Kozy von, Robohop a iné pivné/slovné hračky

Písmo: A- | A+

Podľa čoho vymýšľajú sládkovia názvy pív? Vzniká najprv pivo alebo názov? Kam chodia pre inšpiráciu? Opýtali sme sa členov Pivobrany.

Vymyslieť trefný názov piva nie je len tak. Môžeme pivo nazvať napríklad „smutná Anča v minisukni“, bude to vtipné a určite zaujme, ale aké bude jeho prepojenie so zlatým mokom? Ako to robia tí najlepší? Čím sa inšpirujú naši známi sládkovia a pivovarníci, aby ich pivá nielen dobre chutili, ale aj dobre zneli? Svoje tipy a triky nám prezradili viacerí z nich. 

Obrázok blogu
(zdroj: oPive.sk)

Hokejista aj kozy

Pivovar JAMA Craft Brewery je známy svojimi netradičnými, často až uletenými názvami pív. Jeho šéf Martin Lučko vysvetlil, že názvy vymýšľa väčšinou on s kolegom: „Niekedy vznikne názov skôr ako pivo, inokedy opačne. Napríklad chcel som uvariť pivo s názvom Tekutý chleba. Tak sa urobilo pšenično ražné pivo, no názov sa upravil na Bochník. Alebo si mali prísť kočovníci uvariť svoju várku, a keďže to na poslednú chvíľu odriekli a všetko bolo pripravené, vzniklo Pivo, ktoré nemalo byť.“ Pri plánovaní letného piva a uvažovaní nad jeho názvom, chalanov inšpirovala letná symbolika. Vzniklo tak trochu sexistické dvojzmyselné pivo s názvom Kozy von. Etiketa s pasúcimi sa kozami v ženskom dekolte hovorí za všetko :-) Fanúšikovia tohto pivovaru sa čoskoro môžu tešiť na jeho „zimnú sestru“ zvanú Kozy dnu. Pivo typu SMASH trefne pomenovali Jarkko Ruutu, po známom fínskom búrlivákovi, bývalom hokejistovi, ktorý v legendárnom zápase pohrýzol svojho súpera do palca. Ľubozvučne znie aj názov APA Smell of Chmell.

Obrázok blogu
(zdroj: JAMA Craft Brewery)

Piešťanské reálie

Piešťanskom pivovare varia pivá ŽiWell. Názvy vymýšľajú spoločne, väčšinou začne sládok a ostatní to upravia, schvália. Do každého jedného sa snažia „prepašovať“ aj niečo lokálne. Peter Demko z pivovaru objasňuje postup: „Často máme ako prvý názov a k nemu dotvárame pivo. Je to pre nás ľahšia a funkčnejšia cesta. Náš prvý názov ale vznikol opačne a je nesmierne originálny. Pivá Desinka Jedenástka boli navarené, mali ísť do predaja, tak sme sa s názvami príliš nebabrali.“ Najpredávanejšie pivo tohto pivovaru sa volá Červená veža a odráža názov kopca priamo nad Piešťanmi v tesnom susedstve slávnych kúpeľov. Aby nebol názov len názvom, pivo má krásnu červenú farbu. V minulosti Piešťanci varili aj ďalšie pivo pomenované podľa kopca a zároveň miestneho hokejového tímu, ležiak Havran. Šalamúnsky príbeh sa viaže k názvu piva Eva. „Náš sládok má maminu Evu, povedal jej, že podľa nej pomenuje pivo. Eva sa volá aj jeho frajerka, ktorej taktiež povedal, že pivo sa volá po nej. Na etikete je zobrazené najslávnejšie kúpalisko mesta, ktoré sa volá, ako inak, Eva,“ prezrádza P. Demko. Ku kúpeľom sa viaže aj vianočný špeciál s názvom Bahno, ktorý aj vizuálne pripomína liečivé piešťanské bahno.

Obrázok blogu

Hebrejská mystika

V košickom pivovare Golem sú názvy pív prepojené so starodávnym príbehom o obrovi Golemovi, ktorý bol ochrancom pražskej židovskej štvrte. Práve preto má každé pivo svoj jedinečný, hebrejský názov. Názvy vymýšľa majiteľka pivovaru Beáta Murková, ktorá ich konzultuje s manželom, i odborníkmi na hebrejčinu. Jedným z nich je jej „adoptívny“ syn Ido, ktorého na istý čas prichýlila v Košiciach z Izraela. Šéfka pivovaru o postupe tvorby názvov: „Pivovar Golem má už pár rokov tradíciu, že príležitostne uvarí pár špeciálov v roku, ktoré sa viažu k určitému obdobiu alebo k udalosti. Názov spolu s receptúrou vznikajú vo vzájomnej väzbe, respektíve, keď je jasné, čo sa ide variť, už sa pracuje aj na názve. Snažím sa, aby názov piva bol stručný, výstižný a zároveň aj „znel ako pivo“, takže často je to hotová alchýmia.“ Podstatnou súčasťou každého piva je príbeh. Každé nové pivo ho má napísané na pivnej karte a personál je pred samotným čapovaním s príbehom oboznámený, aby ho vedel zákazníkom posunúť ďalej. „Mám rada príbehy, mám rada, keď veci okolo nás sú tvorené nielen účelovo a komerčne, ale majú aj dušu a vlastný príbeh. A práve na tom si zakladáme: tradícia a svojský štýl či rukopis,“ vyznáva B. Murková. Z bohatej histórie pív z jej pivovaru spomenieme pivo Maharal, ktoré je nazvané po židovskom rabínovi, stvoriteľovi Golema. Jesenné daždivé obdobie výstižne pomenováva pivo Geshem, hebrejsky označuje dážď. Jeho letným opakom je Shemesh, slnko. Aktuálnou horúcou novinkou na výčape v Goleme je tekvicový ležiak „jeseň“, čiže Stav.

Obrázok blogu

Slovné hračky z východu

Ďalší košický pivovar Hostinec je známy svojimi kreatívnymi slovnými hračkami. Sezónny špeciál Smashig Pumpkins príznačne vznikol z rozdrvenej tekvice, ale taktiež z úcty k rovnomennej americkej kapele. Tretím prepojením je fakt, že ide o pivo vyrobené z jedného druhu sladu a jedného druhu chmeľu, čiže SMASH (Single Malt And Single Hop). V Hostinci pri príležitosti oslavy 110. výročia pochovania Františka Rákócziho II. v Dóme svätej Alžbety, ako poctu tomuto jubileu uvarili pivo kategórie Amber ale s názvom Rákóczi Ember. Pomenované je po tejto osobnosti našich dejín. Do názvu pridali aj maďarský výraz EMBER (človek), ktorý foneticky pripomína anglický názov AMBER a významovo dáva dôraz na Rákocziho ako človeka. Taktiež poctou slávnemu Košičanovi je aj pivo Amber z Košíc, s podtitulom „Ta to šaľene pivko!“ Vtipnou slovnou hračkou je aj jantárový ejl Lucy in the Rye with Diamonds.

Obrázok blogu
(zdroj: Hostinec)

Hrajú sa aj v zahraničí

Vtipné a trefné názvy pív nevznikajú iba na Slovensku. Zahraničie je tiež peknou zbierkou „pivnej divočiny“, čo sa názvov týka. Špeciálnou kategóriou sú slovné hračky, ktoré v sebe spájajú niektorú ingredienciu z výroby piva s niečím notoricky známym, ako napríklad svet kinematografie. Takým je napríklad pivo Hoptimus Prime, či Robohop, zahanbiť sa nedá ani Audrey Hopburn. Dvojzmyselne znie Hoppy Ending a neskonalé šťastie sľubuje aj Pure Hoppiness. Ďalšou podskupinou sú pivá „šmrncnuté“ náboženstvom, čo občas môže byť celkom srandovný tanec na tenkom ľade. Jedným z nich je Yeastus Christus, ejlík Holy Grail, či šialená Apocalypse Cow. Chuťovkami sú aj pivá inšpirované hudbou, ako napríklad Judas Yeast, Sweet Child of Vine, Me, My Spelt and Rye, či hiphoperský pokrik Boom ShakaLager. Pivkom reflektujúcim na aktuálnu dobu je Geriatric Hipster Club, ktoré zrelo v sudoch z bourbonu a ochutené je pomarančovou kôrou a korením.

Obrázok blogu
(zdroj: Kegworks)
Skryť Zatvoriť reklamu