Pred 30 rokmi opustil Nelson Mandela väznicu na Robben Island

31. marca 1982 opúšťa politický väzeň Nelson Mandela prísne stráženú väznicu na ostrove Robben Island. Jeho odchod ešte neznamenal slobodu. Na tú si musel počkať ďalších 8 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Smutne známa politika apartheidu v Juhoafrickej republike bola oficiálne nastolená roku 1948, kedy sa vlády ujala Národná strana pozostávajúca z Afrikáncov, potomkov protestantských osadníkov z Holandska i Belgicka. Nastala rasová segregácia obyvateľstva a diskriminácia, ktorá poznačila dejiny tejto krajiny. Černošské obyvateľstvo malo obmedzené občianske i politické práva. V krajine sa zo strany diskriminovaného pôvodného obyvateľstva začala prebúdzať vlna odporu podporovaná politickou stranou Africký národný kongres. Jeho členom bol aj Nelson Mandela. Organizovali bojkoty, štrajky, občiansku neposlušnosť, ale všetko bez násilia a použitia zbraní. Vzor videli v Gándhim. Sila strany rástla a preto ju vládnuca Národná strana zakázala. Mandela spolu so svojimi spolubojovníkmi pokračovali v činnosti tajne. Najvyšší predstavitelia krajiny sa ich snažili zdiskreditovať a nastoliť poslušnosť zo strany búriaceho sa obyvateľstva. Nepodarilo sa. Po zdĺhavom procese v Rivonii bol Mandela spolu s ďalšími siedmimi obžalovanými odsúdený na doživotie za organizovanie ozbrojenej vzbury proti režimu s cieľom zvrhnúť vtedajšiu vládu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väzenské číslo Nelsona Mandelu bolo 466/64. Bol v poradí 466 väznom na izolovanom ostrove Robben Island, kde sa nachádzali prevažne politický odporcovia a nežiadané osoby vtedajšieho režimu. Číslo 64 znamená, že sa do väznice dostal v roku 1964. Zaradili ho do skupiny D, tej najprísnejšej a najdegradujúcejšej. Nemal prístup k rádiu, novinám, do obchodu. Listy mohol dostávať len dvakrát ročne, ale nemohli byť dlhšie ako 500 slov a prechádzali kontrolou prípadne cenzúrou, až kým sa k nemu dostali. Návštevy mohol prijímať len raz za šesť mesiacov. Nemohli trvať dlhšie ako pol hodinu. Už to bolo dostatočne krutý trest, keďže Nelson mal v tom čase manželku a deti. Celé dni ťažko pracoval vo vápencovom dole na priamom pálivom slnku. 14 rokov spal len na tenkej podložke položenej na zemi. Až v roku 1978 mu povolili posteľ, dokonca i poličku na knihy a stôl. Ponižujúce bolo aj to, že černosi boli považovaní za najnižšou vrstvou vo väzení. Nesmeli nosiť spodnú bielizeň ani ponožky. Aj takto ich chceli potupiť. Mandela strávil v týchto neľudských podmienkach pekelných 18 rokov svojho života. Je až udivujúce, že napriek všetkému zlému neklesol na duchu a nezanevrel na svoj národ. Aj z väznice pokračoval v boji proti rasovej segregácii a jeho reputácia ako čierneho bojovníka za práva svojho národa rástla aj za hranicami Juhoafrickej republiky.

Skryť Vypnúť reklamu

31. marca 1982 Mandela opustil Robben Island, aby bol prijatý do väznice Pollsmoor na okraji Kapského mesta. Špekulovalo sa, že presun súvisel s obmedzením Mandelovho vplyvu, ktorý mal na ostatných väzňov na ostrove. Vláda tvrdila, že umiestnenie na pevninu bolo z dôvodu lepšieho vyjednávania medzi nimi a Mandelom. K samotnému rozhovoru medzi oboma stranami došlo až roku 1985. Dialóg trval štyri roky a medzitým tlak zo strany verejnosti a zahraničia rástol. Požadovali okamžité prepustenie Nelsona Mandelu. V roku 1989 úradujúci prezident Botha, ktorý súhlasil s politikou apartheidu, dostal mŕtvicu a bol nahradený De Klerkom. Nový umiernený prezident oznámil Mandelovo prepustenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Po 27 rokov strávených vo väznici bol 11. február 1990 dňom, kedy sa Mandela konečne dostal na slobodu.

Simona Pfefferová

Simona Pfefferová

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec vraví, že som horšia ako kočovník. A kočovníkom by som vlastne aj chcela byť. Túlať sa po svete, prespávať pod šírym nebom a spoznávať ľudí...www.spfeffer.com Zoznam autorových rubrík:  MarokoNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu