Predajcovia vianočných stromčekov podporujú Tibora Mikuša

A nie len oni, ale aj Matica slovenská. Hoci Tibor Mikuš kandiduje za predsedu Trnavského samosprávneho kraja, informácie o jeho činnosti sa dostávajú „až" do Šale v Nitrianskom kraji. A to pričinením jednej z regionálnych televízií, ktorá vytvára „piár" reportáže o tomto kandidátovi snáď vždy, keď vyjde z domu. V duchu predvolebného hesla Tibora Mikuša zodpovedne a vytrvalo. Predovšetkým vytrvalo. Nedávno sa objavil aj v inzertných novinách pre „galanstko-šaliansky" región.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Jeho inzerát ma upútal oveľa viac ako informácie o jeho činnosti vo funkcie predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Zaujala ma predovšetkým zmes „strán", ktoré ho v kandidatúre podporujú. Okrem parlamentných strán Smer-SD a SNS, ho podporujú ďalšie štyri organizácie. Jednou z nich je Nová demokracia, ktorej je Tibor Mikuš predseda, ale príliš sa k nej nehlási a oficiálne kandiduje ako nezávislý. Ďalším subjektom je Hnutie za demokraciu, ktoré sa výraznejšie prejavilo len pri podpore Ivana Gašparoviča v prezidentských voľbách. Avšak aj Ivan Gašparovič ako zakladateľ a bývalý predseda tejto strany sa medzičasom stal „akoby členom Smeru". Ktovie, či aj Tibor Mikuš sa po voľbách nestane akoby členom Smeru. Avšak najviac ma zaujali posledné dva subjekty, ktoré vyjadrujú podporu tomuto kandidátovi. Jedným z nich je Strana zelených Slovenska. Pri pohľade na ich logo som bol presvedčený, že ide o reklamu na predaj vianočných stromčekov. Na rozdiel od inej Strany zelených, ktorá sa zúčastnila aj volieb do Európskeho parlamentu, táto strana prakticky nevyvíja žiadnu činnosť. S predajcami vianočných stromčekov majú spoločné okrem loga aj to, že sa objavia len v určitom období (komunálne/regionálne voľby) ale inak o nich nepočuť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako posledný subjekt, ktorý vyjadril tomuto bývalému členovi vedenia HZDS podporu, je Matica slovenská. Pokiaľ v ostatnom období nevznikla strana s rovnakým názvom, je pre mňa ťažko pochopiteľné ako môže organizácia, ktorá je to zákona „verejnoprávnou ustanovizňou", podporovať jedného z kandidátov. Matica slovenská je organizácia, ktorá okrem vlastného majetku hospodári predovšetkým s príspevkami zo štátneho rozpočtu. A teda by mala zostať nepolitická. To, že to tak nie je druhá vec. Ale je to rovnaký nezmysel, akoby strana Smer-SD kandidovala s oficiálnou podporou Slovenskej televízie alebo Slovenského rozhlasu. Na mieste by bolo, aby Matica slovenská stiahla podporu jednému z kandidátov alebo aby sa vzdala financovania zo štátneho rozpočtu. Samozrejme, existuje aj možnosť, že Tibor Mikuš používa neoprávnene logo Matice slovenskej. Ale to sa mi zdá nepravdepodobné.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sa niektorí kandidáti snažia zaujať zdaním, že majú širokú politickú podporu. Preto prijímajú podporu od rôznych mini strán, s ktorými často nemajú nič spoločné. Ak by si dali na billboardy podporu súkromných združení napríklad zväzu záhradkárov alebo priateľov klasickej hudby, bolo by to síce zvláštne, ale v poriadku. Ale ak niekto využíva v kampani verejnoprávnu inštitúciu financovanú zo štátneho rozpočtu, tak to v poriadku nie je.

Peter Plenta

Peter Plenta

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jedna osoba nemôže zmeniť celý svet, ale Ty môžeš zmeniť svet jednej osoby Zoznam autorových rubrík:  PolitikaŠaľaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu