S poctivosťou sa dostaneš málokde, s prezieravosťou všade

Na začiatok otázka. Čo sa ti dnes oplatí viac, ako chovať sa ako sviňa? Už všetci vieme, že imidž matky Terezy sa v dnešnom svete moc nenosí. Čo nám tlačí spoločnosť do hlavy.. musíš manipulovať, podplácať, podliezať, klamať a chovať sa nečestne. Nájsť si svoju skupinku navlas rovnakých prívržencov, ktorí ťa v tom ešte podoženú. A si pán. A ešte aký! Vybuduješ si rešpekt a nikto sa ti ani neopováži skákať po hlave, či nevyhovieť tvojej veľaváženej požiadavke, o čo horšie je, že každý ťa pre schopnosť dostať sa všade a mať všetko, po čom zatúžiš, závistlivo obdivuje a tak aj tí najlepší vybočujú zo svojej cesty, len aby ťa nasledovali.

Písmo: A- | A+

V dôsledku toho je svet preplnený korupčnými pľuhami a ľuďmi, ktorí už dávno zistili, ako využívať svoju moc jedine v prospech seba. To je napríklad dôvodom zlej politickej situácie na Slovensku – nováčikovia, ktorí sa dostanú k moci, pochopia, že to že budú hrabať pre ostatných im nikdy nevynesie toľko výhod, aké majú ich kolegovia. Už je to tak, človek je od prírody tvor egoistický, s potrebou najprv sa postarať o seba, až potom o blaho druhých. Úprimne, v tejto dobe je len málo menej zabezpečených ľudí, ktorý by obetovali aspoň centík tým, ktorí to naozaj potrebujú (porátam ich na prstoch rúk a i to sa musím tuho zamyslieť..).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je paradox, obdivujeme mocnosti za miliónový príspevok na charitu. Áno, možno sa im už tie peniaze zunovali, alebo si chceli jednoducho urobiť očko, pozdvihnúť sa v spoločnosti. Takže sa zasa vraciame späť k tomu egoizmu- robili to pre seba a pre obdiv ktorý tým získali. Zaujímalo by ma, koľko boháčov by sa rozhodlo pre anonymných darcov, alebo keby vedeli že ich pri odovzdávaní šeku nenatáča celý štáb kameramanov a fotografov.
Teraz viac k tej priebojnosti. Zažili ste už niekedy pocit, keď ste s hnevom a zároveň aj s nemým úžasom pokukovali po niekom, kto si kruto išiel za svojím cieľom a bez povšimnutia valcoval všetko, čo mu stalo v ceste? Aké oprávnenie mu dovoľovalo takto zachádzať s inými a vám nie? Kypela vo vás zlosť? To bola skrytá závisť. Pocit, že robíte všetko preto, aby ste v niečom uspeli, snažíte sa vyhovieť, spolupracovať, byť empatický, milý, ústretový a v priebehu sekundy vás prevalcuje nejaká asertívna drzá držka, je zničujúci.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale bohužiaľ je to tak. Tento svet už nepatrí hrdinom a popoluškám, ale macoche z Perinbaby, Cruele devil a iným beštiám, ktoré sa najavo hrajú len ako príjemné, úspešné, výbojné a možno trošku viac samoľúbejšie povahy. Hrnú sa vpred, všetko a všetkých chcú ovládať, všade sa dostať. Geniálne vycítia, čo daná osoba potrebuje, či oblbujúce reči, či pár tisíc na ruku, vedia skvele manipulovať s kýmkoľvek, a čo vedia najlepšie, je za sebou úplné zahladiť všetky stopy a zachovať si k tomu nevinný kukuč – tak, aby ich všetci mali radi.

Jednoducho, títo ľudia vedia presne, čo robia. A nám zostáva len sa im ticho prizerať, alebo sa vydať po ich chodníčkoch.

Jana Pindiaková

Jana Pindiaková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek ktorý sa chce podeliť o svoje názory a dojmy Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu