O voľbe prezidenta a kríze právneho štátu

Týmto blogom mierne odbočím od témy, ktorej sa chcem primárne venovať a v súvislosti s nadchádzajúcim druhým kolom prezidentských volieb chcem upozorniť voličov, ktorí prezidentské voľby ignorujú na možné riziká tejto ich nečinnosti a apatie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Mnohí si myslia, že prezident a tým aj prezidentské voľby sú pre nich bezvýznamné a v konečnom dôsledku ich hlas a ich postoj na veci nič nezmení. Nie je to však pravda. V súčasnej dobe nastáva po praktickej stránke kríza právneho štátu.

Väčšina ľudí si ani poriadne neuvedomuje čo ten právny štát je a prečo je pre nás dôležité, aby nim Slovensko bolo. Právny štát je predovšetkým o rozdelení moci, ktorá pochádza od nás - od občanov medzi tri základné zložky štátu. Táto moc sa v právnom štáte delí na :

výkonnú moc - predstavovanú na najvyššej úrovni vládou a ministerstvami

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

zákonodarnú moc - predstavovanú parlamentom

súdnu moc - predstavovanú sústavou súdov

Tieto jednotlivé orgány a sústavy orgánov na nich naviazané, by mali fungovať ako systém protiváh, aby v demokratickom štáte neprešla všetka moc do rúk jednej z týchto zložiek. Pokiaľ jedna zo zložiek ovládne celý štát a teda aj ostané zložky, zmení sa demokratický štát na totalitný a história Slovenska je plná dobrých dôvodov prečo by sme totalitný štát nemali chcieť a mali by sme jeho vzniku zo všetkých síl zabrániť.

Na Slovensku je kríza právneho štátu. Nie však po formálnej stránke, lebo stále máme parlament s jeho politickým pluralizmom, vládu tvorenú koalíciou viacerých politických strán a sústavu súdov. Kríza právneho štátu sa však prejavuje po jeho praktickej stránke. Vláda, ktorá predstavuje výkonnú moc, okrem toho, že ma priamy dosah na svoje podriadené orgány, do značnej miery ovláda dianie v parlamente. Parlament a dianie v ňom je totiž odrazom konania a rozhodovania vlády. Dalo by sa teda povedať, že vláda u nás ovláda parlament. Prirodzený zápas medzi parlamentom a vládou viac menej zanikol a poslanci hlasujú podľa potrieb vlády. Svoju dôležitú úlohu tu zohráva koaličná rada, ktorá prakticky tieto dva orgány ovláda.

SkryťVypnúť reklamu

K dvom zložkám právneho štátu, ktoré pravdupovediac splynuli do jednej sa teraz pridala aj tretia zložka a síce súdnictvo. Ako? Tak, že si vláda cez parlament presadila vplyv na organizáciu súdov. Vláda cez svojho človeka - ministra získala priamy dosah na výber a menovanie predsedov súdov. Taký predseda súdu je na svojom súde veľkým šéfom a existuje potenciálna možnosť, že bude lojálny voči tomu kto ho na túto pozíciu dostal a bude sa mu chcieť za prejavenú dôveru odvďačiť (napr. že potlačí "citlivý prípad alebo potrestá nelojálneho sudcu"). Takto sa teda dostáva súdna moc do područia zohranej dvojice - parlament a vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom je situácia, kde zložky, ktoré majú seba navzájom kontrolovať ťahajú za jeden povraz. Na druhej strane povrazu sme zase my - občania, ktorí sami sebe svojou apatiou a nečinnosťou odrezávame možnosť zvrátiť naštartovaný proces. Keď už takýto proces v štáte potom beží naplno jeho zmena je veľmi bolestivá. O tom by určite vedeli rozprávať študenti z Národní třídy z roku 1989.

A teraz späť k prezidentovi. Je pravdou, že nie sme prezidentský štát a právomoci prezidenta sú pomerne slabé po právnej stránke a určite sa nemôže porovnávať napríklad s takým americkým alebo francúzskym prezidentom. Nejaké však má a nie sú zanedbateľné a ak sa ich rozhodne využívať proti jednotnému konaniu vlády, parlamentu a súdov môže aj s nimi veľa dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane je dôležité si uvedomiť predovšetkým morálny rozmer jeho funkcie. Je to osoba, ktorá má právo sa ku všetkému v štáte vyjadrovať a ľudia, ktorí ho v priamej voľbe volili (ale aj tí čo ho nevolili) ho aspoň vypočujú. Prezident má byť predstaviteľom štátu po morálnej stránke. Prezidenta a jeho vyjadrenia a postoje nikto nemôže úplne ignorovať. Ani parlament, ani vláda a ani súdna moc. V tom je jeho sila, sila ktorou pôsobí na občanov.

Preto je dôležité, aby sme všetci, čo môžeme voliť, išli voliť svojho kandidáta na prezidenta. Preto, aby sme zabránili jednoliatemu bloku, ktorý sa z jednotlivých zložiek štátu v súčasnej dobe formuje. Ten kto svoju voľbu nevykoná, ten nemá právo sa sťažovať neskôr, že ostatní volili zle, lebo potom ide o čistý alibizmus a strach niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

Nebudem na nikoho apelovať, koho si má vybrať. Nikto z nás nevie zaručiť, že ním preferovaný výber nám všetkým bude viac na prospech ako na škodu. Každý nech si vyberie podľa seba kandidáta alebo kandidátku na prezidenta. Obaja sa prejavili už viac ako dostatočne na to, aby sme si vedeli vybrať.

Peter Pihorňa

Peter Pihorňa

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Naivný idealista a rojko .... postupne triezviem ale nechcem si to zatiaľ pripustiť.Základné motto:"Múdry človek sa celý život učí a hlúpy zomiera." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu