Mohli by sme si uťahovať z ministra Richtera, že nedokončil ani vysokú školu politickú komunistickej strany, a preto v novom režime pokútnym spôsobom naháňa tituly pre túto dobu použiteľnejšie. Dôvody, pre ktoré sa rozhodol politické vzdelávanie na straníckej škole nedokončiť, môžu byť rôzne, a preto ostaňme len pri jeho ponovembrovom vzdelávaní.
Fakty sú vcelku jednoduché. Ján Richter sa v roku 2002 stal bakalárom práv. Diplom mu podpísal jeho bývalý stranícky kolega Milan Murgaš. Ten istý Milan Murgaš pritom tvrdil, že študijný odbor pána Richtera na to nemal akreditáciu a teda udelenie diplomu právne neprichádzalo do úvahy. V máji roku 2007 bol Ján Richter aj na základe tohto pochybného diplomu promovaný na magistra práv a v októbri toho istého roku získal expresne aj titul doktora práv. Viac o tom tu.
Sporný je u Jána Richtera prinajmenšom spôsob získania bakalárskeho titulu. A povedzme si otvorene, nie je to v prvom rade jeho chyba, pretože nebol ani jediný, ani prvý a bohužiaľ zrejme ani posledný. Ten systém nenastavoval Richter, ale niekto iný. Do slovenského vysokého školstva v priebehu rokov prenikli pochybné ustanovizne s pochybnými praktikami, slabými študijnými programami a hlavne jasnými „obchodnými podmienkami“. Ján Richter však tento systém zrejme akceptoval a aj využil.
Druhou stranou mince je však okolnosť, že Ján Richter už nie je len šéf byrokratického aparátu strany Róberta Fica, ale je aj ministrom jeho druhej vlády. Pre premiéra je to prinajmenšom dôvod na zamyslenie sa, či nedať Richterovi aspoň žltú kartu. A pre ministra školstva Dušana Čaploviča môže byť ministerský kolega Richter živou a inšpiratívnou prípadovou štúdiou aktuálneho stavu slovenského vysokého školstva. Istotne nie som sám, kto je zvedavý, ako si s touto prípadovou štúdiou poradí.
Bolo by zrejme prejavom politickej naivnosti očakávať, že Ján Richter vyvodí zo svojho prinajmenšom sporného bakalárskeho titulu dôsledky a nebodaj sa bude inšpirovať trebárs príkladom maďarského prezidenta Pála Schmitta a odstúpi z ministerskej funkcie. Nezaškodilo by však z jeho strany aspoň viac pokory a prípadne letmý prejav ľútosti. Bohorovné vyjadrenia totiž pochybnosti o morálnej integrite ministra Richtera len zväčšujú.