Pivovar Sessler

Písmo: A- | A+

Pivovar Sessler povzniesol tradičnú výrobu piva v Trnave Vznik remeselného pivovaru Sessler nadviazal na bohatú pivovarnícku históriu mesta Trnava, ktorá siaha až do 14. storočia.

Posledná zmienka o varení piva však pochádza z roku 1867. Od roku 1872, kedy výrobné priestory kúpil istý pán Sessler spolu so svojimi synmi, sa za hradbami mesta až do dnešného dňa ukrývala sladovňa Sesslerka, v ktorej priestoroch sa vyrába výnimočný slad aj v súčasnosti. Viaceré slovenské remeselné pivovary používajú ako základ na výrobu svojho piva práve tento.

„Prvá várka nášho piva bola uvarená po viac ako sto rokoch 16. apríla 2008. Nápad obnoviť výrobu piva sa zrodil na základe výzvy. Chceli sme dokázať ľuďom, že obnovená staro-nová sladovňa je dobrá, že z nášho sladu sa dá uvariť kvalitné pivo. Odkúpili sme preto výrobnú technológiu od vtedy zanikajúceho pivovaru v Bar

bacane a vybudovali remeselný pivovar,“ vysvetľuje dôvody založenia pivovaru Sessler riaditeľka spoločnosti Dagmar Klasová.

Samotný názov Sessler siaha až do 19.teho storočia. Pôvodne to bol názov čisto sladovne, ktorá bola na mieste v prevádzke desiatky rokov a pomenovaná bola podľa svojho prvého majiteľa, istého pána Sesslera, o ktorého podniku svedčí aj historický záznam z obchodného registra z roku 1872. „Ten výrobu piva nadobro zrušil a pokračoval iba výrobou sladu. Vedomosť, že v našich priestoroch mohol byť svojho času pivovar nás zaujala natoľko, že sme ho nanovo vybudovali,“ spomína na začiatky riaditeľka pivovaru.

Vyvážená receptúra piva už od roku 2008

V Sessleri od počiatku varia tri základné druhy piva, akými sú„jedenásť a polka“ svetlá, „trinástka“ tmavá a „dvadsiatka“ svetlá. S pôvodnou receptúrou hýbali sládkovia počas uplynulého desaťročia len minimálne: „Okrem spomínaných pív varíme aj pivo nealkoholické a tiež chutný nealkoholický nápoj vyrobený zo sladu a chmeľu, ktorý sa volá Pive a. Súkromne tomu hovoríme „detské pivo“, avšak podobný názov nie je legislatívne povolený. Pive a je vlastne pivná vinea, sladká malinovka,“predstavuje produkciu trnavského pivovaru Dagmar Klasová a zároveň vymenúva špeciality výroby, vďaka ktorým je Sessler tak obľúbený: „Počas roku varíme rôzne pivné špeciály, ktoré sezónne obmieňame. Najznámejšie vianočné pivo je určite „dvadsať jednotka“ tmavá špeciál, vďaka ktorému sme získali aj Zlatú pivnú pečať v Českej republike. Veľmi sa darí aj „šesťsladovej dvanástke“, ktorá prichádza na pult 6. decembra, čiže na Mikuláša (6sladová 12tka je slovnou hračkou zloženou z dátumu 6.12. pozn. redakcie). Samozrejme vyrábame tradične aj pivá štýlu Ipa, Apa, poprípade pšeničné pivá. Viac menej sa snažíme vychádzať zákazníkom v ústrety. So silnejšími pivami ideme na trh najmä v zime, tie s menším obsahom alkoholu sú obľúbené zas v letnom období.“

Chuť sladu dominuje

Pivo Sessler sa vyznačuje veľmi špecifickou chuťou. Podiel chmeľov v základnej receptúre je značne znížený a to najmä z dôvodu vyniknutia chuti trnavského sladu, ktorý pivné produkty reprezentujú: „Naše pivo je chuťovo veľmi charakteristické a nezameniteľné. Štandardne je horkosť piva, meraná v jednotkách IBU, približne v objeme 35 v klasických ležiakoch žiadaná. My však máme horkosť piva približne 22 až 25ibu. Robíme to tak z dôvodu, aby bolo vo väčšej miere cítiť naše slady, ktoré sa snažíme prezentovať a aby vo výslednej chuti neprerážala chuť chmeľov,“ popisuje chuťové vlastnosti trnavského piva sládok pivovaru Sessler, Jozef Ozymy. Zvýšenému podielu chmeľu sa venuje pozornosť najmä pri výrobe pív na americký štýl, kde je vyššia horkosť žiadaná.

Ani v Sessleri sa nevyhýbajú novým trendom. Malé remeselné pivovary začínajú vyrastať takmer v každom väčšom meste. Slovami riaditeľky: „Snažíme sa v pravidelných intervaloch vyrábať rôzne pivné špeciály. Väčšinou prinášame zákazníkom dve nové vrchne kvasené pivá, ktoré sa snažíme aspoň jedenkrát za mesiac obmeniť za inú pivnú novinku.“

Pivovar Sessler patrí medzi prvé, ktoré sa pred viac ako desiatimi rokmi začali na Slovensku budovať. A to bolo dôvodom, prečo sa majitelia rozhodli vstúpiť do Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska. V tej dobe nebolo pivovarov na Slovensku viac ako prstov na rukách, preto sa snažili, a do dnešnej doby snažia, držať spolu.

„Pivo je najstarší nápoj na svete vyrobený ľuďmi. Je staršie ako víno. Dá sa skonštatovať, že pivo sa objavilo v časoch, keď sa ľudia začali usadzovať a obrábať pôdu. Pestovaním obilnín a ich zo začiatku nechceným skvasením získali ľudia nápoj, ktorý sa dal piť a spôsoboval radosť. Začali si všímať vznik tohto nápoja a venovali mu patričnú pozornosť. Výroba sa rozrastala a to neuniklo pozornosti kráľov. Pivo sa používalo ako platidlo a samozrejme bolo dodávané na panovnícke sídla. Pivu sa máločo vyrovná,“uzatvorila prehliadku trnavského pivovaru a sladovne riaditeľka Dagmar Klasová.

Kontakt:

Sessler, s.r.o.

Pri Kalvárii 17, Trnava 917 01

Web: www.sessler.sk

Email: predajna@sessler.sk

Tel.: +421 903 844 576

Pivovar Sessler
Pivovar Sessler 
Skryť Zatvoriť reklamu