cieľom a záujmom.

Všetkých týchto kandidátov spája nekompetentnosť. Nevedia alebo zámerne ignorujú hodnoty, princípy fungovania EÚ. Fakty sú pre nich často tabu. Nemajú žiaden program, žiadne reálne ciele, žiadnu reálnu oporu a silu a ani žiadnu konštruktívnu kritiku. Skúste sa teraz postaviť, ukazovať prstom do kúta a kričať … v lepšom prípade dostanete po papuli. Veľa sa toho ale na svete nezmení. Také „po papuli“ nás všetkých môže stáť celkom slušné eurofondy a dôveru, čo v praxi znamená zlé cesty, nemocnice, školy, služby a povesť.

Napriek všetkému je dnes koho voliť. Treba sa pozrieť na kandidátov, ktorí sa nechystajú do Bruselu bojovať, ale spolupracovať a tvoriť. Žiadnu vojnu s EÚ Slovensko nikdy nemôže vyhrať bez strát. Ale odbornou spoluprácou vieme EÚ formovať a vylepšovať. Jedine takto môže byť aj našou úniou. Na to potrebujeme odborníkov s jasným plánom, cieľom a hodnotami, ktoré majú v Európe miesto a ktorých bude ostatných 700 poslancov rešpektovať. Máme ich! Konečne! Slovensko má v Europarlamente iba asi 14 stoličiek. Preto je potrebné aby boli jeho hlasy silné a odborné. Doteraz nás nebolo veľmi cítiť. Môžeme to o pár dní zmeniť. Z krajiny flegmatikov a flákačov urobme krajinu odborníkov a Slovensko lídrom nielen v regióne ale v celej Európe. Práve toto je pozícia, ktorú potrebujeme a historická úloha, ktorú má Slovenský národ v strede Európy - medzi západom a východom.

Buďme tí, na ktorých naozaj záleží. Máme aj kvalitných kandidátov a máme jedinečné stredoeurópske skúsenosti, nebojme sa ich použiť. Až potom nebude mať nikto odvahu hovoriť o euroobčanoch a tovaroch druhej kategórie.

Teraz máme smetisko v regáloch len preto, lebo v Bruseli majú od nás smetisko v parlamente. Všetko začína a končí na našej voľbe. Nie každý volič je zodpovedný, rozhľadený a racionálny. Spoľahnúť sa dá iba na seba. Aj V Európe. Poďme si zvoliť skutočne európske Slovensko. Nikto to za nás neurobí.

Peter Gregor

Peter Gregor

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  286x

Som ten, kto tu zhasne, keď to už všetci vzdajú. Zatiaľ je pre koho svietiť. A najradšej svietim pre tých, ktorí ma radi vyvedú z omylu.zakladajúci člen PS Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu