tabaková chalúpka

Kde bolo tam bolo, stála raz na jednom dvore počestného slovenského občana tabaková chalúpka. Ocitla sa tam náhle a takmer nečakane, svojou prítomnosťou prekvapila nejedného člena rozvetvenej rodiny. Nespočetné množstvo obrovských zelených tabakových listov prepichnutých tenkým drôtom neurčitej akosti a veku visí pod prečnievajúcou polorozpadnutou strechou bývalej kôlničky. Jej pôvodný účel pravdepodobne nebol pre majiteľa natoľko dôležitý, aby ho s pokojným srdcom neobetoval novej, oveľa potrebnejšej idei.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 Fajčiť. Fajčiť veľa a s pôžitkom. Fajčiť veľa, s pôžitkoma lacno. To sú požiadavky dnešnej doby, tak kruto nežičlivej, ba ažškodoradostne neprajúcej fajčiarom. Taká malá tabaková plantáž na záhradke zadomom sa veru oplatí každému ekonomicky zmýšľajúcemu konzumentovi tabakovýchvýrobkov. Ošmeknúť tabakových barónov a magnátov, ktorí svoje peknenakôpkované milióniky veľkoryso utrácajúna výskum pľúcnych ochorení, vypestovať si svoj vlastný tabak, piplať sas každou malou rastlinkou, s vedomosťami botanika sledovať jej vývina nárast do gigantických rozmerov je pocit takpovediac povznášajúci.Hrdosť fajčiara, ktorý si ušúľa cigaretu z vlastného tabaku prevyšujehrdosť staviteľov mostov, sochárov či pôrodníkov. Pľúca sa im nenadúvajú už ibadechtom, odrazu sú plné hlaholu o vlastnej sebestačnostia šikovnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 A tak si chalúpka tabaková žije svojím rušným životom na dvorejedného z počestných slovenských občanov mysliac si, že sa stalanenahraditeľnou súčasťou, ba dovolíme si tvrdiť, že i zmyslom ďalšiehofajčiarovho bytia. Môže byť pyšná, nafukovať sa pred garážou i kurníkom,veď všetka gazdova (plantážnikova) pozornosť sa upriamila výhradne na ňu. Tráviv nej takmer každú minútu svojho vzácneho času, dokonca i v nocijeho kroky zablúdia do bývalej nenápadnej, nepovšimnutej kôlničky.

 Myto však vieme. Nik nám to tajomstvo nemusel povedať, a predsa všetci akosisvorne tušíme, že jedinou zásluhou malej drevenej búdky je jej chládok,v ktorom sa bezcenné vlhké tabakové listy premieňajú na neoceniteľnékrehké zlatisté zázraky. Buďme ale veľkodušní a ponechajme chalúpke jejpocit dôležitosti. Veď je to také príjemné, myslieť si, že sme pre niekohonenahraditeľní.

Katarína Petoczová

Katarína Petoczová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentálne bojujem s lenivosťou, rozmýšľam o živote a kujem pikle. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu