Tie pravé pochybenia ministra vnútra

Nedá mi nereagovať na posledné kauzy týkajúce sa Ministerstva vnútra SR a ich odozvy v spoločnosti. Prípad nedobrovoľného teroristu si vyžiadal personálnu obeť v podaní šéfa hraničnej a cudzineckej polície Tibora Maka. Za takúto chybu je to podľa mňa dostatočný trest a nie je potrebné brať za to na zodpovednosť ministra. Vyplýva mi to priamo úmerne ku skutočnej spoločenskej škode, ktorá v dôsledku chyby vznikla. Bomba nevybuchla a ani vybuchnúť nemohla. Nechcem to bagatelizovať, ale na druhej strane netreba z toho robiť ani veľkú vec, hoci to najmä pre bulvár dobre znie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Používať teda pochybenie na popradskom letisku ako argument pre odvolanie Kaliňáka z jeho funkcie bude pre opozíciu s ohľadom na počet jej hlasov v parlamente divadlom s neprávne zvoleným marketingom.

Pritom argumentov, oveľa relevantnejších, na Kaliňákovo odvolanie je mnoho. Ak vynecháme sporné kauzy, kde sa minister horlivo angažoval (Malinová, Františkáni) a kde skutočná pravda vyjde najavo až po dlhých rokoch (teda je neobjektívne vynášať o nich súdy už teraz), najdôležitejším argumentom pre odvolanie je politické zneužívanie polície vládnucimi stranami smerujúce k potláčaniu práv a slobôd občanov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dodnes mám pred očami zábery z protestu pred prezidentským palácom, kde boli slovenskí občania protestujúci proti porušovaniu ľudských práv v Číne napadnutí čínskymi občanmi a naša polícia zasahovala výlučne proti protestujúcim, hoci aj slepý by videl, kto tu bol agresor. Šikanovanie vodiča, ktorý po východnom Slovensku chodil pred voľbami s billboardom poukazujúcim na kupovanie hlasov, vyzerá tiež akoby bolo na politickú objednávku. A určite by sa dalo pokračovať v menovaní mediálne známych policajných zlyhaní, ktoré obsahujú skutočné zlyhania polície, kde zodpovedným za spolitizovanie polície a zlyhanie ochrany občanov Slovenska by mal byť minister.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem vyššie spomenutých zlyhaní polície, kde sa podieľala vyslovene aktívne, sú tu aj iné zlyhania - tzv. pasívne, teda kde polícia nekonala, hoci dôvodov bolo dosť. Ide o známe kauzy vládnych prešľapov kde vznikla Slovensku oveľa väčšia škoda ako v prípade nedobrovoľného kuriéra s výbušninou. Aj tu vidím zodpovednosť ministra.

Výsledkom krátkeho zamyslenia je záver, že minister by mal odstúpiť predovšetkým preto, lebo polícia nekonala tam, kde konať mala vo viacerých významných prípadoch, a tiež preto lebo zlyhal pri koncepčnom vedení polície, ktorá sa stala prostriedkom ochrany politických záujmov koaličných strán, čo je otváraním brány do minulosti. Polícia je tu pre ochranu všetkých a pokiaľ je tu len náznak jednostrannosti jej konania, je neprípustné, aby minister ostal vo svojej pozícií.

SkryťVypnúť reklamu

Tento krátky článok nemá za cieľ kritizovať bežných policajtov (aj keď ma ide poraziť keď vidím dopravných policajtov ako v rannej špičke merajú kúsok za nefungujúcou svetelnou križovatkou namiesto toho, aby na nej riadili dopravu) ale poukázať na smerovanie našej polície, ktorá sa práve pod taktovkou súčasného ministra mení na nástroj politickej moci slúžiaci na jej udržanie, namiesto toho aby skutočne slúžila občanom Slovenska. Práve toto je dôvodom na odvolanie Kaliňáka, ktorý by mal rozumný človek akceptovať a nie divadlo okolo cestujúcej ne-výbušniny.

Peter Pihorňa

Peter Pihorňa

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Naivný idealista a rojko .... postupne triezviem ale nechcem si to zatiaľ pripustiť.Základné motto:"Múdry človek sa celý život učí a hlúpy zomiera." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu