Veľký Poliak

O pár dní ho vyhlásia za svätého a myslím, že právom. Ukázal nám, ako je možné žiť vieru. Dal nový (alebo prinavrátil pôvodný) zmysel výrazu “niesť svoj kríž”. Nie žeby to lepšie vysvetlil v knihe alebo prednáške. On to urobil, prosto, bez zaváhania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: Salt and Light Catholic Media Foundation)

Rok 1990. Letisko Vajnory vôbec nevyzeralo ako letisko. Ako jeden z mála som mal stoličku kdesi vpredu, ale aj to bolo príliš ďaleko na to, aby som videl pápežovi do tváre. Pamätám si, že mi bolo zima, ale mal som pocit, že zažívam historickú udalosť.

Rok 1999 alebo 2000. Svätá omša skoro ráno v Ríme. Príslušník Švajčiarskej gardy nás po kontorle pozánky vedie do kaplnky, vyzdobenej prekvapivo moderne. Pápež slúži svätú omšu a ja som si nie celkom istý, či sa mám cítiť tak, ako sa cítim… normálne, len trochu rozrušene. Po omši je súkromná audiencia u Svätého otca. Vo veľkej miestosti asi tridsať ľudí, ktorí k nemu postupne prichádzajú. Prišiel rad aj na mňa, bozkávam mu prsteň. Niečo hovorí, ale artikuluje už nie celkom zreteľne, nerozumiem. Oficiálny fotograf urobí snímku, poobede si ju vezmem, mám ju dodnes. Ja na nej vyzerám ako trúba, vyoraná myš, veľký Poliak vyzerá ako pápež. Pamätám si, ako ma prekvapilo, ako ho choroba poznačila. Sedel zhrbený, ruky sa mu chveli. Slabý a zraniteľný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Leto 2003 som strávil v nemocnici. Bol som tam ešte aj vtedy, keď Ján Pavol II navštívil Bratislavu. Ale nebol som pritom. Bol som rád, že som nažive, na masové akcie som sa vôbec necítil.

Veľká noc o dva roky neskôr. Pútnici modliaci sa za dobrú smrť a nádej na námestí sv. Petra v Ríme, ja pri televízore v Bratislave. Mal som pocit, že viem, ako sa cíti - bezvládny, neschopný hovoriť, ale pri vedomí. Spomínal som na to krátke stretnutie, pre neho jedno z milióna, pre mna jediné. Modlil som sa za neho. Je to už deväť rokov. Ja stále žijem, na neho ľudia nezabudli. O pár dní ho vyhlásia za svätého a myslím, že právom. Ukázal nám, ako je možné žiť vieru. Dal nový (alebo prinavrátil pôvodný) zmysel výrazu “niesť svoj kríž”. Nie žeby to lepšie vysvetlil v knihe alebo prednáške. On to urobil, prosto, bez zaváhania.

Peter Stach

Peter Stach

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vzdelaním filozof so záujmom o politiku, umenie a rap. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu