Len nepodľahnúť panike

Kadečo sa už navravelo o nezvrátiteľných a krutých zmenách, ktoré sa s našou pla­nétou dejú v dôsledku konzumnej nenásytnosti vyspelého obyvateľstva krajín  vy­púš­ťajúcich do ovzdušia nezmerné kvantá freónov a kadejakých iných svinstiev. Áno, napočúvali sme sa toho dosť, ale nik z nás si to v tej nedozernej diaľave rokov budúcich nevie primerane predstaviť. Posuňme sa teda v čase o niekoľko desaťročí dopredu a len tak, pre tú srandu sa poz­rime, ako si taká normálna slovač poradí s následkami globálneho otepľovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 Štyri ročné obdobia sa nám pomaličky pred našimi vlastnými očami a na našu ne­výs­lovnú radosť premenili ponajprv na večne zelenú jar a plodné leto prinášajúce do ne­ná­sytných vreciek chamtivých obchodných reťazcov milióny za tuzemskú úro­du šťav­natých melónov, sladkých ananásov, chutných pomarančov a žltučkých ba­ná­­nov a po nejakom rôčiku sa nám nenápadne, no s o to zákernejšou neúnavnosťou a in­ten­­zitou zmenili krvopotne zavlažované hriadky zeme na dopukanú tvrdú pus­ta­tinu, z ktorej okrem pár suchých stebiel nevyklíči zhola nič.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Poriadny Slovák sa ale malých životných prekážok nez­­ľakne, v drevenej skrini po babke vyhrabe starý plecniak z dôb pred­kapi­talisticko postkomunistických, nahádže doň zopár posledných zavá­ra­ných pohárov marhúľ, obrovský zápisník a tucet zastrúhaných ceruziek značky koh-i-nor číslo dva a z po­lo­rozpadnutej stodoly za domom sa na dávno zakázanom dvojplošníku s veselou mysľou vypraví do krajín tropických a subsaharských, teda do takých končín sveta, kde ľudia žijú odnepamäti v nehostinnom prostredí púšte, bushe a savany, a horlivo sa domorodcov povypytuje na spôsob ich obživy a s do­jem­ne podlízavou milotou od nich vymámi pramene ich bohatstva. A hor sa do vlasti s notesom plným cudzích nápadov a vylepšení. Tam potom nakúpi hektáre suchej pôdy a o niekoľko rokov je z neho milionár zarábajúci na výrobkoch s vysokým obsahom výťažkov z aloe vera a v klimatizovanej vile sa potichučky, celkom neba­dane uškŕňa pri predstave plynulého toku peňazí putujúceho na jeho bankové konto.   

SkryťVypnúť reklamu

 V noci potom šepká manželke do ucha veľké pravdy o svete, ktorý už za tie stá a tisícročia sužovalo toľko neduhov, proti ktorým nikto nič nez­mo­hol, a kladie jej rečnícku otáz­ku, prečo by sa nemal nechať unášať prúdom udalostí, ktoré aj tak už nik na tomto svete nemôže zvrátiť a popritom si na nich aj trochu zarobiť. Žiť sa predsa musí, zamrmle takmer nez­ro­zu­mi­teľne tesne pred tým, ako definitívne zaspí a manželka ho chápe, pretože myslí na svoje malé deti a na nový účes, šaty a to­pán­ky, ktoré ešte nik nevidel. Žiť sa musí, pomyslí si aj ona a zaspáva.

 Taký je obrázok ušľachtilosti duše ľudomilného a bratského Slováka. Každý večer sa po­modliť, aby mu tam hore niekto podržal teplé miestočko a kaž­dý deň opäť s mys­ľou nezaťaženou a bodrou vyrábať, kupovať, používať, odha­dzo­vať a vypúš­ťať všet­ky tie Kingove Prepotrebné veci, ktoré svoju pravú tvár odhalia až na súmraku dňa.  

Katarína Petoczová

Katarína Petoczová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentálne bojujem s lenivosťou, rozmýšľam o živote a kujem pikle. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu