Ideológia dokonalého profesora

Vlečie sa to už po stáročia. Študenti a žiaci frflú na neschopných profesorov a profesori zase nemôžu vystáť terajšiu generáciu žiakov ktorí majú všetko v pupku - aj ich vysoko dôležité prednášky na hodinách. Rozhodne netvrdím ako študentka, že vina je iba na ich strane. Mládež po tie roky pozabudla na slová ako disciplína, sú drzí (čo na srdci to na jazyku, nie?), oplzlí, neposlúchajú a nerešpektujú autority, teda jednoducho povedané robia si, čo sa im práve uráči.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

No vysokú úlohu tu zohráva aj vplyv učiteľov. Sú učitelia čo aj zo grupy amazonských opíc dokážu urobiť stádo poslušných baránkov. Tak dobre. Zas nebuďme takí idealisti. Alespoň sa im priblížiť. Zaujímalo by Vás, milí profesori, ako to niektorí vaši kolegovia dokážu? Tak sa nesnažte zúfalo snažiť kopírovať ich chovanie (väčšinou to akurát vyzerá dosť zvláštne). Týchto pár riadkov je určené hlavne Vám.

Priorita číslo 1, ktorú si musí každý profesor zapamätať je nájsť zlatú strednú cestu v správnom prístupe k žiakom. Áno my žiaci milujeme vašu prehnanú zhovievavosť či kamarátske chovanie v zmysle „veď aj ja som bol raz mladý..“, ktorý chápe naše nechutenstvo k písaniu poznámok, robenia si domácich úloch...proste všetkému, k čomu treba vydať aspoň minimum nálady. Ale k čomu nám to je dobré keď na maturitách respektíve v živote nebudeme vedieť ani tie potrebné základy, ktoré sme sa mali naučiť na hodinách? Čo sa týka tohto, takýto učiteľ svojím liberálnym štýlom vyučovania ľahko stratí svoje autoritatívne postavenie, žiaci jeho slová berú na ľahkú váhu a na hodinách vládne úplná anarchia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opačným prípadom je vyučujúci , ktorý to už so svojím nepreniknuteľným autoritatívnym prístupom preháňa. Vytvára na hodinách atmosféru totalitného systému. Je nekompromisný, alebo inak nazvaný autokratický, ktorý si ani za nič nepripustí svoj omyl (poznáme, učiteľ má vždy pravdu). K týmto typom my žiaci zriedkakedy zaujmeme pozitívny postoj, keď sa jeho hodín bojíme ako čert sväteného kríža. Veď jeho predmet je ten jediný správny, ktorý v živote naviac potrebujeme a musíme ho všetci ovládať na 110 percent. A nie je nič horšie, než keď žiak v škole pasívne sedí a učiteľ pred tabuľou sa do neho snaží naliať vedomosti. Môže to vyústiť až k vybudovaniu odporu k danému predmetu a jeho všemožnému sa vyhýbaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

To bolo dosť z toho čo sa týka prístupu. Teraz to zoberieme z hľadiska osobnosti ako takej.

Ako vidím dokonalého učiteľa? Vodcovský typ s nenúteným vystupovaním, ktorý skvie v každej situácii a jeho žiaci hltajú každé jeho slovo. Je to človek, ktorý so svojím rešpektom a múdrosťou dokáže inšpirovať davy ľudí, a byť tým, koho chcú ostatní nasledovať. Jednoznačne to musí byť niekto, kto v nás predstavuje akýsi vzor, či ktorého schopnosti a vlastnosti obdivujeme a snažíme sa k nim priblížiť. Nazrime teraz očkom do histórie a pripomeňme si známych mysliteľov a učiteľov ako Sokrates ktorého verným nasledovateľom bol Platón a Platónov zas Aristoteles. Čím boli títo ľudia výnimočný, keď na ich akadémiách a školách mali najmenej toľko obdivovateľov ako dnešné slávne„pop stars?“ Jednoducho, vedeli sa dostať hlboko pod kožu človeka a udať smer jeho myšlienkovým pochodom svojou výrečnosťou, presvedčivosťou a múdrosťou. Vzbudili prirodzený rešpekt a obdiv u svojich stúpencov, ktorý sa nebuduje využívaním moci svojej nadradenosti nad študentmi.

Jana Pindiaková

Jana Pindiaková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek ktorý sa chce podeliť o svoje názory a dojmy Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu