Ako som rozčúlil ministra Richtera

Písmo: A- | A+

Stalo sa tak vo štvrtok (11. septembra) na Hodine otázok v parlamente, keď som od šéfa rezortu práce chcel vedieť ako splnil svoj sľub.

 Od Jána Richtera som sa chcel iba dozvedieť, ako pomôže občanom prepusteným zo závodu Nokia v maďarskom Komárome. Minister dlho vysvetľoval, aké rokovania uskutočnil a aké opatrenia prijal za účelom odškodnenia viac ako 700 prepustených zamestnancov. A hovoril aj o tom, ako sa snaží nájsť pre nich zamestnanie v závodoch na severe Maďarska a v slovenských veľkopodnikoch.

Keď som mu potom v doplňujúcej otázke pripomenul, že opäť len hasíme požiar a opýtal sa, kedy už konečne príde namiesto jednorazových opatrení s niečím systematickým, veď nemožno predsa dlhodobo ignorovať zlú ekonomickú situáciu na juhu Slovenska, zjavne to Richtera nahnevalo. A reagoval štýlom, že veď prečo nekonali tí predtým. Bohužiaľ však platí, že „predtým” nebola miera nezamestnanosti v južných okresoch zďaleka tak vysoká, ako teraz. Odkedy vládne Ficova partaj, je to tam, bohužial, preukázateľne iba horšie.

Ako som to aj Richterovi povedal, jeho opatrenia po prepúšťaní v komáromskej Nokii sú jednorazové. A rozhodne nevyriešia podstatu problému. Problému, ktorým je nedostatok pracovných miest v južných regiónoch. SMER sľuboval ľuďom istoty. Vec je veľmi jednoduchá: keď je práca, budú aj istoty, keď práca nie je, ani istôt nedočkáme. Občania na juhu istoty neočakávajú vo forme sociálnej podpory od štátu. Chcú pracovať a nie počúvať dobre znejúce slogany.

Južné Slovensko stratilo svoje ekonomické zázemie. Poľnohospodárstvo živorí na pokraji existencie, spracovateľský priemysel už vôbec nemáme, nevybudovala sa žiadna infraštruktúra, nie sú investície. Niektoré chátrajúce budovy bývalých socialistických podnikov môžu slúžiť azda len na nakrúcanie ďalšieho pokračovania filmu Terminátor.

Je úplne jasné, že nové pracovné miesta sa nevytvárajú zo dňa na deň. Ten, kto tvrdí opak, je politickým dobrodruhom. Nie je v poriadku ani to, že sme sa tejto otázke v uplynulých 20 rokoch nevenovali dostatočnú pozornosť. Vyžaduje sa zásadná zmena stratégie. Jednak zo strany politiky štátu, pretože je úplne jednoznačné, že tieto regióny sa nedokážu postaviť na nohy vlastnými silami, a samozrejme, vyžaduje sa zmena zo strany miestnych politikov, pretože oni musia zmenu stratégie iniciovať.

Navrhol som ministrovi Richterovi aj to, aby osobne navštívil Komárno, Veľký Krtíš, Fiľakovo, Rimavskú Sobotu, Kapušany, veď sú to mestá v okresoch s najvyššou mierou dlhodobej nezamestnanosti. Napríklad v mojom meste, v Komárne, presnejšie v okrese Komárno bola najnižšia nezamestnanosť pred 10 rokmi: okolo 8%. Dnes však toto číslo stúplo už nad 17%, pričom sa to týka vyše 9000 ľudí, presnejšie 9000 rodín.

Práve keď som šéfovi rezortu práce pripomenul, že už uplynuli z mandátu jeho vlády vyše dva roky a zatiaľ sme nevideli žiadne systémové opatrenia zo strany vlády na riešenie alebo aspoň zmiernenie existenčných problémov tamojších občanov, znervóznel. A taká bola aj jeho odpoveď: Richter nervózne posunul zodpovednosť za situáciu na „maďarské strany”. A keď sa konečne upokojil, nezabudol opäť sľúbiť istoty: že sa budú snažiť prilákať nových investorov, vytvárať priemyselné parky a nadviazať kontakty so samosprávami.

 Občania na juhu Slovenska, berte teda pána ministra za slovo, ja to určite urobím. Mám však obavy, či opäť nejde o prázdne sľuby, ktorých už bolo naozaj dosť.

Skryť Zatvoriť reklamu