. BODKA pred začiatkom sčítania obyvateľov

Písmo: A- | A+

Pred oficiálnym spustením sčítania obyvateľov, domov a bytov z dielne Štatistického úradu bolo snahou niektorých jednotlivcov upraviť nastavené pravidlá.

O tých sa diskutovalo roky predtým. Konkrétne šlo o druhú otázku ohľadom národnosti, ktorú si môže každý občan dobrovoľne zvoliť.
 

Posledný týždne sme teda neustáe riešili tieto dva uhly pohľadu. Viedli veľa rozhovorov, podpisovali sa iniciatívy menšín práve pre ponechanie súčasného platného stavu. Adresovali otvorené listy premiérovi, zvolali Výbor pre ľudksé práva a národnostné menšiny. Ukázalo sa, že aj zdajúce sa prehraté politické boje sa dajú usilovnosťou, rozumnou argumentáciou a zomknutosť pre dobro veci vyhrať. 

  • Snaha jednotlivcov z maďarskej menšiny je nepopierateľná. Ani nie “o päť minút 12” ale skôr 5 minút po 12 začali zasahovať do dotazníka, ktorý je pripravený pre občanov. Nech by som bol akokoľvek zhovievavý, musím byť kritický aj do vlastných radov, keďže jedným z hlasných iniciátorov bol aj stranícky kolega Juraj Gyimesi.

Som veľmi rád, že Štatistický úrad zvážil všetky argumenty od oboch strán a zachoval možnosť druhej dobrovoľnej otázky o národnosti.Toto sčítanie obyvateľstva nám ukáže presné údaje o našej populácii, čo považujem za nesmierne dôležité pre ďalšie fungovanie krajiny na nasledujúce roky.

Chceme praktické údaje a exkluzívne dáta po 10 rokoch? Teraz je to už len na nás!

Zapojme sa do SČÍTANIA OBYVATEĽOV, Ak sa cítime byť Rómom, Maďarom, Rusínom ale zároveň Slovákom dajme o tom vedieť. Buďme hrdí na svoje korene, ak to tak cítime nepopierajme ich. 

Aj ja sám vyplním druhú DOBROVOĽNÚ možnosť otázky národnosti.

Obrázok blogu
(zdroj: Peter Pollák jr.)
  • Elektronické sčítanie obyvateľov sa oficiálne začne 15.2. 2021 a ukončí sa 31.3. 2021.Štatistický úrad vyzýva obyvateľov aby si v rámci rodiny vzájomne pomohli s vypĺňaním elektronických dotazníkov. Druhá fáza bude prebiehať offline pre obyvateľov, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu alebo nemajú prístup k internetu. Do terénu budú preto nasadení asistenti.

 

Skryť Zatvoriť reklamu