Transparentná politika, dôveryhodný politik

Mal som možnosť vystúpiť na konferencii o otvorenom vládnutí, ktorý organizovala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. Cieľom konferencie bolo predstaviť akčný plán, ktorý je záväzkom vyplývajúcim z iniciatívy Partnerstvo pre otvorené vládnutie (Open Government Partnership). Vláda sa pridaním k tejto iniciatíve rozhodla zaviesť otvorené vládnutie a ešte viac priblížiť verejnú správu občianskej kontrole.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Dobrá správa pre Slovensko

Program OGP je veľmi aktuálny. Je odpoveďou na toľko skloňovanú krízu dôvery medzi politikom a občanom a z nej prameniacu frustráciu a aj hnev, ktorý vidíme v uliciach našich miest. Mrzí ma, že je to tak. Tým viac, že vláda Ivety Radičovej prijala viacero antikorupčných opatrení, ktoré na Slovensku nemajú obdobu. Za rok a pol bolo prijatých presne dvadsať protikoručných zákonov a viacero konkrétnych opatrení. Známe je najmä povinné zverejňovanie zmlúv na internete. Jednoduché opatrenie, ktoré vnieslo veľa svetla (verejnej kontroly) do nakladania s verejnými financiami, teda našimi daňami.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Transparentné politické strany

Necelý týždeň pred parlamentnými voľbami nechávame novej vláde na stole akčný plán pre otvorené vládnutie. Podľa môjho názoru je dôležité apelovať na novú politickú elitu, aby akčný plán dôsledne realizovala.

Zásadné zmeny musia prísť v otvorenosti a transparentnosti politických strán a politického systému. Politická kultúra je presne to, čo Slovensko v tomto období potrebuje. Politik musí byť dôveryhodný a keď dôveru stratí, musí odísť. Škoda, že si to stále viacerí politici neuvedomujú. A práve generačná výmena je alternatíva, ako to zmeniť.

Peter Markovič

Peter Markovič

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NR SR a líder Novej Generácie na kandidátke SDKÚ-DS. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu