Najvyššie čapované slovenské pivo je to nezávislé

Písmo: A- | A+

Až na samý vrchol sa minulú sobotu dostalo poctivé pivo z malých nezávislých pivovarov. Konkrétne na vrchol Rysov, kam ho na vlastných chrbtoch vyniesla partia fanúšikov tatranskej prírody, i nezávislého slovenského piva.

Obrázok blogu

Čapovať pivo na vrcholoch slovenských hôr napadlo Jozefovi Vikarskému už dávnejšie. Ako cestovateľ a svetobežník navštívil množstvo krajín, vyliezol na desiatky pohorí. Nikdy však nezabudol na to, odkiaľ pochádza a svoj pôvod vždy doložil niečím rýdzo slovenským, napríklad pivom. V júni 2015 som sa ocitol na indonézskej činnej sopke Mt. Rinjani, vychutnávajúc si slovenský Urpiner. PIVOBRANA vyhlásila súťaž o naj fotku s poctivým pivom, tak som sa prihlásil a spoločne sme sa dohodli na podpore ďalšieho ročníka výstupu s pivom,“ vysvetľuje J. Vikarský. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2012 na tatranskom Kriváni, kde vyniesol aj s kamarátmi sudy piva a vyčapoval ho okoloidúcim turistom za symbolické dobrovoľné príspevky. Výťažok išiel TANAP-u na obnovu prístrešku na Troch studničkách a na opravu turistického chodníka.

Obrázok blogu

Na Rysy tentoraz partia vyniesla 100 litrov piva od členov Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska, konkrétne z Banskobystrického pivovaru (Urpiner), bratislavského Patrónskeho pivovaru, z liptovského pivovaru Brontvai a svojím súdkom prispel aj podtatranský minipivovar Buntavar. „Táto myšlienka sa mi zapáčila hneď, ako som o nej počul. Je obdivuhodné, že partička mladých nadšencov vyniesla neľahké sudy na svojich vlastných chrbtoch preto, aby poukázali na dve naše slovenské pýchy – hory a pivo,“ s úsmevom hovorí Ľubomír Vančo, predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska.

Obrázok blogu

Aj napriek letnej búrke s krúpami, ktorá pivárov na vrchole zastihla okolo obeda, môžeme povedať, že akcia mala svoj zmysel. Vyzbieranými prostriedkami od turistov zo Slovenska, Čiech, Poľska, ale aj Nemecka sa podporí Tatranský národný park a zároveň sa zviditeľnili pivovary, ktoré bojujú za svoje práva v hnutí PIVOBRANA. 

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu