Poctivé pivo opäť v oblakoch

Písmo: A- | A+

Partia ľudí milujúcich hory, dobré pivo a dobrých ľudí sa po tretí raz zišla v rámci tradície výstupov na tatranské končiare.

Po Kriváni a Rysoch sa v poslednú septembrovú sobotu stretli deviati nadšenci na Slavkovskom štíte, aby sa nielen nadýchali čerstvého vzduchu, ale aj potešili turistov dobre vychladeným poctivým pivom z nezávislých pivovarov. Cieľ akcie je jednoduchý, ale o to šľachetnejší. Cestou nahor vyzbierať odpadky, na vrchole čapovať pivo za dobrovoľný príspevok a ten vo finále venovať TANAP-u resp. horským chatám na účely, na ktoré sa tieto peniaze hodia a sú potrebné.

Poctivé pivo zdolalo štíty
Poctivé pivo zdolalo štíty (zdroj: Najvyššie čapované pivo)

„Naše Tatry sú zaplavené pivom. Čapáčika, fľaškáčika či plechovku si môžete dať takmer všade. V každej reštaurácii, na každej horskej chate. Všimli ste si však niekedy, ako často je to naše domáce slovenské pivo? Je toho žalostne málo a to je podľa nás škoda, hoci slovenské pivo je jedno z top pív na svete. Aj preto sme sa rozhodli, že dobré slovenské pivo vynesieme na vlastných chrbtoch na najvyššie slovenské štíty a za dobrovoľný príspevok ho čapujeme ľuďom, ktorí naň majú chuť. A peniaze odovzdáme tu v horách – tam kde splnia svoj účel,“ vysvetlil Jozef Vikarský, jeden z organizátorov akcie.

Urpiner na vrchole
Urpiner na vrchole (zdroj: Najvyššie čapované pivo)

Počasie vyšlo na neskorý september veľmi dobre a ešte lepšia bola atmosféra na vrchole, kde sa vytvorila super partia, do ktorej bol prijatý každý nový turista, ktorý sa ku krížu na Slavkovskom štíte vyšplhal. Päťhodinová túra aj napriek „pivnému nákladu“ na chrbtoch ubehla rýchlejšie, než hovorí značka. Partička si tak stihla vychutnať aj nádherné výhľady na celú panorámu tatranských štítov – od Gerlachu až po Kežmarský štít. Tento rok súdkami piva prispel Banskobystrický pivovar Urpiner, ktorý poskytol aj poháre, pípy a suveníry. Turisti na Slavkovskom štíte boli naozaj milo prekvapení, viacerí z nich sa na vrchole zdržali v príjemnej atmosfére aj dve – tri hodiny. Príjemným prekvapením bola akcia najmä pre dvoch turistov – oslávencov, ktorí ako bonus k fajnovému pivku získali aj hudobný darček v podobe narodeninovej pesničky. Neplánovane sa dokonca podávali aj slovenské špeciality v podobe klobásky, slaniny a parenice. Mnohí turisti odchádzali s poďakovaním za neočakávané spríjemnenie ich výstupu na Slavkovský štít. A pribudli aj záujemcovia o účasť na budúcich ročníkoch, dokonca aj takí, ktorí by radi pomohli aj so samotnou vynáškou. Na budúci rok je plánovaný výstup na Kôprovský štít.

Obrázok blogu

Ak vám je táto akcia sympatická a radi by ste na ňu ešte prispeli, môžete tak ešte urobiť na tejto stránke. A ak chcete mať pravidelné a čerstvé informácie, kde a kedy sa opäť objaví najvyššie čapované pivo, zaregistrujte sa.