Keď pivu vládnu ženy

Písmo: A- | A+

Keď sa povie pivovarník, zrejme niet človeka, ktorému by sa pri tejto myšlienke nevynoril v hlave obraz seriózne sa tváriaceho chlapa v zástere, ktorý na jazyku premieľa svoj čerstvo navarený produkt :-) A to je chyba. Varenie piva bolo totiž už dávno pradávno doménou žien.

Pije celá rodina

Už za Sumerov, odkiaľ pochádzajú najstaršie zmienky o pive, bolo varenie piva výlučne v rukách žien. Bolo to v podstate logické, keďže muži sa starali o príjem a ženy o domácnosť. Ženy si svoje pivá vyšperkovali do úžasných podôb pridávaním rôznych zaujímavých ingrediencií ako napríklad kukurice, tekvice, artičok, ovsa, pšenice, medu či melasy. Pivo nebolo považované za typický alkoholický nápoj ako ho poznáme dnes. Pivo bolo pokrm, ktorý mal svoju nutričnú hodnotu a bol dokonca povinným doplnkom stravy pre vyťažených mužov, ale aj pre samotné ženy, či dokonca deti. Áno, slabšie pivko popíjali aj tí najmenší, keďže mnohokrát bolo pivo hygienickejšie ako voda. Muži ním zapili presolené mäsá a to, čo ostalo, predalo sa ďalej. V prípade zostatku piva, ženy vystrčili pred dom palicu (napríklad rukoväť z metly) a dali tak znamenie, že majú pivo na predaj. Rodiny si tak zabezpečili extra príjem do domácnosti.

Obrázok blogu

Dámy vymysleli slamky

Staroveké pivovarníčky sú dokonca autorkami takej vychytávky, akou je slamka na pitie. Ich pivko totiž kvasilo v hlinených nádobách, kde sa navrchu usádzali rôzne nečistoty, kúsky obilia, či plevy. Sumerky to vyriešili vskutku elegantne - ukuli si slamky (tie majetnejšie aj zo zlata či striebra), ktorými si následne vychutnali čisté pivo naspodku nádoby. Historické záznamy tvrdia, že v 13. storočí varilo pivo len necelých 8 % mužov, ostatné boli ženy. V stredoveku sa vareniu piva venovali ešte stále prevažne ženy, no licenciu na hostinec mohli vlastniť len v prípade, ak boli vdovami. Inak boli krčmy napísané na manželov.

Obrázok blogu

Od nevesty i pri pôrode

Pivo bolo u žien naozaj veľmi populárne, dokonca sa varilo tzv. „pivo od nevesty“, ktoré sa predávalo pred svadbami a výťažky z neho išli do vrecka – koho iného – nevesty. Rovnako nezvyčajné bolo aj pivo s podtitulom „stonajúce“, ktoré popíjali ženy počas pôrodu spoločne s pôrodnými babicami. Svoje by iste vedela povedať aj svetoznáma spisovateľka Jane Austenová, ktorá pri písaní svojich románov určite vypila nejedno „malé chladené“. Pivovarníctvu sa podučila už ako tínedžerka, keď s ním pomáhala svojej mame. No postupne s nástupom industrializácie, varenie piva sa presunulo z domovov do väčších fabrík, z rúk žien do rúk mužov. Taktiež sa obmedzila rôznorodosť piva a unikátne regionálne druhy pomaly zanikli.

Obrázok blogu


Ženy to vidia inak

Dnes je však už toto smutné obdobie za nami a rôznym druhom piva sa opäť darí. Samozrejme, nie je to len vďaka ženám, veď dnes s pivom experimentujú aj muži, vidno to hlavne v malých pivovaroch. Ľudia všeobecne majú záujem o nové, zdravšie potraviny, pivo nevynímajúc. Vyhľadávajú čerstvé ingrediencie, prevažne sezónne. To platí aj pri tých, ktoré sa používajú pri varení piva. Tento trend priam nabáda ženy, aby sa doň zapojili. Veď priznajme si, ženský pohľad a ženská ruka pri varení nie sú vôbec na škodu. Nárast žien v pivovarníctve zaznamenali v Anglicku, kde vraj najlepšie pivá v krajine varia práve dámy. Založili si aj „Projekt Venuša“, ktorý združuje profesionálne pivovarníčky, aby ukázali svoje najlepšie kúsky. „Venuše“ už dohromady navarili 8 vlastných pív. Rovnako aj v Chicagu existuje skupina „Barley´s Angels“ (anjeli jačmeňa), ktorej členky sa stretávajú, vymieňajú si recepty, skúsenosti, ochutnávajú a učia sa nové veci. Ako inak – o pive.

Obrázok blogu

Zdroj: http://realbeer.com/

Skryť Zatvoriť reklamu