Pivo ako od Cigáňov

Písmo: A- | A+

Viete, čo je to „gypsy brewing" alebo „contract brewing"? U nás pojem viac známy ako „nájomné varenie piva", u susedov v Česku zase ako „létající pivovar" alebo „pivovar bez pivovaru". Spoločné majú jedno. Chuť na vlastné pivo navarené podľa svojej receptúry v cudzom „nádobíčku" :-)

V cudzom hrnci

Podľa definície varí nájomný pivovarník svoje pivko buď z vlastných surovín (ak sa používajú nejaké špeciálne či netradičné slady, chmele alebo kvasnice), alebo použije suroviny pivovaru, ktorý mu svoje priestory na navarenie piva prepožičia. Pivovar rovnako poskytne aj svojho odborníka - sládka, ktorý do varenia kočovného pivka prispeje svojimi skúsenosťami. Nájomný pivovarník na oplátku poskytne svoj pohľad na pivo, netradičné suroviny či metódy varenia. Legendárnym svetovým priekopníkom takéhoto varenia piva je dánsky pivovar Mikkeller. Jeden z jeho zakladateľov, Mikkel Borg Bjergsø, v rokoch 2006 až 2010 navaril v rôznych pivovaroch viac ako 200 rozličných pív.

Obrázok blogu

Priatelia od piva

Na Slovensku máme prvé lastovičky kočovných pivovarníkov hneď tri. PADRE Craft Brews z Košíc, Hellstork zo Senice a JAMA Craft Brewery zo Slovenského Grobu sú aktívni domovariči, ktorých spája vášeň pre pivo a rozhodli sa predstaviť svoje produkty touto formou aj širšej verejnosti. Nechýba im „drajv" a túžba zanechať stopu v slovenskom pivovarníctve. Preto prví dvaja z nich vymysleli plán a postupne ho napĺňajú. Varenie piva je ich koníčkom, sú nielen kolegovia, ale i priatelia. Spoločne diskutujú o receptoch, dolaďujú ich, navštevujú pivné festivaly a dumajú nad varením piva.

Zo šliapacieho auta do ozajstného

Maroche Hajduk z PADRE Craft Brews prezrádza, že gypsy brewing im dáva možnosť naplniť svoje sny: „Naplno sa prejaví naša kreativita pri vytváraní receptúr, najmä netradičných pivných štýlov ako sú American IPA, American Wheat Ale, Pale Ale." Tiež nadväzujú kontakty a priateľstvá s profesionálnymi pivovarníkmi, spoznávajú rôzne technologické zariadenia, samotný proces výroby piva vo veľkom pivovare, ktorý sa od „hrncovaru" síce jednotlivými fázami veľmi nelíši, ale ako so smiechom vraví M. Hajduk, „je to ako voziť sa na šliapacom autíčku a potom presadnúť do naozajstného auta."

Obrázok blogu

Maroche Hajduk sype chmeľ v Kalteneckeri

Pivo tajných spolkov

Výhody takéhoto kočovného varenia piva sú naozaj nesporné: „Ako domovariči máme možnosť testovať a vylaďovať si svoje receptúry v malých várkach, čo je napríklad pre veľký pivovar menšou nevýhodou. Ak sa pivo nepodarí, s malou várkou neriskujeme, vo veľkom objeme môžu byť následky naozaj nedozierne," hovorí M. Hajduk a dodáva, že takto vyladenú receptúru prinesú do domovského pivovaru. Prvotinou našich kočovných pivovarníkov, PADRE Craft Brews a Hellstork, je séria New World Order Craft Beer Series, pomenovaná podľa tajných spolkov New World Order. Ide o limitovanú várku v štyroch obmenách pivného štýlu IPA, nefiltrovaného a nepasterizovaného, vareného v štyroch rôznych slovenských minipivovaroch, členoch hnutia PIVOBRANA.

Illuminati z Richtára Jakuba

Historicky prvým slovenským minipivovarom, ktorý kočovníkom otvoril svoje dvere a umožnil im navariť si svoje pivo, bol bratislavský Richtár Jakub. Chalani si pripravili receptúru svojho obľúbeného pivného štýlu American IPA, zabezpečili si suroviny ako slad typu pale ale, chmele pochádzajúce z amerického kontinentu a premenili jeden upršaný jesenný deň na krásny zážitok a vynikajúce pivo Illuminati IPA. Maroche Hajduk spomína, že pivo prekvapilo aj ich samotných: „Nečakali sme, že konzumenti zareagujú a vypijú ho za pár dní. Pivo sa čapovalo v dvoch mestách na Slovensku a to našich rodných mestách, v Košiciach a Senici. Pochvalné ohlasy, úsmevy na tvárach po napití, odkazy na sociálnych sieťach nás naozaj prekvapili a vliali nám sily do navarenia ďalšieho piva."

Obrázok blogu

Ukáž Mustáž v Kalteneckeri

Kočovníci z PADRE Craft Brews mali možnosť porovnať malý rodinný pivovar Richtár Jakub aj s najväčším slovenským remeselným pivovarom, rožňavským pivovarom Kaltenecker. V oboch bola atmosféra varenia piva iná, ale rovnako oba boli výnimočné, jedinečné až čarovné. V Kalteneckeri sa zrodilo pivo Mustáž 12° American Wheat Ale, čo je svetlé, vrchne kvasené pivo žiarivej slamovej farby so stredne plným telom. Symbolom piva sú fúzy, pretože Mustáž je šťavnaté pivo, ktoré vyčarí „mustáž" na tvári :-) Keďže prvá várka mala u verejnosti veľký úspech, pripravuje sa čoskoro várka druhá, opäť z dielne Kalteneckera.

Obrázok blogu

Ružový kríž zo Stupavy

Zatiaľ posledným pivkom z dielne kočovníkov, tentoraz spoločne PADRE Craft Brews i Hellstork, je Rosicrucian Imperial Red Ale, nefiltrované, nepasterizované, vrchne kvasené pivo jantárovo- červenej farby, ktoré bolo navarené v polovici marca v minipivovare Stupavar na Záhorí. Toto pivo je chmelené americkými a novozélandskými odrodami chmeľu a bohatosť jeho vôní je zaistená aplikovaním studeného chmelenia. Pikoškou je fakt, že pivo bolo varené „online", čiže domovariči boli pri ňom prítomní cez telefón a sociálne siete. Pripravuje sa aj štvrté pivo zo série New World Order Craft Beer Series a ako povedal M. Hajduk: „Nikde nie je napísané, že sa pri tomto počte aj skončí."

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu