Teroristické útoky ako zdroj neistoty vo vzťahoch

Spoločne nazrieme na vývoj neistoty, ktorý je ovplyvnený mnohými faktormi, ako aj divokým dianím v Európe. Nazrieme do pocitov osamelosti ako jedného z príčin neistoty pri nadväzovaní a udržiavaní nových kontaktov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Úvod

Článok nás povedie vývojom neistoty u človeka. Rozoberieme vysvetlenie neistoty vo vzťahoch od malička až po súčasnosť. Budeme nadväzovať na dnešné konflikty sprevádzajúce divoké dianie v Európe, ktoré nemá historickej obdoby. Rozoberieme pojem neistota ako širokú oblasť, ktorá má zároveň dosah na konkrétnu časť života človeka. Necháme sa vtiahnuť do víru zaujímavých vysvetlení a názorov. Nájdeme mnohé varianty neistoty, bez ktorých by bolo nemožné budovať vzťahy v 21.storočí.

Detstvo

Predstavte si, že máte malú dcéru či syna – pre mnohých z nás je to už realita, pre mňa osobne len skúsenosť popri súrodencových deťúrencoch. Zrazu, len tak z ničoho nič, uprostred prechádzky ste atakovaní zdanlivo jednoduchou detskou otázkou: „Mami, oci, prečo keď som sa hrával pred bytovkou s mojimi kamarátmi a ešte nechodil do škôlky, nebál som sa? Prečo je to teraz v škôlke iné ako predtým pred bytovkou?“ Dieťa, hrajúce sa s ostatnými deťmi, nikdy ktoré nemalo núdzu o kamarátov, poznalo ich odmalička a nebálo sa. Zrazu v škôlke začne pochybovať, uvedomuje si dôležitosť nadviazania vzťahov. Premýšľa o sympatiách kamarátov. Nie je si isté, či pri každom konflikte sa postavia na jeho stranu. V procese naberania nových vzťahov je obdobie vyhľadania tých správnych kontaktov dlhšie. Deti začínajú byť neisté, či nezmenia názor, čo im vyhovuje, ba dokonca zažívajú nevysvetliteľné pocity neistoty. Vysvetlení je mnoho a zároveň málo. Proces socializácie začína už v nadväzovaní prvých vzťahov. Pri akomkoľvek náznaku novej skúsenosti, práve deti začínajú vnímať a pociťovať najrozmanitejšie vplyvy doteraz prežitej skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neistota vo vzťahoch

 Neistota vo vzťahoch, je jedným z najobľúbenejších pojmov súčasného sveta. Niektorí z nás v rýchlom životnom tempe túto neistotu nevnímajú, neuvedomujú si ju. Neustály zhon v práci nám nedovoľuje rozvíjať pocity. Emócie sú vnímané ako nedostatok profesionality, slabosti. Zvykneme sa tváriť, že takto nám to celé vyhovuje. Sami seba presvedčíme, že takto to má byť, iná cesta neexistuje. Predsa žiadna neistota navôkol nejestvuje.

 Samota je jedným z faktorov, ktoré tento problém podporujú. Súhlasím s názorom, že mnohokrát sa to deje výlučne zámerne. Považujeme ju za nevyhnutnosť, zvykáme si diskutovať sami so sebou, tešíme sa z vlastných nápadov a myšlienok potichu, aby náhodou svet o tom nevedel.

SkryťVypnúť reklamu

 Nazrime však do extrému dneška – mladí ľudia, budúcnosť predo dvermi. Áno, mám na mysli aj tých rozvedených, s potomstvom a zlými skúsenosťami s exmanželmi, skúsenosti s dlhotrvajúcimi ťahanicami sa na súdoch, zvady o opatere detí.

 Práve títo ľudia majú „pokrivené“ názory na život, sú neistí, málo toho chcú, nebudujú si žiadne spoľahlivé vzťahy navôkol. Žijú zo dňa na deň, bez ambícií a životných plánov. Vlastnú osamelosť ospravedlňujú rozmanitými výhovorkami typu: „u mňa by to inak nešlo, partner by si nevedel zvyknúť na môj život, nerozumel by si s deťmi, bolo by problematické skĺbiť naše životy, aj tak by sa to časom rozpadlo, nefungovalo by to a podobne. Nechcem rozoberať iba partnerské vzťahy, ale toto isté vieme obrátiť aj na všetky ostatné vzťahy medzi priateľmi, kolegami. Existuje mnoho prekážok, ktoré nám bránia čosi dosiahnuť, avšak dôležité je chcieť ich prekonávať.

SkryťVypnúť reklamu

 Nesúhlasím s názorom, že osamelosť možno ospravedlňovať. Samota je prospešná pre každého človeka. Prospešná na utriedenie si myšlienok, názorov, skúsenosti. Upozorňujem, že nebezpečnou je samota dlhodobá. Tu môžu vzniknúť chorobné výbuchy myšlienok – dobrým príkladom sú malý násťročný nábožensky sfanatizovaní chlapci, ktorí sa ukazujú v televízii so zbraňami, a ktorým sa v živote dostalo iba samoty, bez akéhokoľvek vysvetlenia inakosti. Jedinci, ktorým sa dostalo iba čiastočné vysvetlenie pravdy, páchajú činy, za ktoré sa budeme v Európe ešte veľmi dlho hanbiť a zapísali sa do čiernej kroniky ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu

 Vzťahy človeka rozvíjajú v každej rovine: súkromnej, spoločenskej i profesionálnej. Je dokázané, že aj tá najjednoduchšia sociálna interakcia dokáže v našej mysli zanechať pozitívnu stopu. Ako príklad uvediem dobrovoľníkov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na pomoci napríklad v psychiatrických klinikách, alebo v tzv. starobincoch. Mnoho ťažkých stavov práve tam nedovoľuje, aby sa daný dobrovoľník rozvíjal v rámci myšlienok. Aj napriek tomu ich táto práca napĺňa, ba dokonca je viac ako užitočná. Pri ťažkých zdravotných stavoch a osudoch rôznych ľudí, si vieme rýchlo uvedomiť trvajúce životné pravdy, na ktoré by sme klasickým spôsobom života nikdy nedospeli.

 Len na okraj témy: Je zaujímavé zistenie, že ľudia v ťažkých psychických stavoch, či životných podmienkach nepoznajú neistotu ako čosi čo ničí vzťahy. Prečo? Práve preto, lebo si neuvedomujú náležitosť situácií, neuvedomujú si následky ani súvislosti medzi nimi a okolím. Vidíme, že neistota sa prejavuje v menšom meradle u jedincov, ktorý sú mentálne nevyspelí. Neistota teda pracuje v súlade s prežitou skúsenosťou.

Tvrdenie verzus prax

 Jedna moja známa tvrdí, že nenávidí neistotu vo vzťahoch ako pojem. Nechcem rozoberať jej súkromný život. Predsa len vidím súvislosť medzi touto osobou a témou, ktorá sa jej bytostne týka. Už pri náznaku témy vzťahy a neistota v nich, zo seba vyhŕkla, že nenávidí neistotu. Nenávidí, že je všade a dotýka sa každého a všetkého. Po mnohých a dlhých diskusiách ju pomenovala ako a budem citovať: neistota má širokospektrálne uplatnenie, ale iba jednovýznamového charakteru. Čo tým presne myslela? Znie to zložito a chaoticky, pomyslela som si najprv. Celá táto osoba je plná extrémnych bodov od hora nadol. Pri hlbšom zameraní sa na problematiku, sa toto tvrdenie postupne potvrdilo. Bolo zaujímavé zistiť, že toto tvrdenie nebolo ani nepravdivé, ani zložité.

Širokospektrálne uplatnenie – áno je všade. V Európe ho cítime intenzívne. Je zmietaná prílivmi tisícok utečencov, čeliaca teroristickým útokom, nehovoriac o vlastných vnútroeurópskych problémoch. Neistota sa vkráda do každého kroku a pociťujeme ju omnoho viac ako v minulosti. Útoky v Paríži, strieľanie do ľudí, ktorí sa šli nevinne zabaviť, odreagovať sa v piatok večer do mesta. Každému z nás prúdi v žilách divná krv, keď si uvedomíme, že robíme presne to isté ako oni. S rozdielom, že oni už nie sú medzi nami alebo nikdy nezabudnú na nevinný piatkový večer. Cítime sa nepríjemne pri ľuďoch, ktorí vyzerajú len trošku inak, ako sme zvyknutí, premýšľame nad tým, že určite nebudú „čistí“, čo ak niečo chystajú, bojíme sa púšťať svoje deti samé do školy, sledujeme všetko okolo nás. Auto parkujeme v rušnej časti ulice, sledujeme všetky správy, skrátka sme opatrní.

 Neistotu vidíme na ulici, v školách, v dopravných prostriedkoch, dokonca je hlboko zarytá v našom povedomí. Je to široký pojem, ktorý nájde uplatnenie všade, kde je prežitá určitá negatívna skúsenosť.

Zhrnutie

 Na začiatku článku som chcela poukázať na to, že neistota začína od útleho veku. Dieťa, ktoré malo jedinú skúsenosť hrať sa so susedmi na ihrisku, zrazu prišlo do škôlky. Tam nabralo skúsenosti a zapamätalo si, že nie všetky deti sú kamarátske, milé, nestoja pri ňom a vždy mu nie sú oporou. Dieťa nerozumelo pocitom úzkosti, zrazu sa stalo neistým, uvažovalo, či ho vlastní spoluhráči pri hre nezradia. Neistota postupne vekom prekvitá. Jej intenzita je ovplyvnená podľa toho čo zažijeme, akými ľuďmi okolo seba sa obklopíme. Svojimi znalosťami a prácou na sebe sa snažíme ju ovplyvňovať. Ako dobrý príklad nám poslúžia pracovné pohovory. Čaká nás síce neistý výsledok, ale my chceme pôsobiť ako suverénny, cieľavedomí uchádzači, chcejúci napredovať a vyžarujeme zo seba istotu dobrej voľby.

 Ja osobne pripúšťam, že neistota je širokospektrálny pojem, čo sa týka využitia a uplatnenia v praxi. Zároveň sa neprikláňam k tvrdeniu mojej známej, že má jednovýznamový charakter. Podľa mňa tým smerovala na následky vyplývajúce z neistoty, na pocity a emócie nasledujúce po určitej novej skúsenosti. Jej obavy z neistoty sa rozvíjali na základe doby pretkanej ľuďmi bez duše, ľuďmi ako strojmi, mašinami na výrobu niečoho len fyzického. Neistotu chápala v jedinom význame – ako samotu, opustenosť, ktorú sama nechce alebo nedokáže zmeniť.

 Neistota ruka v ruke s istotou tvoria harmonický životný celok. Na základe vlastných prežitých skúsenosti som za tvrdenie, že neistota tu je, bola a bude stále. Na základe nej viem posúdiť a dopriať si pocity istoty. Preto neistota nielen vo vzťahoch, je v určitom zmysle nám všetkým prospešná.

 Zhrnula by som to do zopár životných otázok, ktoré by si mal položiť každý z nás. Odpovede hľadajte vo svojom vnútri a najlepšie bude v pohľade na vlastný život. Je neistota čosi, čo viem aspoň určitou časťou premeniť na pozitívnu energiu? Má neistota dôležité miesto v mojom živote? Bojujem proti následkom neistoty? Robím všetko preto, aby sa minimálne v mojom živote neistota premenila na istotu?

Petra Pichnarcikova

Petra Pichnarcikova

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som pracujúca, mladá žena, ktorú veľmi baví zamýšľať sa nad životom a písať rôzne úvahy z oblasti spoločenského života a diania naokolo. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu