Pieskoviská sú bezpečné, preliezačky nie

Stretol som sa s názorom, že v areáli materskej školy nemajú preliezačky ani šmykľavky, iba pieskovisko. Údajne sú preliezačky a šmykľavky nebezpečné. Pripomína mi to už ten prístup „zavrime deti do skríň, vtedy sa im nič nestane".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Áno, uznávam, z preliezačky môže dieťa spadnúť, z pieskoviska nie. Ale prekvapil ma tento názor. Doteraz som si myslel, že pani učiteľky sú v Materskej škole preto, aby dávali na deti pozor. A ak zavedú jasné pravidlá, zrejme sa dajú deti viesť k zodpovednosti. K zodpovednosti za seba, za druhých. Inak by asi hlavné správy boli plné správ o vážnych zraneniach, ktoré spôsobili preliezačky. A to zjavne nie sú. A asi si väčšina z nás pamätá, ako sme v detstve šantili na preliezačkách, a občas sme aj padli, väčšinou to skončí drobnou odreninou, v horšom prípade zlomenina. V detstve sa ale takéto rany rýchlo hoja a patria k nemu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pieskoviská však vôbec nie sú také bezpečné, ako sa na prvý pohľad zdajú. A o tomto som chcel písať. Pieskoviská, aspoň tie na našom sídlisku, sú pravidelne navštevované psami, mačkami, vtákmi. Ich zloženie pravdepodobne málokedy niekto kontroluje a o ich čistotu sa zrejme tiež veľmi nestarajú.

Tak som začal pátrať, ako to vlastne je s pieskoviskami. Okrem toho že máme zákon na ochranu zdravia obyvateľstva, existuje aj vyhláška, ktorá sa venuje pieskoviskám. Tá dokonca stanovuje, že prevádzkovateľ má pieskoviská raz za dva týždne čistiť, prekopávať, prehrabávať a polievať čistou vodou v období od 1. marca do 30. novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to vyzerá na vašom sídlisku? Chodí niekto čistiť a polievať pieskoviská? Že nie? Ani u nás som ešte nikdy nikoho nevidel. O pieskoviská na sídliskách by sa zrejme mala starať obec, mesto, v Bratislave a Košiciach zasa mestské časti.

Vyhláška o pieskoviskách tiež určuje prípustné hranice mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia pieskovísk. V ideálnom svete by spomínaní prevádzkovatelia mohli mať na svojich weboch informácie o kontrolách pieskovísk a nameraných hodnotách. Aby sme aspoň tušili, že sa naše deti naozaj hrajú v bezpečnom pieskovisku. A aby sme videli, že niekto tie pieskoviská pravidelne kontroluje.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo ma prekvapilo, nikde nie je stanovené, ako často sa majú prípustné hodnoty kontrolovať a ani to, ako často sa má v pieskoviskách vymieňať piesok. Pokiaľ spĺňa normy, tak ho nie je potrebné vymieňať. A je to teda len na prevádzkovateľovi, či ho občas vymení alebo nie.

Nuž tak neviem, pozerajúc sa na pieskoviská na našom sídlisku, radšej budem posielať moje deti na preliezačky a šmykľavku. Predsa len sú bezpečnejšie ako ten piesok.

Peter Halák

Peter Halák

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snazim sa hladat cesty ako zlepsit vychovu a vzdelavanie deti. Aby deti mohli viac objavovat a zazivat a menej sa nudit pocas svojho povinneho sedenia v skole. A mozno raz aby nemuseli vobec sediet v skole... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu