Pán Fico, nechajte si svoje vianočné darčeky

Písmo: A- | A+

Učiteľské vianočné odmeny sme do posledného centu poslali na charitu. Tu sú dôvody.

Pán Fico,

v decembri prišli vianočné príspevky pre moju snúbenku (učí na ZŠ) v sume 100 EUR v čistom. Po zrelom zvážení situácie sme sa rozhodli, že tieto peniaze pošleme ďalej na charitu. Nieže by to bolo málo peňazí a že by nám nepomohli. Práve naopak. A nechceme byť nevďační, ale máme svoje dôvody. Tu sú:

  1. Odmeny sa posielali približne 80-90 tis. učiteľom, teda išlo o sumu do 9 mil. EUR. Predpokladám, že na väčší objem odmien neboli peniaze. To je vždy univerzálny dôvod, pretože tu nie sú peniaze na nič. Od každého obyvateľa vyberiete viac ako 2 000 EUR na daniach a 1 500 EUR na zdravotných a sociálnych odvodoch (dokopy spolu aj s ostatnými poplatkami a odvodmi je to 4 800 EUR ročne, čo je 19 200 EUR ročne na 4-člennú rodinu). Ani tieto peniaze vám nestačia a miniete viac ako 5 000 EUR na obyvateľa ročne (konkrétne 5 180 EUR ročne), teda každého obyvateľa tejto republiky, ktorú máte 4 roky na starosti, zadlžíte ešte ďalšími 380 eurami (tieto čísla nemám z vlastnej hlavy, ale na základe informácií z portálu Cena štátu od INESS, ktorým touto cestou ďakujem). Nie sú peniaze na školstvo, zdravotníctvo, vedu ani len cesty. Napriek tomu, že „nie sú peniaze“, len samotné ministerstvo školstva vyhadzuje peniaze von oknom. Pamätáte si na Národnú sústavu kvalifikácií? Vláda „zlepenca“, ako ste ju vy nazvali, to vybavila nasledovne: Tento zoznam zručností sme mohli prebrať od Čechov, pretože problematika učňovského školstva a remesiel je zhruba rovnaká. Celkové náklady mali dosiahnuť možno 100 000 EUR, bolo to už rozbehnuté. Lenže potom prišla vaša vláda „stability, sociálneho dialógu a prinášania reálnych riešení“ a tento systém sa musel znovu obstarávať za približne 25 mil. EUR. Keď sa má za 25 mil. EUR pripraviť 900 kvalifikačných a hodnotiacich štandardov, jeden vyjde na 10 000 EUR (ak odrátame náklady na IT systém), čo je viac, ako ročný plat učiteľa. Ešte aj Učiteľské noviny sa musia tendrovať v zrýchlenom konaní, kde sa prihlásila len firma Kmotríka – Grafobal. Následne sa bez súťaže urobí dodatok, aby to náhodou nemohol robiť niekto iný. Opäť „účelne“ vynaložených 524 000 EUR bez súťaže. Hlavne že bol pán minister Čaplovič hneď v prvom čísle na titulke. Rozvážanie učebníc a ich distribúcia? Opäť nehrozí súťaž. Firma Xepap dostala pod vianočný stromček možnosť fakturovať špeciálnu odmenu vo výške 14 200 EUR mesačne počas najbližších troch rokov. Okrem poplatku za rozvážanie učebníc, ktorý fakturovala doteraz. To si čím zaslúžila takú špeciálnu odmenu a kde sa našlo voľného pol milióna euri? Ja mám taký pocit, že peňazí je dosť, ale ich využívanie a smerovanie je otázkou priorít. Tieto nastavuje vláda a tie priority sa nám ale nepáčia. Vy ste s tým zjavne problém nemali, pretože napr. minister Čaplovič, za ktorého šafárenia sa tieto tri (vybrané) prípady stali, odstúpil svoju funkciu sám a viac ako po roku po týchto udalostiach. Naozaj vám korupcia vadí a naozaj tých peňazí nie je dosť?

  2. Nerozumieme ani tomu, ako sa tieto odmeny riešia ad-hoc spôsobom. Nie každý učiteľ týchto sto eur dostal. Ministerstvo vnútra vyplácalo po 200 EUR (špeciálne školy, bil. gymnáziá ...), ministerstvo školstva (ZŠ, SŠ, družiny) malo vyplácať po 100 EUR, ZMoS (materské školy, centrá voľného času) nebude vyplácať asi nič, pretože po 31.8. nemôžu vo rozpočtoch navyšovať výdavky. Takže niektorí dostanú viac, niektorí menej a niektorí nič. Nehovoriac o tom, že niektoré ZŠ avizovali, že im peniaze neprišli. Na základe čoho ste urobili rozhodnutie, že komu koľko dáte? Niečo podobné ako v prípade dlhu Žiliny? Že ak je primátor členom Smer sociálna demokracia a zároveň je poslancom NRSR (teda má dve funkcie a dva platy) tak sa dá vybaviť aj odpustenie dlhu z verejných peňazí? Bude to takto čoskoro aj pri učiteľoch alebo školách? Že „naši“ a „ostatní“? Rád by som vás upozornil, že aj tí „ostatní“ platia dane. Aj keď vás nevolili a možno vás ani veľmi nemusia. Pozor, nevlastníte to tu, len dočasne spravujete. 

  3. Nerozumieme ani tomu, že prečo nie je možné navýšiť platy štandardizovane (aby som bol fér, platy sa už upravovali nahor po tom ako učitelia štrajkovali). Prečo by mal každý čakať na koniec roka, aby vedel, či bude mať odmenu a aká bude veľká. Pri firmách sa to nedá veľmi plánovať, neviete aké budú tržby a zisky. Ale verejná správa sa riadi podľa vopred schváleného rozpočtu. Môžu nastať určité zmeny, ale predsa len nie také veľké, ako v súkromnom sektore. Iba že by tie odmeny mali byť signálom, že treba byť ticho a poslúchať. Potom budú odmeny. Ale to určite tak nie je. Určite by ste si nechceli kupovať priazeň a oddanosť skupín obyvateľstva, ktorí majú vďaka nastaveniu verejných financií dlhodobo také príjmy, že skôr živoria ako žijú. Dôchodcovia, a teraz už aj učitelia. Lebo to by potom bolo tak, že ročne zaplatíme na daniach tisíce eur na osobu, z ktorých sa stovky niekam stratia. A potom nie sú peniaze na nič, ale stačí poslať stovečku ako pozdrav na konci roka a všetko bude OK. Plus mínus nejaké cestovanie vlakom zadarmo (rozumej – všetci to platíme z našich daní). A netreba sa ozývať, lebo inak stovečka nepríde. Treba poslúchať. No... ale veď už nežijeme za komunizmu, teraz je demokracia. Teraz je to už určite iné.

Každopádne, nás si nekúpite. Nechajte si svoje vianočné darčeky. My (minimálne my dvaja) sme si vedomí, že keby sa vyciciavanie verejných financií súkromnými kanálmi výrazne znížilo, bolo by viac peňazí na verejné služby. A namiesto darčekov by sme privítali kvalitnejšie verejné služby. Prípadne - vyrovnajte rozpočet a pošlite darček každému daňovému poplatníkovi, prečo len niektorým. A pokiaľ to nie ste schopný zabezpečiť, zvolíme si niekoho schopnejšieho. Vo funkcii premiéra ste (resp. budete) s výnimkou dvoch rokov celú dekádu (2006 – 2016). Už sa niet na koho vyhovárať. Prajeme príjemné sviatky a veľa času na premýšľanie. 

Skryť Zatvoriť reklamu