Dokonalosť alebo peklo zo života?

Dokonalosť dokáže z nášho života urobiť peklo. Najsmutnejšie je, že si ten proces ani neuvedomíme. Príde to na nás až vtedy, keď nám čosi v živote nevyjde podľa predstáv, keď si sám život vyberie vlastnú cestu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dokonalosť dokáže z nášho života urobiť peklo. Najsmutnejšie je, že si celý ten proces ani neuvedomíme. Príde to na nás až vtedy, keď nám čosi v živote nevyjde podľa predstáv, keď si sám život svoju cestu upraví iným smerom ako sme to chceli my. Sú životné udalosti, ktoré nás prinútia zastaviť sa a zamyslieť sa nad vlastným fungovaním.

Vieme čo chceme? Vieme kam smerujeme? Tieto otázky si kladie mnoho z nás a častejšie ako verejne priznáme. Sami sebe sa snažíme nahovoriť, že sme cieľavedomí, že vieme čo chceme od života, ba dokonca aj ako to chceme. Pravdou je, že hlavne my – ženské pohlavie - mávame obdobia, keď máme chuť so všetkým tresknúť, buchnúť dvermi svojej domácnosti a odísť hoci aj na vesmírnu cestu na celý rok, jednoducho chceme ujsť z denno-denného kolotoča povinností.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten pocit, keď sa cítime doma zbytočné, mávame depresiu zo života, lebo sa nám nepodarí večera, nedokážeme byť príjemné, usmievavé lebo práve nevládzeme, nemáme na to náladu. Stáva sa nám, že po večeroch doslova padáme do postele, od vyčerpania ani nevieme svoje meno a manželovi, partnerovi ledva povieme dobrú noc. Slovné spojenie „dobrú noc miláčik“ často povieme, len aby vedel, že ho vnímame, že je pre nás dôležitý, aby sa nesťažoval, že si ho nevšímame a aby sme neurazili jeho mužské ego. V skutočnosti len dúfame, že ráno budeme plné energie a opäť budeme všetok svoj voľný čas venovať domácnosti, deťom, rodine, práci. Evokuje to vo mne, že často prekračujeme vlastné hranice síl, zle si určíme priority, lebo chceme mať všetko na sto percent čisté, upratané, navarené. Zhrniem to: chceme byť dokonalé, lebo veď aj suseda to zvláda, hentá celebrita v telke, musím aj ja.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonalosť nás doslova oblieha z každej strany a na ženy je vyvíjaný tlak z každej strany. Tu by som vedela zabŕdnúť aj do emancipácie, takto sme to chceli? Byť ženami a zároveň stíhať a robiť to čo chlapi? Určite sme prekročili všetky hranice a je to nesplniteľné zvládnuť povinnosti oboch pohlaví.- Popri všetkom, čo robíme, čo cítime, čo dávame svojej rodine, nestíhame ani pomyslieť nato, že by sme niečo nestihli respektíve niečo neurobili a odložili na druhý deň. Pritom je to jednoduché, občas stačí povedať okoliu nevládzem, dnes sa venujem iba sebe, dorobím to zajtra alebo keď budem mať čas. Možno by sme si mali konečne uvedomiť, že dokonalosť je iba sebaklam. Žiadna z nás nedokáže mať úplne všetko v poriadku a pritom sa cítiť skvele, oddýchnuto. Musíme pochopiť, že nie všetko dokážeme urobiť za jeden deň. Je fajn určiť si priority, a to klišé – napísať si ich na papier, často pomôže pri určení si, čo cez voľný čas stihnem a čo už je nad moje sily. Po večeroch predsa nemusím padnúť do postele bez seba, bez toho, aby som sa tešila z prežitého dňa, bez toho, aby som objala partnera a vychutnala si chvíľku iba pre nás dvoch.

SkryťVypnúť reklamu

Milé pracujúce žienky, obetavé mamičky alebo rozlietané lastovičky: mám pre vás dobrú radu, ktorá plynie z môjho uponáhľaného života. Aj napriek tomu, že sú dni, keď stihnem všetky činnosti, ani raz som nemala pocit, že sa blížim k dokonalosti. Ani raz som nemala dobrý pocit z toho, že síce všetko je doma dokonalé urobené. Práve naopak, čím viac som toho počas voľna urobila, tým viac som mala pocit, že je ešte ďalších tisíc vecí, ktoré som nestihla. Kašlime na okolie, ktoré nám vtláča aj prostredníctvom médií dokonalý obraz, ako by mal život jednej ženy vyzerať a čo všetko by mala robiť, aby stíhala byť aj matkou, aj skvelou partnerkou, úžasnou gazdinou. Vážme si viacej sami seba, vstúpme si do svedomia a život žime. Zahoďme do koša obraz dokonalosti, je na nič a v podstate nereálny. Tešme sa z každého dňa, ktorý nám stále prinesie čosi iné, či už radostné alebo bolestné. Nestrávme najkrajšie roky svojho života zničujúcimi predstavami a budovaním „dokonalosti“.

Petra Pichnarcikova

Petra Pichnarcikova

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som pracujúca, mladá žena, ktorú veľmi baví zamýšľať sa nad životom a písať rôzne úvahy z oblasti spoločenského života a diania naokolo. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu