reklama

Sloboda

Ak budeme raz slobodní, budeme určite zdraví. Aspoň duchom. Ale chceme to vôbec? Nie je to zadarmo ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nie je to tak dávno čo nám na škole vysvetľovali pojem sloboda. Bola to vtedy novinka a hit. Neduživé definície, príliš abstraktné pre človeka, ktorému patrí celý svet aj keď len preto, že nepozná jeho druhú tvár. Tieto frázy v školských laviciach nikoho nenadchli. Nikto nám nespojil slobodu s dejinami ani s literatúrou a pochybujem, že niekto v zborovni chápal slobodu zo spoločenského a etického hľadiska. Doma sa o slobode hovorilo pramálo. Mal som ale šťastie, nikdy som za svoj názor na držku nedostal. Neskôr som si kládol otázku či to bolo šťastie alebo zásadná chyba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sloboda bola pre maturanta jednoducho niečo samozrejmé, niečo čoho bolo všade dosť. Najpodstatnejšia bola pre nás tá naša – osobná – sloboda, ktorá nepoznala hranice. Dokonca nepoznala ani hranice slobody spolužiaka, profesora alebo rodiča. Len tak spadla a bola … Nikto si ju nejak zvlášť nevážil a nebránil. Bolo jej pre nás ako vzduchu na dýchanie, ako vody na pitie, pršala tak nejako samozrejme ako dážď na pole. Každý sa ňou oháňal pri každej možnej príležitosti.

Dnes je všetko inak. Vody je málo, dážď pre úrodu už nie je samozrejmosť, vzduch na jar už nechutí ako vtedy. A čo sloboda? Možno vekom, možno skúsenosťami a možno samotným životom som prišiel na to, že som ešte vlastne žiadnu poriadnu slobodu ani nezažil. Ale anarchiu vidím, cítim a žijem denne. Spoločnosť kde si robí kto chce, čo chce, komu a ako chce bez ohľadu na následky síce mnohí ako slobodu vnímajú, ale táto fatamorgána má tragické následky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sloboda totiž vôbec nie je samozrejmosť. Dejiny ale aj prítomnosť sú plné krvi a tragédií v súvislosti so slobodou. Ľudstvo dodnes nie je schopné zabezpečiť ani základné práva a slobody pre každého svojho jednotlivca. Tento ideálny stav nikdy nenastane. Práve tento fakt zráža jej samozrejmosť na kolená. Nie! Sloboda nie je automatická a samozrejmá. Nie je ani darom. Je to hodnota, ktorá z historickej skúsenosti vzíde iba z utrpenia a až v momente, ak ten, kto po nej túži tú svoju čiastočne obetuje. Ale kto to dokáže?

Sloboda sa prejavuje rôznymi spôsobmi tak ako sú rôzni ľudia. Najťažšie je pochopiť a ešte ťažšie je rešpektovať najmä slobodu toho druhého.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V demokracii je základom spoločnosti sloboda slova. Niektoré slobody sa dajú kúpiť a tým sa bohatší stávajú slobodnejší na úkor tých menej majetných. Iné slobody nedokáže uchopiť každý. Ale slovo v akejkoľvek forme je zadarmo a pre každého. Preto na ňom demokracia stojí … a padá.

Slovo je ale naozaj dvojsečná zbraň a rovnako ako povznáša tak aj ničí, ako informuje tak dokáže aj zavádzať. To vie zamávať aj s demokraciou a potom aj so slobodou. Človek vládne tvorstvu najmä vďaka reči. Ale vďaka slovu vládne aj sám sebe, pretože ním definuje, tvorí, ničí, pracuje. Nie každé slovo je pravdou, skôr naopak. Nie každé pravdivé slovo nájde odvážneho tlmočníka. Skôr naopak. A nie každé hodnotné slovo je schopné presadiť sa medzi tými menej podstatnými ale zábavnejšími. Pomáhať pravde, umeniu alebo reflexii majú inštitúcie na ktoré viac menej slobodne prispievame. Ale robia to slobodne? Kto ich riadi a ako?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak ale pre slobodne vyslovené slovo zomierajú ľudia a ak sú za slobodne vyjadrený názor postavený na argumentoch a faktoch postihovaní tí, ktorí majú slobodu slovom brániť, ak je k takýmto skutkom slobodná spoločnosť slepá alebo chladná, tak nie je slobodná. Slobodu si takáto spoločnosť ani nezaslúži, pretože si neuvedomuje jej hodnotu, nevie ju brániť a zaručiť pre každého. Takáto spoločnosť si zaslúži v konkurencii iných, vyspelejších a slobodnejších spoločností splynúť a časom zaniknúť. Je to prirodzené a neodvratné, zdĺhavé a bolestivé. Dejiny sú mementom.

Ak si dokážeme ubrániť absolútnu slobodu slova bez akýchkoľvek obmedzení, potom si môžeme nárokovať aj osobnú slobodu. Až potom ako sa naučíme slobodne komunikovať a budeme sa konečne rešpektovať, až potom máme nárok na demokraciu, na slušný život, na hrdosť, národ a vlastnú krajinu. Nikto to nechce a nemôže urobiť za nás. Nedá sa to oklamať, kúpiť ani obísť.

Krv za slobodu sme už preliali. Následky nesieme iba my. Zodpovední sme iba my a každý z nás.

Dnes mám vlastnú definíciu slobody.

Sloboda je zdravie. Kým funguje nikto si ho nevšíma, neváži a málokto sa oň stará. Berieme ho ako samozrejmosť, hazardujeme s ním. Ak sa niečo stane, ak o zdravie človek príde, život stráca kvalitu a často aj zmysel. O zdravie nakoniec každý bojuje do posledného dychu a často nielen pre seba.

Starajme sa o svoje zdravie, kým nebude neskoro.

Peter Gregor

Peter Gregor

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  286x

Som ten, kto tu zhasne, keď to už všetci vzdajú. Zatiaľ je pre koho svietiť. A najradšej svietim pre tých, ktorí ma radi vyvedú z omylu.zakladajúci člen PS Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu