Štefan Harabin predsedom Najvyššieho súdu

alebo Návrat kráľa po slovensky. Dielo je dokonané. Štefan Harabin sa stal predsedom Najvyššieho súdu a zároveň predsedom súdnej rady Slovenskej republiky. Kontroverzný predstaviteľ špičky výkonnej moci sa pretransformoval na jedného z najvyšších reprezentantov súdnej moci. Nebola to však zhoda náhod ani prvoplánová akcia. Doktor Harabin totiž rozložil vykonanie svojho premysleného plánu do viacerých častí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

V prvom dejstve sa rôznymi súdnymi funkciami prepracoval na pozíciu predsedu Najvyššieho súdu, kde pochopil rozsah súdnej moci, získal potrebné kontakty a skúsenosti. Predovšetkým zrejme pochopil, že ako predseda nemá tú „správnu podporu a kompetencie", aby si túto oblasť dostatočne podmanil.

V druhom dejstve vstúpil do služieb bývalého mocného vládcu krajiny v strede Európy -doktora Mečiara, ktorý ako právnik určite rýchlo pochopil, že tento bradatý pán v okuliaroch má dobrý plán a najlepšie šance pevne uchopiť jeden z troch pilierov právneho štátu - súdnictvo. V ťažkopádnom, pomalom a neprehľadnom ale zato mimoriadne dôležitom súdnom systéme mať kamaráta s priam čarovnými schopnosťami, to sa zvrhnutému vládcovi mimoriadne hodilo, navyše keď jemu samému dochádzala para v ostatných dvoch oblastiach - výkonnej a zákonodarnej moci, kde jeho moc slabla zo dňa na deň. O tom, za akú cenu sa mu ho podarilo prepašovať do vlády sa dozvedia možno naši vnuci, ale to v túto chvíľu nie je podstatné. Podstatné je, že v pozícii ministra spravodlivosti urobil z pojmu „nezávislosť justície" len slovo s minimálnym odrazom v realite, keď si posilnil svoje kompetencie natoľko, že aj pomerne mocní sudcovia sa mu váhali postaviť, keďže ich mohol o ich funkcie raz-dva pripraviť. V atmosfére strachu, ktorú sa mu podarilo v justícii vytvoriť boli jednania o získaní pozície predsedu najvyššieho súdu a. k. a. šéfa spravodlivosti prechádzkou ružovým sadom. Súdna rada už viackrát deklarovala podporu a na rebelantov, ktorí proti nemu otvorene vystúpili, z jednotlivých súdov s prekvapivou rýchlosťou pľuli aj ich miestny kolegovia. Vyklepaným sudcom síce spustil čo - to zo svojich prísnych podmienok, ktoré si vytvoril s politickou podporou koaličných strán cez parlament, ale po legislatívnej stránke nechal tikať časovanú bombu v podobe návrhu zmien.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnej dobe predvádza p. Harabin svoj vrcholný výkon v treťom dejstve. Nenechal sa zastaviť tlačou a odignoroval námietky svojej nekompetentnosti resp. nevhodnosti jeho kandidatúry na post predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Finálna premena je takmer dokonaná a ostáva mu už len počkať, či v parlamente vybuchne odhalená bomba na ministerstve spravodlivosti, ktorá mu zaistí korunováciu na kráľa sudcov a práva. Zastaviť ho na jeho ceste môžu len SNS a SMER, nakoľko je zrejmé, že HZDS to s ním už potiahne až do konca. Očakávať však od SNS nejakú triezvu politiku nie je reálne a SMER sa ako hlavný líder výkonnej a zákonodarnej moci možno chcene a možno nechcene dostal do slepej uličky.

SkryťVypnúť reklamu

Pán Harabin ako nekorunovaný kráľ justície má totiž celkom dobré argumenty. Konečne sa vo veľkej miere odstráni toľko kritizovaný vplyv na súdnictvo zo strany ministra spravodlivosti a jeho rezortu. Problém je v tom, že pán Harabin si tieto právomoci takpovediac zbalil so sebou do jemu známeho prostredia, ktoré si podľa vlastných predstáv budoval takmer profesionálnym spôsobom (keďže sa vlastne nevenoval ako minister iným veciam ... napr. súdeniu). Po tom ako roky fungoval v pozíciách na Najvyššom súde a vykonával z titulu týchto funkcií právomoci, ktoré mali vplyv na celé súdnictvo, prišlo obdobie ministrovania, kde sa jeho vplyv na súdnictvo ešte umocnil a záver už dnes poznáme všetci. V súčasnej dobe sa odoberá do večného kráľovstva zvaného slovenské súdnictvo s najlepšími predpokladmi, aby tam vládol naveky.

SkryťVypnúť reklamu

A ak budú jeho novely schválené, tak odporúčam všetkým, ktorí si chcú zabezpečiť akékoľvek súdne rozhodnutie od reálnej vymožiteľnosť práva až po zázračné rozhodnutia, aby si začali na pána Harabina zháňať dobrý kontakt ....

Peter Pihorňa

Peter Pihorňa

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Naivný idealista a rojko .... postupne triezviem ale nechcem si to zatiaľ pripustiť.Základné motto:"Múdry človek sa celý život učí a hlúpy zomiera." Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu