Referendum o Brexite ako príklad pre Slovensko

Referendum o Brexite ako príklad pre Slovensko
Písmo: A- | A+

Referendum o Brexite nám môže čo to prezradiť aj o našich vlastných antisystémových bojovníkoch, v tomto momente prezývaných aj antivaxeri.

V Anglicku sa pred pár rokmi uskutočnilo referendum o tom, či bude Brexit - a teda odchod Británie z Európskej únie. Skončilo sa neslávne, Británia nakoniec odišla.

Ako to, že to nikto nepredpokladal?

V každej krajine je určitá časť populácie, ktorá spravidla nechodí voliť. Dôvodov je hneď niekoľko, ale spája ich najmä nezáujem o politiku. Túto skupinu ľudí už pred dávnymi rokmi opisovali viacerí politológovia ako bola Hannah Arendtová, ktorí ich nazývali "apolitická masa".

Čo takýchto ľudí teda dostane k voľbám či k referendu?

Vybičované emócie a správna komunikácia.

Strach z neznámeho, strach z očkovania ale najmä strach z toho, že prídu o peniaze. Tieto veci sú často hlavnými motivátormi pre ich politickú aktivitu. Dôvodov je však samozrejme viac a keď k týmto témam politici chytro nájdu tváre - teda verejne povedia, kvôli komu prídu ľudia o peniaze či vďaka komu sa budú očkovať ich deti (samozrejme pridajú informáciu, prečo je očkovanie toxické), máme problém.

Títo ľudia (u nás približne 40% populácie) sú obrovská sila. Ak ju niekto dokáže zmobilizovať, vyhrá akékoľvek voľby. Pre krajinu je však potom takáto vláda toxická, pretože ju budú ľudia tlačiť do antisystémových opatrení, ktoré môžu naštrbiť demokraciu, zničiť slobodu či masívne zakročiť proti určitej skupine ľudí. A najmä, rozvíriť vlnu obrovského násilia, ktorá sa nebude musieť dať zastaviť.

Musíme preto vždy bojovať proti tým politikom, ktorí sa silou mocou snažia vytiahnuť ich poslednú možnú kartu z rukáva len preto, aby sa ešte na chvíľu udržali v parlamente. Ktorí využívajú populizmus ako pracovnú metódu na vytvorenie chaosu, ktorý nakoniec vedie k veľkým problémom v našej krajine.

Skryť Zatvoriť reklamu