Čo prinesie rok 2014 nezávislému pivu

Písmo: A- | A+

Rok 2013 bol pre slovenské nezávislé pivo bohatý na udalosti. PIVOBRANA sa rozrástla, z pôvodných 11 členských pivovarov je už 16. V hnutí je priamo registrovaných vyše 3 200 osôb a  na sociálnej sieti nám fandí vyše 4 000 ľudí. Ako vidia predchádzajúci a súčasne aj nastávajúci rok naši členovia?

Obrázok blogu

Podpredseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS) Ladislav Kovács je rád, že verejnosť je stále viac informovaná o existencii malých remeselných pivovaroch s často netradičným sortimentom piva. Je skvelé, že vznikajú stále nové pivovary a tento trend ostane podľa L. Kovácsa zachovaný aj v tomto roku. Úplne ideálne by bolo, aby žiaden z nich nezanikol. Podľa údajov AMNPS medziročne výrazne narastá trend nákupu fľaškového piva z malých pivovarov, čo je na jednej strane veľmi pozitívne, žiaľ na strane druhej, tie najmenšie pivovary zatiaľ z dôvodu absencie primeranej technologickej podpory pre fľaškovanie často nedokážu fľaškovať svoje pivá s dlhšími záručnými lehotami než 14 dní. Väčšinou totiž ide o plnenie nepasterizovaného piva do PET fliaš, čo je limitujúcim faktorom. Pozitívne však je, že mladá generácia hlavne vo väčších mestách, bude aj naďalej vyhľadávať kvalitu nad kvantitou a uprednostňovať nezávislé pivo.

Podľa podpredsedu AMNPS však niekedy chýba dostatok pivných barov a pubov s takýmto sortimentom. „Veľmi ma teší, že sa konečne verejnosť, ale aj odborné kruhy začínajú stotožňovať s tým, že malé pivovary na Slovensku už vyrábajú kvalitné slovenské pivá a veľké pivovary robia skôr komerciu a kvantitu. Zdôrazním slovné spojenie „kvalitné slovenské pivo", pretože na Slovensku sa dlhé roky takéto pivo akoby v očiach verejnosti ani nenachádzalo, keďže synonymom kvalitného piva bolo pivo české," zdôrazňuje Ladislav Kovács a dodáva, že „s nástupom malých pivovarov máme šancu zmeniť tento stav práve MY v segmente slovenského piva. Doba praje teraz nám a to treba využiť. Podobné šance sa neopakujú často."

Anna Vitteková predstavila plány prievalského pivovaru Sandorf na rok 2014: „Chceli by sme náš pivovar rozšíriť a zmodernizovať. Konkrétne by sme radi rozšírili priestory na výrobu piva a aspoň čiastočne ju zautomatizovali. Investovať by sme chceli aj do plničky a nových CK tankov." Ako dodala, každý rok sa snažia prísť s novým pivom minimálne štyrikrát, tohtoročnú prvú pivnú novinku už aj stihli predstaviť. Je ňou Sandorf Porter London 12°.

V oravskom minipivovare Kastelán veľké investície v roku 2014 nepredpokladajú. Ako povedal jeho spolumajiteľ Radoslav Valápka: „Našim základným zámerom je aj naďalej vyrábať kvalitné pivo, ktoré ľudom chutí. Chceli by sme však v tomto roku spríjemniť návštevníkom nášho pivovaru posedenie u nás organizovaním rôznych akcií zážitkovej gastronómie, ako sú napr. domáca zabíjačka, ochutnávky výrobkov miestnych výrobcov, živá hudba a podobne." Sortiment piva ostáva tiež ich tradičný, teda dva klasické ležiaky Thurzo 12° svetlý a Korvín 12° polotmavý, pričom svoju ponuku občas rozšíria aj o nejaký špeciál typu Mníchov, Rauchbier, či iné.

Podobne aj martinský pivovar Victoria každý rok obohacuje svoj sortiment o jeden druh piva. Majiteľ pivovaru Ondrej Čuraj prezradil, že na tohtoročnej novinke sa už pracuje a na výčap by sa mala dostať na jar.

Pivovar Sessler z Trnavy si dal do roku 2014 záväzok chodiť viac na festivaly a ponúkať ľuďom svoje pivo. Tento rok tiež plánujú kúpiť ležiacke tanky a rozšíriť portfólio svojich produktov.

A čo chystá na tento rok jediný nezávislý slovenský priemyselný pivovar? Banskobystrický pivovar Urpiner zostáva pri svojom klasickom úspešnom sortimente - 10, 12, 16, nealko v svetlých pivách, polotmavá 11-ka, tmavá 11-ka, a ochutené pivá Radler a Cherry (alko aj nealko verzie), Red Orange a Mojito. „Plánujeme rozsiahle investície - z ktorých časť už práve teraz prebieha - do modernizácie strojovne a do nových zariadení na fľašovacej linke. Minulý rok sme začali plniť naše hlavné produkty aj do plechoviek, plníme ich zatiaľ v Rakúsku. Obrovský záujem o tento segment potvrdil naše očakávania a preto uvažujeme aj o vlastnej plechovkovej plniacej linke", uviedol Ľubomír Vančo podpredseda predstavenstva Banskobystrického pivovaru a.s.

Skryť Zatvoriť reklamu