Čo najlepšie uhasí smäd?

Písmo: A- | A+

To, že pivo v lete osvieži a je ideálnym a zdravým nápojom, už vieme. Tiež je známe, že sa mu nemusia vyhýbať ani dámy. V horúčavách mnohí siahajú nielen po osvedčenej horkej klasike, ale aj po ochutených pivách, tzv. radleroch.

Obrázok blogu

Pivo na bicykel

Pôvodne vznikol názov „radler“ v Bavorsku ako ľahší variant piva pre cyklistov (radler = cyklista z nemčiny), keďže klasické pivo sa v pomere 50 na 50 zmiešalo s citrónovou limonádou. Dnes však ochutené pivá nepoznajú žiadne hranice, od klasickej citrónovej príchute sa rozrástli na ďalšie – grep, limetka, pomaranč, ale aj vanilka, zázvor, višňa, káva či cannabis. Priekopníci piva, Belgičania, sa môžu pochváliť ochutenými pivami „všehochuti“, najpopulárnejšie sú „kriek“, teda čerešňové pivo a „framboise“, pivo malinové. Poslednú dobu sa v Belgicku darí aj pivám s príchuťou kokos a mango.

Urpiner ponúka aj Mojito

Najväčší z nezávislých slovenských pivovarov, Banskobystrický pivovar, ponúka päť druhov ochutených pív. Najobľúbenejší je klasický citrónový radler, ktorý existuje aj v nealko verzii, rovnako ako aj nealko cherry radler, teda višňový. V ponuke majú aj radler s príchuťou Mojito a červený pomaranč. Novinkou je aj pivo so zníženým obsahom cukrov Urpiner Goodlife Diafit, ktoré síce nie je ochutené, ale určite ho ocenia dámy a vyznávači zdravého životného štýlu.

Obrázok blogu

Kaltenecker boduje s kávovým a limetkovým

Rožňavský pivovar Kaltenecker tiež ponúka už asi piaty rok ochutené pivá. Ich výroba sa však pomaly utlmuje na úkor iných, zaujímavejších typov pív. Najúspešnejšie celoročne dostupné ochutené pivo je pivo kávové a v lete sa veľkej obľube teší limetkové pšeničné pivo. V predaji je aj zázvorové pivo, ktoré ale šéf pivovaru Ladislav Kovács neradí medzi ochutené pivá, keďže čerstvý zázvor sa pridáva priamo do výrobného procesu.

Sandorf ponúka chute od výmyslu sveta

Experimentom sa nebránia ani v Prievaloch. Manželia Bilíkovci majú vo svojom pivovare širokú škálu ochutených 12° pív - višňa, čučoriedka, horký pomaranč, mandarínka, limetka, cannabis, cappuccino, zázvor, medový špeciál. Pripomínajú však, že tieto pivá nie sú žiadne malinovky, ale poctivé polotmavé ležiaky s prídavkami prírodných macerátov. Zákazník teda pije klasické pivo obohatené o vôňu a jemný nádych spomínaného macerátu. Najvyhľadávanejším pivom s príchuťou je zázvorové, ženám chutí hlavne príchuť cappuccino a višňa, ale svojich stálych fanúšikov má aj príchuť cannabis. 

U Egídia aj malina

Popradský minipivovar Egídius Brewery čapuje svojim zákazníkom tradičný citrónový, ale aj malinový radler.

V Goleme a u Kastelána to vzdali

Aj keď košickému pivovaru Golem kraľuje žena, typické letné ženské pivá tu nenájdete. Beáta Murková priznáva, že ich výrobu chcela spustiť, no jej sládek, ako aj štamgasti ju odhovorili. Momentálne však majú v letnej ponuke ľahký, voňavý a osviežujúci Aviv 11% s pšenicou. Rovnako pochodil aj Radoslav Valápka, keď ponúkol Oravcom ochutené pivo. Ostali radšej pri poctivom horkom z Kastelána.

Radlery aj v Amerike

Aby ste si ale nemysleli, že radlery sú len európskym výmyslom, tu je pár príkladov spoza veľkej mláky, kde sa takéto pivá nazývajú aj „shandy beers“. Jedným z najlepšie hodnotených radlerov je napríklad Samuel Adams Porch Rocker Radler, ktorý je citrónový. Rovnako aj Curious Traveler, ktorý má príchuť citróna a limetiek či grepový UFO Big Squeeze Shandy z Bostonu.

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu